Ustawa reprywatyzacyjna przychylna spółdzielniom mieszkaniowym

Spółdzielnie mieszkaniowe będą wreszcie mogły przejąć grunty, na których zbudowały osiedla - informuje w poniedziałek wieczorem portal rp.pl, powołując się na zapisy projektowanej dużej ustawy reprywatyzacyjnej.

(YAY Foto)

"Ministerstwo Sprawiedliwości chce uporządkować sytuację prawną budynków wielorodzinnych, które dziś stoją na gruntach o niejasnym stanie prawnym. W całej Polsce są ich tysiące, choć najwięcej w Warszawie, w dużych spółdzielniach mieszkaniowych" - wskazano w tekście.

"Rzeczpospolita" - jak czytamy - dotarła do rozwiązań, które znajdą się w projekcie dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Pozwolą one uporządkować sytuację nieruchomości opuszczonych i o nieuregulowanym stanie.

"W przepisach pojawi się postępowanie wywoławcze" powiedział, cytowany w tekście, dr hab. Kamil Zaradkiewicz, dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Dodał, że spółdzielnie mieszkaniowe i jednostki samorządu terytorialnego będą mogły składać wnioski do sądu o tzw. nabycie wskutek przemilczenia. "Po jego wniesieniu sąd opublikuje w mediach ogłoszenia skierowane do dawnych właścicieli, by zgłaszali się w celu ustalenia statusu własnościowego gruntu. Jeśli w ciągu roku nikt się nie pojawi, nieruchomość przejdzie na własność spółdzielni lub gminy" - wyjaśniono w tekście.

"W czasie PRL budowano, nie przejmując się specjalnie uregulowaniem stanu prawnego gruntów" wskazał Grzegorz Abramek, wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.

Projekt - według "Rz" - rozprawia się też z roszczeniami dekretowymi. "A nieruchomości nimi objętych jest najwięcej" przyznał Grzegorz Abramek.

Dawni właściciele gruntów i ich spadkobiercy będą mogli zgłaszać wojewodzie roszczenia o zadośćuczynienie w wysokości 20 procent wartości nieruchomości. Będzie na to tylko rok od wejścia w życie ustawy.

son/ bos/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne