REKLAMA

USA przeznaczą 68 mln dolarów na zakup 150 tys. ton pszenicy z Ukrainy

2022-08-19 17:48
publikacja
2022-08-19 17:48
USA przeznaczą 68 mln dolarów na zakup 150 tys. ton pszenicy z Ukrainy
USA przeznaczą 68 mln dolarów na zakup 150 tys. ton pszenicy z Ukrainy
fot. Dobra Kobra / / Shutterstock

Amerykańska agencja USAID poinformowała w piątek, że przeznaczy 68 mln dolarów na zakup 150 tys. ton pszenicy z Ukrainy dla oenzetowskiego Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Administracja chwaliła też wysiłki Polski, by umożliwić eksport zboża drogą lądową.

Jak powiedziała podczas konferencji prasowej wiceszefowa USAID Isobel Coleman, przekazane pieniądze mają zwiastować powrót WFP, dotychczas największego nabywcę ukraińskich plonów, na ukraiński rynek. Dodała, że pierwszy transport zboża na cele humanitarne z odblokowanej Odessy wyruszył w poniedziałek z ładunkiem 23 tys. ton. Zboże ma trafić m.in. do krajów Rogu Afryki, doświadczających nadzwyczajnej suszy.

Według szefa urzędu koordynatora sankcji w Departamencie Stanu ambasadora Jima O'Briena, plony transportowane z Odessy przed wojną stanowiły od 1/3 do połowy całej żywności, którą oenzetowski program wysyłał potrzebującym krajom w ciągu roku.

O'Brien chwalił też "heroiczne wysiłki" ukraińskich rolników oraz Polski, Słowacji i Rumunii w umożliwieniu transportu zbóż drogą lądową. Jak zaznaczył, dzięki temu eksport z Ukrainy zwiększył się ze 100 tys. ton bezpośrednio po rosyjskiej inwazji do 2,5 mln ton miesięcznie. To wciąż znacznie mniej niż przed wojną, kiedy ilość eksportowanej żywności wynosiła 6-8 mln ton każdego miesiąca.

Pytany przez PAP o doniesienia na temat nacisku Departamentu Stanu na Kongres, by nie uznawał Rosji za państwo sponsorujące terroryzm - administracja ma się obawiać, że może to zaszkodzić porozumieniu w sprawie eksportu zboża - O'Brien przyznał, że istnieją takie obawy. Dodał jednak, że w dyskusje z kongresmenami dotyczyły szerszego podejścia do sankcji przeciwko Rosji.

"Naszym planem jest dalsze nakładanie sankcji, tak długo jak Putin kontynuuje swoją nieusprawiedliwioną inwazję. Jest wiele kwestii na temat tego, jakie rodzaje sankcji stosować i w jakiej sekwencji i właśnie tym się zajmujemy" - powiedział.

Dyplomata stwierdził jednocześnie, że w interesie Rosji jest trzymanie się porozumienia, które umożliwia eksport żywności z Odessy.

Coleman dodała jednak, że mimo to Rosji nie należy ufać, a administracja pracuje nad wszelkimi alternatywnymi sposobami dostarczania żywności z Ukrainy, by złagodzić kryzys żywnościowy.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński 

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Jaki to łaskawy naród. Kupi na Ukrainie pszenicę za półdarmo żeby pomagać. Bierzmy przykład zamiast co miesiąc grube miliardy wydawać na nic.
ehud
Nihil novi - drzewiej ZSRR kupował bardzo drogo kubański cukier, a w zamian dostarczał im bardzo tanio ropę :)
polonu
ha ha ha ,,,, przeznacza ,
jaszczura
zwyczajny internauta polskojęczny, a wcale nie ruski troll/bot - czemu was tu nie ma?
msp
Amerykanie pomagają - kupują w dobrej cenie i jeszcze są bohaterami . Nie jak Orlen itd
zops
Nie warto tych chwastów kupować. Tańszy byłby tranzyt przez Białoruś.
pikawka
to oni kreuja ta pusta coraz mniej istotna dla swiata walute. dla nich to jak wycieczka do otwartego barku po darmowe cukierki. to samo zrobili przeciez w naszym kraju jak robili wyprzedarz pokomunalna rekami marionetek swojego biznesu. to samo bedzie jak przyjdzie do stawiania elektrowni atomowej w Polsce bo to bedzie kontrakt na to oni kreuja ta pusta coraz mniej istotna dla swiata walute. dla nich to jak wycieczka do otwartego barku po darmowe cukierki. to samo zrobili przeciez w naszym kraju jak robili wyprzedarz pokomunalna rekami marionetek swojego biznesu. to samo bedzie jak przyjdzie do stawiania elektrowni atomowej w Polsce bo to bedzie kontrakt na kilkadziesiat lat wiec wyobraz sobie kaliber lapowek jakie za to przytula.

Powiązane: Kryzys żywnościowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki