Ukraina "staje na nogi". Czy Ukraińcy wyjadą z Polski?

założyciel SpotData.pl

Powszechnie wiadomo, że nie byłoby 5-procentowego wzrostu gospodarczego w Polsce gdyby nie imigranci z Ukrainy. Pisałem kiedyś o szacunkach, które to potwierdzają. Naturalne jest zatem, że potencjalny gwałtowny odpływ ukraińskich pracowników byłby dla polskich firm poważnym wstrząsem.

Dlatego warto przyjrzeć się ostatnim danym z Ukrainy, bo one pokazują, że pojawia się więcej bodźców dla imigrantów do powrotu do domu. Kraj ten bardzo powoli staje na nogi.

W ciągu roku przeciętne wynagrodzenie na Ukrainie w przeliczeniu na złote wzrosło aż o 35,4 proc. W relacji do przeciętego wynagrodzenia w Polsce wzrosło w ciągu roku z 25 do 32 proc. Na to zjawisko składa się kilka przyczyn. Po pierwsze, ukraińska gospodarka przyspieszyła – w drugim kwartale wzrost PKB sięgnął 4,6 proc., czyli najszybciej od niemal trzech lat (wtedy silne były efekty niskiej bazy odniesienia). To przekłada się na wzrost płac, który w ujęciu nominalnym (w hrywnach) sięga 20 proc., a w ujęciu realnym ok. 10 proc. Po drugie, powolna stabilizacja makroekonomiczna prowadzi do stopniowego umocnienia kursu hrywny. Inflacja na Ukrainie powoli się obniża, deficyt na rachunku obrotów bieżących maleje. Od połowy września toczą się również rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym odnośnie uruchomienia kolejnego programu pomocowego o wartości 5-10 mld dolarów. A na to wszystko nakładają się nadzieje związane z nowym prezydentem i rządem. Na Ukrainie trwają reformy nowo zaprzysiężonego rządu pod przewodnictwem premiera Oleksija Honczaruka (współpracownika prezydenta Zełeńskiego). W planach rządu jest m.in. głęboka reforma podatkowa, przyspieszenie integracji z europejskim rynkiem energii oraz prywatyzacja wybranych spółek państwowych.

Ożywienie gospodarcze na Ukrainie jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem. Warto docenić postępy w rozwoju gospodarczym sąsiada i nie sprowadzać wszystkiego do tematu korzyści i kosztów dla Polski.

Ale koniec końców od pytania o zachowanie imigrantów trudno uciec. Odegrali oni tak ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki w ostatnich latach, że utrata ich byłaby kosztowna. Czy więc wzrost płac na Ukrainie może odwrócić przepływy migracyjne? Trudno zweryfikować to empirycznie, ale wydaje się, że będzie jakiś ruch, choć o ograniczonej skali. Fala imigracji zaczęła się po kryzysie gospodarczym związanym z wojną w Donbasie. To głęboka recesja połączona z inflacją wypchnęły setki tysięcy Ukraińców z kraju. Jeżeli te negatywne zjawiska ustaną, to część osób może zdecydować się na powrót. Tym bardziej, że Polska nie zrobiła wiele by przyciągnąć tych pracowników na stałe, są oni właściwie w permanentnym ruchu, na krótkookresowych pozwoleniach.

Jednocześnie warto pamiętać o epizodzie emigracji Polaków do Wielkiej Brytanii przed 10-15 laty. Relatywnie bardzo dobra sytuacja gospodarcza w Polsce i osłabienie kursu funta w relacji do złotego przełożyły się na zatrzymanie odpływu Polaków z kraju, ale nie wywołały fali powrotów. Podobnie może być z Ukraińcami.

(SpotData)

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 14 drabio

To jakaś kpina. PKB rośnie o 5proc. Inflacja o 10proc. Jaki tutaj jest wzrost? Paliwo droższe niż w PL, przyzwoita żywność też droższa na nawet kebab we Lwowie droższy niż w Warszawie do tego jakość i ilość pożywienia nie ta. Naprawdę dobra pensja w dużym mieście to 1500PLN. Ukrainę ratuje emigracja sląca miliardy zza granicy...tyle w temacie. O zmianie pogadamy za może 10 lat...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 12 ajwaj

Nie podali jaka UKR maja na mysli :)
Generalnie np. cena gazu, gl. opal na UKR wzrosla od Majdanu 11x
Czy jest to UKR z Krymem i Donbasem, gdzie jest z kasa duzo lepiej. Donbas byl zawsze "karmicielem" UKR. (m.in. export wegla do PL). Zreszta statystyka jest chyba bardziej naginana u braci-PISy w Kijowie niz w PL. (zanizanie inflacji, zawyzane dochodów > przezmieszanie-manipulacja dominanta, mediana pl. srednia itd. )

Znajac przewrotnosc statystyków UKR, pewnie doliczyli rosyjski KRYM :)
A Donczanie z Donbasu DRL i LRL w stanie wojny domowej, nie chca z UKR miec nic do czynienia. od 5 lat Kijów np. nie placi im WYPRACOWANYCH rent i emerytur
___________
WIKI
Doniecka Republika Ludowa
Opis
Doniecka Republika Ludowa – państwo nieuznawane, istniejące na terenie części obwodu donieckiego Ukrainy. 12 maja 2014 roku dzień po referendum niepodległościowym ogłosiła swoją suwerenność.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 kris74keh

Nie tylko płace się liczą , ale też jakość oględnie mówiąc państwa.; poziom korupcji, wymiar sprawiedliwości ,dostępność mieszkań,jakość dróg itd.,itp. Na razie z tym jest źle na Ukrainie.Ale nowy prezydent niesie nadzieje.

! Odpowiedz
3 13 adamp222666

A ilu Polaków wróciło - jak Polska " stanęła na nogi " ? Lobby ukraińskie działa
i mąci zwykłym ludziom w głowach , by żądali więcej

! Odpowiedz
4 4 fifik

Dokładnie nie wywołało fali powrotów tego się trzymajmy

! Odpowiedz
40 53 marxs

"Powszechnie wiadomo, że nie byłoby 5-procentowego wzrostu gospodarczego w Polsce gdyby nie imigranci z Ukrainy."-rzadko spotyka sie tak kretyński artykuł jak ten powyzej niech autor tego gniotu napisze ile dziesiątek mld dolarów i euro Ukraińcy wywieźli z Polski, co Polska ma z tego że w zachodnich montowniach zwolnionych zwykle z wiekszości podatków pracuja Ukraińcy ,co polski przedsiębiorca ma z obecności Ukraińcow którzy poza kartoflami,cebulą i słoniną a po wypłacie dolarami i euro nic w polskich sklepach nie kupują

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 brunon3444

kupują jeszcze wódkę polmos ma z tego profity

! Odpowiedz
7 64 passenger

"powszechnie wiadomo" stwierdzenie którego się używa, jak się nie ma ŻADNYCH konkretnych arkumentów ;)

! Odpowiedz
8 50 jangcy

Nie wiem jak jest liczone średnie wynagrodzenie na UYkrainie bo Polskie średnie jest w praktyce wzięte z kosmosu chociaż niby stoja za tym jakies dane z gospodarki.

! Odpowiedz
18 39 pkc

jeden typ wyskoczyl o 22 godz z 18 piętra w warszawie spadł na ukrainca.... to jak 6 w lotto

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne