Dyskusja o możliwości cięcia stóp proc. w '23 obniża skuteczność polityki pieniężnej - wskazała członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz. Dodała, że obecny poziom stóp proc. nie sprowadzi inflacji do celu w tempie zapewniającym zachowanie wiarygodności tej polityki.


"Uważam za szkodliwe dyskusje o tym, że w Polsce stopy procentowe będą obniżone do końca tego roku. (...) źle żebyśmy o tym rozmawiali, to zmniejsza skuteczność polityki pieniężnej" - powiedziała Tyrowicz w trakcie debaty zorganizowanej przez Warsaw Enterprise Institute w Warszawie.
"Nie uważam, żeby obecny poziom stóp proc. był satysfakcjonujący do sprowadzenia wzrostu cen (...) do poziomu 2,5 proc. w takim horyzoncie, żebyśmy nie utracili wiarygodności polityki pieniężnej. Nie ma żadnych gwarancji dzisiaj, że zmierzamy do celu inflacyjnego i dowolne zaburzenie globalne może nas z tej ścieżki bardzo łatwo zdmuchnąć" - dodała.
ReklamaW ocenie Tyrowicz jeżeli koszt odzyskania wiarygodności polityki pieniężnej jest duży, to dobrą praktyką jest, żeby mylić się po tzw. bezpiecznej stronie.
"Czyli lepiej trochę za szybko (zacieśnić politykę - PAP), niż nawet minimalnie za wolno" - dodała.
Odnosząc się do dotychczasowych podwyżek stóp procentowych w Polsce, Tyrowicz wskazała, że przesadą jest stwierdzenie, że w Polsce inflacja nie jest zwalczana za pomocą polityki pieniężnej.
"Możemy dyskutować o tym, że ona nie jest wystarczająco restrykcyjna, że nie jest należycie komunikowana. Możemy dyskutować, że za wcześnie wstrzymano, czy zawieszono cykl. Natomiast stwierdzenie, że w Polsce nie zacieśniono polityki pieniężnej jest po prostu niezgodne z danymi. Dużo się w naszej polityce pieniężnej wydarzyło. Można się spierać o to, czy wystarczająco dużo" - dodała.
W ocenie ekonomistki skoro inflacja destabilizuje relacje gospodarcze, to musi pojawić się w związku z tym recesja.
"Recesja przyjdzie - czy w ciągu kwartału, czy w ciągu 5 kwartałów, to jest poza kontrolą bieżącej polityki pieniężnej, ale jest nieuniknione" - powiedziała.
RPP utrzymuje od września 2022 r. stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc., po wcześniejszych jedenastu z rzędu podwyżkach o łącznej skali 665 pb.
Najbliższe posiedzenie RPP, na którym zostanie przedstawiona nowa projekcja inflacji i PKB, zaplanowano na 7-8 marca.
tus/ pr/