REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Urteste zakłada możliwość komercjalizacji projektu Panuri przed rozpoczęciem badań klinicznych

2023-03-20 12:38
publikacja
2023-03-20 12:38

Urteste przygotowuje się do rozmów z partnerami potencjalnie zainteresowanymi współpracą, wskazanymi przez firmę Clairfield i zakłada możliwość komercjalizacji projektu Panuri przed rozpoczęciem badań klinicznych - poinformował zarząd. Badania kliniczne w tym projekcie mają rozpocząć się w II połowie 2023 r.

Urteste zakłada możliwość komercjalizacji projektu Panuri przed rozpoczęciem badań klinicznych
Urteste zakłada możliwość komercjalizacji projektu Panuri przed rozpoczęciem badań klinicznych
fot. Darren Baker / / Shutterstock

"Rozmowy trwają i trwały wcześniej, jeszcze bez udziału Clairfield, natomiast dzisiaj już jesteśmy prawie gotowi do rozpoczęcia pierwszych rozmów z partnerami wskazanymi przez firmę Clairfield i to podejście zakłada, że komercjalizacja może się odbyć przed rozpoczęciem badań klinicznych (...). Na pewno nie będziemy czekali z rozmowami do momentu zakończenia badań. Ten okres komercjalizacji trwa, ale możemy powiedzieć, że dzięki współpracy z firmą Clairfield ten proces przyspieszył" - powiedział prezes Grzegorz Stefański podczas poniedziałkowej wideokonferencji pytany o rozmowy w sprawie komercjalizacji projektu Panuri.

Na początku stycznia spółka zawarła umowę z doradcą transakcyjnym Clairfield Partners LLC z siedzibą w Nowym Jorku. Przedmiotem umowy jest doradztwo w procesie nawiązania partnerstwa strategicznego w zakresie udzielenia licencji lub sprzedaży (przeniesienia praw) całości lub części posiadanej własności intelektualnej i związanej z nią technologii.

"Naszym celem jest odsprzedanie praw do naszych wynalazków światowej firmie diagnostycznej (...), która może dotrzeć do największych laboratoriów i traktować nasze testy jako uzupełnienie portfela w swojej ofercie” – powiedział członek zarządu Tomasz Kostuch.

"Celem jest odsprzedaż praw własności intelektualnej - albo całości lub przez udzielenie licencji jednemu lub kilku partnerom” – dodał.

Z opublikowanego w poniedziałek prospektu wynika, że Urteste planuje pozyskać z emisji do 395.286 akcji serii E do 52 mln zł netto. Jak podano, 31 mln zł spółka planuje przeznaczyć na badania kliniczne w priorytetowym projekcie Panuri (test na raka trzustki). Badania kliniczne mają rozpocząć się w II połowie 2023 r. i zakończyć do końca 2025 r.

"Największym zadaniem, które stoi przed nami w najbliższych miesiącach jest badanie kliniczne w projekcie Panuri. Wstępnie koszt badania oszacowaliśmy na 31 mln zł, z udziałem 3 tys. uczestników. Celem jest (...) status badania, który pozwoli wykorzystać dane z raportu do dokumentu rejestracyjnego, dokumentacji technicznej produktu” – powiedział prezes.

Dodał, że badanie będzie trwało ok. dwa lata i będzie prowadzone w 30 ośrodkach w Europie i Stanach Zjednoczonych.

"Jesteśmy w fazie opracowania finalnego produktu dla Panuri. (...) W ciągu najbliższych kilku tygodni powstanie protokół badania klinicznego. (...) W tym roku, w drugiej połowie roku, rozpoczniemy badanie kliniczne, które będzie trwało ok. dwa lata, po jego zakończeniu nastąpi certyfikacja wyrobu medycznego na badanie raka trzustki. W tym czasie będziemy prowadzić rozmowy z partnerami w celu komercjalizacji rozwiązania Panuri” – powiedział Stefański.

Poza środkami na realizację projektu Panuri spółka wskazała w prospekcie także inne cele - 11 mln zł spółka planuje przeznaczyć na utrzymanie i funkcjonowanie laboratorium oraz wynagrodzenia personelu badawczego, 6 mln zł na prace związane z realizacją projektu Multi-Cancer prowadzące do osiągnięcia etapu gotowości do badań klinicznych, a 4 mln zł na uzyskanie i utrzymanie do 2025 r. ochrony patentowej portfolio projektów Urteste opracowanych w ramach projektu Multi-Cancer.

"Zakładamy, że zbierzemy te środki (...), natomiast gdyby okazało się, że scenariusz będzie mniej optymistyczny niż nam się wydaje, to środki, które pozwoliłyby na funkcjonowanie spółki przez dwanaście miesięcy to kwota 7 mln zł, więc zebranie nawet takiej kwoty pozwoli na funkcjonowanie spółki. Nie uruchomimy wtedy badania klinicznego na nowotwór trzustki, ale firma będzie pracowała, opracowywała kolejne prototypy na kolejne wskazania nowotworów" - powiedział członek zarządu Tomasz Kostuch.

Najbardziej zaawansowanym projektem spółki jest Panuri, obejmujący badania nad testem wykrywającym raka trzustki, w którym w 2022 r. zakończony został eksperyment medyczny na grupie 322 pacjentów. W eksperymencie uzyskano swoistość i czułość na poziomie ok. 95 proc.

Drugi projekt spółki to Multi-Cancer, obejmujący badania nad testem służącym do jednoczesnego wykrywania wielu rodzajów nowotworów. Obecnie spółka posiada prototypy testów diagnostycznych na dziesięć nowotworów: żołądka, dróg żółciowych, jajnika, trzonu macicy, nerki, jelita grubego, płuca, wątroby, trzustki i prostaty. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki