REKLAMA

URE obniżył taryfę gazową o 5,3 - 6,8 proc.

2016-03-15 17:33
publikacja
2016-03-15 17:33
fot. Pakhnyushchyy / YAY Foto

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla PGNiG i PGNiG Obrót Detaliczny zakładające obniżkę od 5,3 do 6,8 proc. Nowe taryfy zaczną obowiązywać od 1 kwietnia tego roku - poinformował URE w komunikacie.

URE obniżył taryfę gazową o 5,3 - 6,8 proc. / YAY Foto

"Zatwierdzenie nowej taryfy PGNiG OD oznacza dla blisko 6,8 mln gospodarstw domowych w drugim kwartale tego roku spadek cen gazu ziemnego, w stosunku do taryfy obecnie obowiązującej, o 5,3 proc., a dla pozostałych odbiorców, tzw. przemysłowych - o 6,8 proc." - napisano w komunikacie.

Oznacza to, że odbiorcy w gospodarstwach domowych, używający gaz do ogrzewania mieszkań zapłacą około 11 złotych mniej miesięcznie.

W komunikacie napisano, że skumulowany spadek średnich cen gazu wysokometanowego od początku 2015 r. wynosi 15,8 proc. (8,6 proc. w 2016 r.).

Cena gazu dla dużych odbiorców spadnie o 9,6 proc.

W przypadku PGNiG obniżenie średniej ceny gazu wysokometanowego dla odbiorców końcowych, zużywających powyżej 25 mln m sześc., wyniesie 9,6 proc., a dla odbiorców hurtowych 7,6 proc. Z kolei dla klientów PGNiG OD spadek cen wyniesie od 5,3 proc. do 6,8 proc.

W przypadku gazu zaazotowanego dostarczanego przez PGNiG będzie to spadek o 8,3 proc. dla odbiorców końcowych, zużywających powyżej 25 mln m sześc. oraz o 8,9 proc. dla odbiorców hurtowych.

"W efekcie tego skumulowany spadek średnich cen gazu wysokometanowego dla odbiorców końcowych od stycznia 2015 r. wynosi 28,6 proc., a w samym 2016 r. - 15,7 proc. W przypadku gazu zaazotowanego odpowiednio 21,8 proc. oraz 13,9 proc." - napisano w komunikacie.

Urząd poinformował, że obniżki cen paliw gazowych były efektem postępowań administracyjnych prowadzonych w URE oraz wezwań kierowanych do przedsiębiorstwa w ramach tych postępowań. Redukcja głównie jest spowodowana utrzymującym się niskim poziomem cen ropy na świecie, co wpływa na obniżenie kosztów pozyskania gazu przez PGNiG w stosunku do kosztów uwzględnionych w kalkulacji cen ustalonych w aktualnie obowiązującej taryfie.

Taryfy zostały zatwierdzone na okres jednego kwartału, tzn. do 30 czerwca tego roku.

Urząd informuje ponadto, że zatwierdzenie nowej taryfy PGNiG Obrót Detaliczny oznacza dla blisko 6,8 mln gospodarstw domowych w drugim kwartale tego roku spadek cen gazu ziemnego, w stosunku do taryfy obecnie obowiązującej, o 5,3 proc., a dla pozostałych odbiorców, tzw. przemysłowych - o 6,8 proc.

"Oznacza to, że odbiorcy w gospodarstwach domowych, używający gaz do ogrzewania mieszkań zapłacą około 11 złotych mniej miesięcznie" - napisano w komunikacie.

To już czwarta obniżka cen od stycznia 2015 r., a druga w tym roku. W pierwotnej wersji wniosku w sprawie nowej taryfy, przesłanej na wezwanie prezesa URE, firma PGNiG Obrót Detaliczny wnioskowała o wzrost cen gazu dla odbiorców, mimo trwającego od ponad roku spadkowego trendu cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która dla tego przedsiębiorstwa jest głównym źródłem zakupu gazu.(PAP)

pif/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~romana-zajac-mysliwy
mozna miec zerowe rachunki nie używac gazu odciac licznik i nawet oplat eksploatacyjnych si enie ponosi
~gaz
gaz potaniał o ponad połowę, ale dla odbiorcy końcowego o11 zł/mc... czyli 5%. Skandal i złodziejstwo!
~wswsws
cena gazu to ledwie polowa oplat... ceny przesylu nadal sa jakie byly zeby nie powiedziec ze rosna... tu trzeba obnizac... zreszta podobnie w energetyce... wystarczy spojrzec na faktury tio widac, ze przesyl zjada ponad polowe...
~axael
co to jet pare procent jak gaz spadl w cenia 2 krotnie
~DEX
Dobrze, że ceny spadają bo to zawsze z korzyścią dla odbiorców. Warto jednak zauważyć, że nie dla każdego gaz się opłaca. Np. dla odbiorców indywidualnych, mieszkających w blokach (1 lub 2 osoby na mieszkanie) absolutnie się nie opłaca podgrzewanie wody popularnymi przepływowymi podgrzewaczami wody na gaz oraz posiadanie Dobrze, że ceny spadają bo to zawsze z korzyścią dla odbiorców. Warto jednak zauważyć, że nie dla każdego gaz się opłaca. Np. dla odbiorców indywidualnych, mieszkających w blokach (1 lub 2 osoby na mieszkanie) absolutnie się nie opłaca podgrzewanie wody popularnymi przepływowymi podgrzewaczami wody na gaz oraz posiadanie kuchenki gazowej do przygotowywania posiłków. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup bojlera elektrycznego i płyty indukcyjnej. Oczywiście łączne koszty zależą od zużycia, ale warto odnotować, że w rachunku za gaz i prąd występują opłaty stałe w tym i abonament. W przypadku rezygnacji z gazu oprócz oszczędności w zużyciu nie będzie trzeba płacić abonamentu.
~Kolo
Brawo,to dobry kierunek do ekologicznego ogrzewania.Mam dość czarnego syfu,finansowania olbrzymich roszczeń górników i ich związkowców oraz dość siedzenia w domu z powodu smrodu!
~Dżejms
Skąd gaz skarbie? Powiesz - nieważne. Ale ważne bo z importu. Wiesz?
~azaz
Widy, że nawet nie dostrzegasz iż kupując też gaz dofinansowujesz właśnie górnictwo http://www.bankier.pl/wiadomosc/PGNiG-Termika-PGE-i-Energa-chca-zainwestowac-w-Polska-Grupe-Gornicza-do-1-5-mld-zl-3499935.html
" Spadek średnich cen gazu wysokometanowego od początku 2015 r. wynosi 15,8 proc. (8,6 proc. w 2016 r.
Widy, że nawet nie dostrzegasz iż kupując też gaz dofinansowujesz właśnie górnictwo http://www.bankier.pl/wiadomosc/PGNiG-Termika-PGE-i-Energa-chca-zainwestowac-w-Polska-Grupe-Gornicza-do-1-5-mld-zl-3499935.html
" Spadek średnich cen gazu wysokometanowego od początku 2015 r. wynosi 15,8 proc. (8,6 proc. w 2016 r.)." a Tobie i innym obniżono o 5,3 lub 6,8% . Gdzie reszta ?
~żart
Nowe taryfy zaczną obowiązywać od 1 kwietnia tego roku - poinformował URE w komunikacie.
Kto ogrzewa dom od 1 kwietnia (wiosna-lato), pewnie matołki z URE.
~PogromcaPajaca
Super gaz ciągle spada oby tak dalej szkoda ze przez rządy AWS,PiS płacimy dwa razy więcej niż niemcy.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki