REKLAMA

USA: krach PKB łagodniejszy, niż sądzono

2020-08-27 14:40
publikacja
2020-08-27 14:40
fot. Sean Valentine / Pexels

Produkt Krajowy Brutto USA w II kwartale spadł nieco mniej niż pierwotnie sądzono. Nie zmienia to faktu, że mieliśmy do czynienia z historycznym załamaniem największej gospodarki świata.

Rynek oczekiwał spadku o 32,5 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk vs -32,9 proc. W I kw. 2020 r. gospodarka USA skurczyła się o 5 proc. kdk SAAR, a w IV kw. 2019 r. dynamika wzrostu wyniosła 2,1 proc.

Warto pamiętać, że Amerykanie podają dynamikę PKB w ujęciu annualizowanym. Ujęcie to mówi o tym, w jakim tempie rozwijałaby się tamtejsza gospodarka, gdyby tempo wzrostu w kwartale, w którym dokonano pomiaru, utrzymało się na takim samym poziomie przez cały rok.

Licząc "po europejski", kwartalna dynamika amerykańskiego PKB wyniosła -9,1 proc. wobec pierwotnie szacowanych -9,5 proc.

Trudno jednak oczekiwać, żeby cały rok miał być tak zły, jak drugi kwartał - trwający już trzeci kwartał przyniósł nieco „odmrożenia” w największej gospodarce świata (choć nie ma pewności, że jesienią i zimą „lockdown” nie wróci). Nie zmienia to faktu, że również cały 2020 r. można spisać na straty – odbicie oczekiwane jest dopiero w przyszłym roku, choć wciąż nie wiadomo, czy będzie równie silne co recesja.

Więcej na temat annualizowanego PKB przeczytać można w artykule „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy” autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.

Jak dodali amerykańscy statystycy, konsumpcja prywatna spadła w II kw. o 34,1 proc., wobec oczekiwanych -34,2 proc. W pierwszym wyliczeniu spadek konsumpcji wyniósł 34,6 proc.

Bazowy deflator PCE wyniósł w II kw. w ujęciu zanualizowanym kdk -1,0 proc., wobec prognoz -1,1 proc. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji. (PAP Biznes)

/mz, pap

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
antek10
i gitara, do konca roku nadrobią

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki