REKLAMA

Tyrowicz (RPP): Uważam za szkodliwe dyskusje o obniżce stóp w 2023 roku. Recesja jest nieunikniona

2023-02-28 21:58
publikacja
2023-02-28 21:58

Dyskusja o możliwości cięcia stóp proc. w '23 obniża skuteczność polityki pieniężnej - wskazała członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz. Dodała, że obecny poziom stóp proc. nie sprowadzi inflacji do celu w tempie zapewniającym zachowanie wiarygodności tej polityki.

Tyrowicz (RPP): Uważam za szkodliwe dyskusje o obniżce stóp w 2023 roku. Recesja jest nieunikniona
Tyrowicz (RPP): Uważam za szkodliwe dyskusje o obniżce stóp w 2023 roku. Recesja jest nieunikniona
/ Senat RP

"Uważam za szkodliwe dyskusje o tym, że w Polsce stopy procentowe będą obniżone do końca tego roku. (...) źle żebyśmy o tym rozmawiali, to zmniejsza skuteczność polityki pieniężnej" - powiedziała Tyrowicz w trakcie debaty zorganizowanej przez Warsaw Enterprise Institute w Warszawie.

"Nie uważam, żeby obecny poziom stóp proc. był satysfakcjonujący do sprowadzenia wzrostu cen (...) do poziomu 2,5 proc. w takim horyzoncie, żebyśmy nie utracili wiarygodności polityki pieniężnej. Nie ma żadnych gwarancji dzisiaj, że zmierzamy do celu inflacyjnego i dowolne zaburzenie globalne może nas z tej ścieżki bardzo łatwo zdmuchnąć" - dodała.

Reklama

W ocenie Tyrowicz jeżeli koszt odzyskania wiarygodności polityki pieniężnej jest duży, to dobrą praktyką jest, żeby mylić się po tzw. bezpiecznej stronie.

"Czyli lepiej trochę za szybko (zacieśnić politykę - PAP), niż nawet minimalnie za wolno" - dodała.

Odnosząc się do dotychczasowych podwyżek stóp procentowych w Polsce, Tyrowicz wskazała, że przesadą jest stwierdzenie, że w Polsce inflacja nie jest zwalczana za pomocą polityki pieniężnej.

"Możemy dyskutować o tym, że ona nie jest wystarczająco restrykcyjna, że nie jest należycie komunikowana. Możemy dyskutować, że za wcześnie wstrzymano, czy zawieszono cykl. Natomiast stwierdzenie, że w Polsce nie zacieśniono polityki pieniężnej jest po prostu niezgodne z danymi. Dużo się w naszej polityce pieniężnej wydarzyło. Można się spierać o to, czy wystarczająco dużo" - dodała.

W ocenie ekonomistki skoro inflacja destabilizuje relacje gospodarcze, to musi pojawić się w związku z tym recesja.

"Recesja przyjdzie - czy w ciągu kwartału, czy w ciągu 5 kwartałów, to jest poza kontrolą bieżącej polityki pieniężnej, ale jest nieuniknione" - powiedziała.

RPP utrzymuje od września 2022 r. stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc., po wcześniejszych jedenastu z rzędu podwyżkach o łącznej skali 665 pb.

Najbliższe posiedzenie RPP, na którym zostanie przedstawiona nowa projekcja inflacji i PKB, zaplanowano na 7-8 marca. 

tus/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (1)

dodaj komentarz
podatnik-
Funkcjonariuszko Tyrowicz, ma Pani rację obniżki stóp w 2023 nie będzie, czyli jest to kolejny cud, po OECD które , ogłaszany jest kolejny cud, cud pracy do śmierci, a tu pojawia się kolejny specjalista od cudów funkcjonariusz Don Orlen'one, który ogłasza cud rekordowej dywidendy ale my już mamy świętego od cudów wszelakich Funkcjonariuszko Tyrowicz, ma Pani rację obniżki stóp w 2023 nie będzie, czyli jest to kolejny cud, po OECD które , ogłaszany jest kolejny cud, cud pracy do śmierci, a tu pojawia się kolejny specjalista od cudów funkcjonariusz Don Orlen'one, który ogłasza cud rekordowej dywidendy ale my już mamy świętego od cudów wszelakich Nikodema Glapińskiego Dyzmę, który dopiero co ogłosił cud jednocyfrowej inflacji po cudzie braku rozwoju kolejny cud po długo oczekiwanym cudzie czyli cudzie w koszyku z jajkami, czy był już sprawdzić w sklepie ze swoimi przyborami do pisania?, który nie będąc ekonomistą ani też bankierem a tylko historykiem myśli ekonomicznej! czyt. nauczał co mówili: Lenin, Marks, Engels i wielu innych im podobnych! Co do recesji to rzeczywiście PRLowi bis nie grozi z powodu braku gospodarki!
Jedynymi, którzy korzystają na inflacji są ludzie związani z NBP najpierw powodują swoim brakiem umiejętności inflację a potem cieszą się zyskiem! Emeryci nic nie zyskają ponieważ nadwyżkę zje im inflacja ta za , którą prezes Glapiński weźmie nagrodę bo u niego nazywa się zyskiem NBP. Czyli w rzymsko-katolickim PRLu bis mamy potwierdzenie przemienienia wody w wino jako pierwszego z 37 opisanych w Ewangeliach cudów Jezusa w okresie jego publicznej działalności. Idąc dalej tym tropem zostały zauważone kolejne cudy: a więc cud przy dystrybutorze, cud w gniazdku, cud palnika gazowego, cud szkółki udającą wyższą oraz na koniec coś słodkiego czyli cukru, który mimo spadku ceny na świecie w PRLu bis podrożał 3 krotnie. Mam nadzieje, ze Nikodem Glapiński Dyzma, członkowie RPP, Zarządu NBP będą odpowiadać karnie za złamanie ustawy o NBP i doprowadzenie do tak wysokiej inflacji poprzez zaniechanie działań! Niestety na koniec przykra wiadomość nie będzie cudu braku recesji ponieważ nie ma w PRLu bis gospodarki! i jeszcze jedno Francuzi mieli skuteczną Rewolucję w 1789 r, której w PRLu w 1980 r. zabrakło!

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki