Ukraina "staje na nogi". Czy Ukraińcy wyjadą z Polski?

Ignacy Morawski2019-09-26 08:35założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-09-26 08:35
fot. Viacheslav Ratynskyi / Reuters

Powszechnie wiadomo, że nie byłoby 5-procentowego wzrostu gospodarczego w Polsce gdyby nie imigranci z Ukrainy. Pisałem kiedyś o szacunkach, które to potwierdzają. Naturalne jest zatem, że potencjalny gwałtowny odpływ ukraińskich pracowników byłby dla polskich firm poważnym wstrząsem.

Dlatego warto przyjrzeć się ostatnim danym z Ukrainy, bo one pokazują, że pojawia się więcej bodźców dla imigrantów do powrotu do domu. Kraj ten bardzo powoli staje na nogi.

W ciągu roku przeciętne wynagrodzenie na Ukrainie w przeliczeniu na złote wzrosło aż o 35,4 proc. W relacji do przeciętego wynagrodzenia w Polsce wzrosło w ciągu roku z 25 do 32 proc. Na to zjawisko składa się kilka przyczyn. Po pierwsze, ukraińska gospodarka przyspieszyła – w drugim kwartale wzrost PKB sięgnął 4,6 proc., czyli najszybciej od niemal trzech lat (wtedy silne były efekty niskiej bazy odniesienia). To przekłada się na wzrost płac, który w ujęciu nominalnym (w hrywnach) sięga 20 proc., a w ujęciu realnym ok. 10 proc. Po drugie, powolna stabilizacja makroekonomiczna prowadzi do stopniowego umocnienia kursu hrywny. Inflacja na Ukrainie powoli się obniża, deficyt na rachunku obrotów bieżących maleje. Od połowy września toczą się również rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym odnośnie uruchomienia kolejnego programu pomocowego o wartości 5-10 mld dolarów. A na to wszystko nakładają się nadzieje związane z nowym prezydentem i rządem. Na Ukrainie trwają reformy nowo zaprzysiężonego rządu pod przewodnictwem premiera Oleksija Honczaruka (współpracownika prezydenta Zełeńskiego). W planach rządu jest m.in. głęboka reforma podatkowa, przyspieszenie integracji z europejskim rynkiem energii oraz prywatyzacja wybranych spółek państwowych.

Ożywienie gospodarcze na Ukrainie jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem. Warto docenić postępy w rozwoju gospodarczym sąsiada i nie sprowadzać wszystkiego do tematu korzyści i kosztów dla Polski.

Ale koniec końców od pytania o zachowanie imigrantów trudno uciec. Odegrali oni tak ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki w ostatnich latach, że utrata ich byłaby kosztowna. Czy więc wzrost płac na Ukrainie może odwrócić przepływy migracyjne? Trudno zweryfikować to empirycznie, ale wydaje się, że będzie jakiś ruch, choć o ograniczonej skali. Fala imigracji zaczęła się po kryzysie gospodarczym związanym z wojną w Donbasie. To głęboka recesja połączona z inflacją wypchnęły setki tysięcy Ukraińców z kraju. Jeżeli te negatywne zjawiska ustaną, to część osób może zdecydować się na powrót. Tym bardziej, że Polska nie zrobiła wiele by przyciągnąć tych pracowników na stałe, są oni właściwie w permanentnym ruchu, na krótkookresowych pozwoleniach.

Jednocześnie warto pamiętać o epizodzie emigracji Polaków do Wielkiej Brytanii przed 10-15 laty. Relatywnie bardzo dobra sytuacja gospodarcza w Polsce i osłabienie kursu funta w relacji do złotego przełożyły się na zatrzymanie odpływu Polaków z kraju, ale nie wywołały fali powrotów. Podobnie może być z Ukraińcami.

/ SpotData

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
drabio
To jakaś kpina. PKB rośnie o 5proc. Inflacja o 10proc. Jaki tutaj jest wzrost? Paliwo droższe niż w PL, przyzwoita żywność też droższa na nawet kebab we Lwowie droższy niż w Warszawie do tego jakość i ilość pożywienia nie ta. Naprawdę dobra pensja w dużym mieście to 1500PLN. Ukrainę ratuje emigracja sląca miliardy To jakaś kpina. PKB rośnie o 5proc. Inflacja o 10proc. Jaki tutaj jest wzrost? Paliwo droższe niż w PL, przyzwoita żywność też droższa na nawet kebab we Lwowie droższy niż w Warszawie do tego jakość i ilość pożywienia nie ta. Naprawdę dobra pensja w dużym mieście to 1500PLN. Ukrainę ratuje emigracja sląca miliardy zza granicy...tyle w temacie. O zmianie pogadamy za może 10 lat...
ajwaj
Nie podali jaka UKR maja na mysli :)
Generalnie np. cena gazu, gl. opal na UKR wzrosla od Majdanu 11x
Czy jest to UKR z Krymem i Donbasem, gdzie jest z kasa duzo lepiej. Donbas byl zawsze "karmicielem" UKR. (m.in. export wegla do PL). Zreszta statystyka jest chyba bardziej naginana u braci-PISy w Kijowie niz w PL.
Nie podali jaka UKR maja na mysli :)
Generalnie np. cena gazu, gl. opal na UKR wzrosla od Majdanu 11x
Czy jest to UKR z Krymem i Donbasem, gdzie jest z kasa duzo lepiej. Donbas byl zawsze "karmicielem" UKR. (m.in. export wegla do PL). Zreszta statystyka jest chyba bardziej naginana u braci-PISy w Kijowie niz w PL. (zanizanie inflacji, zawyzane dochodów > przezmieszanie-manipulacja dominanta, mediana pl. srednia itd. )

Znajac przewrotnosc statystyków UKR, pewnie doliczyli rosyjski KRYM :)
A Donczanie z Donbasu DRL i LRL w stanie wojny domowej, nie chca z UKR miec nic do czynienia. od 5 lat Kijów np. nie placi im WYPRACOWANYCH rent i emerytur
___________
WIKI
Doniecka Republika Ludowa
Opis
Doniecka Republika Ludowa – państwo nieuznawane, istniejące na terenie części obwodu donieckiego Ukrainy. 12 maja 2014 roku dzień po referendum niepodległościowym ogłosiła swoją suwerenność.
kris74keh
Nie tylko płace się liczą , ale też jakość oględnie mówiąc państwa.; poziom korupcji, wymiar sprawiedliwości ,dostępność mieszkań,jakość dróg itd.,itp. Na razie z tym jest źle na Ukrainie.Ale nowy prezydent niesie nadzieje.
adamp222666
A ilu Polaków wróciło - jak Polska " stanęła na nogi " ? Lobby ukraińskie działa
i mąci zwykłym ludziom w głowach , by żądali więcej
fifik
Dokładnie nie wywołało fali powrotów tego się trzymajmy
marxs
"Powszechnie wiadomo, że nie byłoby 5-procentowego wzrostu gospodarczego w Polsce gdyby nie imigranci z Ukrainy."-rzadko spotyka sie tak kretyński artykuł jak ten powyzej niech autor tego gniotu napisze ile dziesiątek mld dolarów i euro Ukraińcy wywieźli z Polski, co Polska ma z tego że w zachodnich montowniach "Powszechnie wiadomo, że nie byłoby 5-procentowego wzrostu gospodarczego w Polsce gdyby nie imigranci z Ukrainy."-rzadko spotyka sie tak kretyński artykuł jak ten powyzej niech autor tego gniotu napisze ile dziesiątek mld dolarów i euro Ukraińcy wywieźli z Polski, co Polska ma z tego że w zachodnich montowniach zwolnionych zwykle z wiekszości podatków pracuja Ukraińcy ,co polski przedsiębiorca ma z obecności Ukraińcow którzy poza kartoflami,cebulą i słoniną a po wypłacie dolarami i euro nic w polskich sklepach nie kupują
brunon3444
kupują jeszcze wódkę polmos ma z tego profity
passenger
"powszechnie wiadomo" stwierdzenie którego się używa, jak się nie ma ŻADNYCH konkretnych arkumentów ;)
jangcy
Nie wiem jak jest liczone średnie wynagrodzenie na UYkrainie bo Polskie średnie jest w praktyce wzięte z kosmosu chociaż niby stoja za tym jakies dane z gospodarki.
pkc
jeden typ wyskoczyl o 22 godz z 18 piętra w warszawie spadł na ukrainca.... to jak 6 w lotto

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki