REKLAMA

Tusk i Macron za rewitalizacją stosunków polsko-francuskich

2024-02-12 14:32
publikacja
2024-02-12 14:32

Moją intencją jest jak najszybsza rewitalizacja wzajemnych stosunków – zadeklarował premier Donald Tusk w poniedziałek po spotkaniu z prezydentem Francji w Paryżu. Emmanuel Macron poinformował, że trwają prace nad nowym traktatem o wzajemnej współpracy, m.in. w obszarze obronności i energetyki.

Tusk i Macron za rewitalizacją stosunków polsko-francuskich
Tusk i Macron za rewitalizacją stosunków polsko-francuskich
/ Kancelaria Premiera

Podczas krótkiej wizyty w stolicy Francji premier Tusk spotkał się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Macronem. W oświadczeniach dla mediów obaj przywódcy podkreślili znaczenie wzajemnych relacji na forum Unii Europejskiej i NATO, a także współpracy dwustronnej, m.in. w obszarach bezpieczeństwa, obronności i energetyki, w tym jądrowej.

Tusk zaznaczył, że jego intencją było, aby sprawowanie przez niego urzędu premiera rozpocząć od "jak najszybszej rewitalizacji relacji Polski z najważniejszymi partnerami europejskimi". Dodał, że to nie przypadek, że jego pierwsze wizyty w roli premiera to Bruksela, Kijów i Paryż. Przypomniał maksymę z dzieła Alexandre'a Dumasa: "Jeden za wszystkim, wszyscy za jednego".

"To są słowa i to jest idea, to jest filozofia, która legła u podstaw Unii Europejskiej i NATO. To są słowa, które dobrze ilustrują ideę solidarności, która stała się fundamentem nowoczesnej Europy i najważniejszą wartością współczesnej Polski, moich rodaków" - podkreślił polski premier.

"A to oznacza potrzebę bardzo praktycznych i zdeterminowanych działań na rzecz wspólnoty europejskiej, na rzecz Polski, Francji, szczególnie w kontekście zagrożeń" – zaznaczył Tusk.

Szef polskiego rządu zauważył też, że ma poczucie, iż w trudnych i wymagających czasach "stanowisko Francji, stanowisko Polski są bardzo do siebie zbliżone". "I to we wszystkich istotnych kwestiach, zarówno bilateralnych, wewnątrzeuropejskich jak i dotyczących bezpieczeństwa i geopolitycznej pozycji Europy, szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę" - powiedział Tusk.

"Chcę tutaj w Paryżu bardzo wyraźnie jeszcze raz podkreślić, że nie ma alternatywy dla UE, nie ma alternatywy dla współpracy transatlantyckiej, nie ma alternatywy dla NATO. Europa musi stać się kontynentem bezpiecznym, a to oznacza, że UE, Francja, Polska muszą się stać państwami silnymi i gotowymi do obrony własnych granic, własnego terytorium i do obrony i wsparcia naszych sojuszników i przyjaciół spoza UE" - oświadczył.

Jako trzy filary współpracy polsko-francuskiej i wspólnego bezpieczeństwa premier Tusk wskazał energetykę, żywność i obronność. Jak zauważył, słowo "bezpieczeństwo" jest dziś słowem-kluczem.

"Będę szukał wspólnych rozwiązań z francuskimi przyjaciółmi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe” – zapowiedział.

Podkreślił, że będzie chciał rozmawiać z Macronem o bezpieczeństwie polskich i francuskich rolników, które bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo obu krajów. Dodał, że jednym z tematów ma być też energetyka i "wielka szansa na wspólne projekty".

Premier oznajmił, że oba kraje muszą "wziąć na siebie naprawdę dużą odpowiedzialność i bardzo poważnie podjeść do kwestii odpowiedzialności za bezpieczeństwo i przyszłość Europy". "Wspólnie z Francją jesteśmy na to gotowi" - zaznaczył.

Macron ze swej strony oświadczył natomiast, że Francja i Polska przygotowują się do otwarcia nowego rozdziału w ich relacjach i przygotowania nowego traktatu dwustronnego, który zastąpi ten z 1991 roku.

"Ten traktat określi nowe ramy naszej współpracy we wszystkich dziedzinach: obronności, energii jądrowej, współpracy naukowej i kulturalnej. Te różne tematy znajdują się w sercu relacji francusko-polskich i w sektorach strategicznych dla przyszłości Europy" - odnotował prezydent. Dlatego też, zaznaczył, to otwarcie we współpracy przyczyni się do zwiększenia suwerenności Europy.

Macron podkreślił, że "współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w dziedzinie energii jądrowej". "Nasze dwa kraje, są krajami, które w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie. Powinniśmy działać na rzecz wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego i w celu osiągnięcia zerowego śladu węglowego w 2050 roku" - powiedział prezydent Francji.

Dodał, że z Tuskiem będzie także rozmawiał na temat kierunków strategicznych, jakie chcieliby nadać UE. "Mamy bardzo wiele tematów, które znajdują się w sercu naszych relacji dwustronnych. Polska będzie pracowała nad tymi wszystkimi tematami, przygotowując polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku i Polska może liczyć na nasze wsparcie w tym zakresie" – zadeklarował francuski prezydent.

Macron powiedział też, że podczas rozmów z Tuskiem poruszą m.in. temat wsparcia dla Ukrainy. Przypomniał, że zbliża się druga rocznica rozpoczęcia rosyjskiej agresji na ten kraj.

"Chciałbym tutaj przypomnieć o naszym niesłabnącym wsparciu dla Kijowa i narodu ukraińskiego oraz podkreślić zaangażowanie Polski. Od samego początku konfliktu, podczas prezydencji francuskiej i ostatnio na Radzie UE mówiliśmy o otwarciu negocjacji w sprawie przyjęcia i umocnienia przyszłości Europy w Ukrainie" - powiedział Macron. "Powinniśmy kontynuować ten wysiłek, szczególnie w sferze obronności" - zaznaczył.

Jak dodał, kwestia bezpieczeństwa i obronności w Europie jest związana z Ukrainą. Ocenił, że Polska i Francja "mają tu dużą rolę do odegrania". "Chciałbym tutaj podkreślić przede wszystkim współpracę operacyjną między naszymi armiami w ramach NATO, jak również UE i podkreślić wszystko, co robi Europa w celu dostarczenia sprzętu strategicznego dla Ukrainy. Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (Josep Borrell) przygotowuje propozycje w tym kierunku" - dodał. Macron wskazał, że to pozwoli na zwiększenie produkcji uzbrojenia w Europie.

"Europa powinna być potęgą w zakresie bezpieczeństwa i obronności, komplementarną dla NATO i głównym filarem Sojuszu Północnoatlantyckiego" - oznajmił prezydent Francji.

Po wizycie w Paryżu premier Tusk tego samego dnia uda się do Berlina, gdzie po południu spotka się z kanclerzem Olafem Scholzem.

Również w poniedziałek z wizytą do Paryża przybędzie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który spotka się z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec, Stephanem Sejourne i Annaleną Baerbock. Te trzy kraje tworzą Trójkąt Weimarski. Spotkanie ma służyć zapowiedzianemu w styczniu przez Sikorskiego odnowieniu formuły tej struktury.

Utworzony w 1991 roku Trójkąt Weimarski służy jako platforma współpracy i dialogu między Polską, Niemcami i Francją. Początkowo skupiał się na wspieraniu transformacji ustrojowej Polski i jej integracji z UE. Obecnie znaczenie Trójkąta ewoluuje w kierunku odpowiedzi na bieżące realia polityczne.

Z Paryża Mikołaj Małecki 

mml/ rbk/ gb/ wni/ kos/ amk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (24)

dodaj komentarz
polishgirl_89
Szykuje się geopolityczna oś Paryż -Berlin - Moskwa. Tylko niestety polscy decydenci nie zauważają, że Niemcy robią podziały ponad naszymi głowami. Jak uśpiono naszą czujność przez te wszystkie lata ?
einstachu
Rewitalizacja stosunków francusko-polskich polega na tym, że należy odbudować w Polsce rynki zbytu towarów francuskich.
Raczej się nie uda, bo pamiętamy sprzedaż TPSA i skalę łapówek, o których wtedy mówiono, i pozbawienie Polski złotodajnej infrastruktury informatycznej. No i nową szlachtę, która dzięki przejętemu kapitałowi
Rewitalizacja stosunków francusko-polskich polega na tym, że należy odbudować w Polsce rynki zbytu towarów francuskich.
Raczej się nie uda, bo pamiętamy sprzedaż TPSA i skalę łapówek, o których wtedy mówiono, i pozbawienie Polski złotodajnej infrastruktury informatycznej. No i nową szlachtę, która dzięki przejętemu kapitałowi może reżyserować kolejne wybory. Jednak na razie Polacy wolą być rynkiem dla USA i Korei Płd, no i muszą być rynkiem dla Niemiec. Nie wystarczy?
mesten
Lepiej mieć za przyjaciela Macrona niż pisiowa LePen.
grzegorzkubik
To pisze ignorant ekonomiczny. Tacy ludzie jak Macron staczają Francję na dno. Tak samo jak szereg innych przywódców. Macron zna się na związkach z kobietami w wieku jego matki i na tym kończy się jego wiedza o świecie.
pstrzezek odpowiada grzegorzkubik
Na czym kończy się twoja wiedza o świecie panie obieżświat od Torunia to Częstochowy ;))

grzegorzkubik2023-10-05 19:12
Morawiecki to cudowny człowiek
grzegorzkubik2023-02-18 19:05
"(...)PIS to normalność i wzór normalności dla innych krajów"
grzegorzkubik 2023-08-14 22:58
Marzeniem mym jest wywiad
Na czym kończy się twoja wiedza o świecie panie obieżświat od Torunia to Częstochowy ;))

grzegorzkubik2023-10-05 19:12
Morawiecki to cudowny człowiek
grzegorzkubik2023-02-18 19:05
"(...)PIS to normalność i wzór normalności dla innych krajów"
grzegorzkubik 2023-08-14 22:58
Marzeniem mym jest wywiad z Kaczyńskim. Wspaniały człowiek
od_redakcji
I już wiesz, że Unia padnie szybciej, niż myślisz!
carlito1
Rewitalizacja będzie polegać na zrobieniu laski... i przyjęcie imigrantów.
niederfurzdorf
Ojej ojej ojej ! Czy Tusk nie spotyka się z kumplem Putina?! Ojej ojej ojej. To Francja jak Węgry to już ruscy zgodnie z narracją TVN a Tusk sojusznik sojusznika? A w zasadzie ….bedziemy współpracować z Rosją taką jaka ona jest …
panguzik
Ciekaw jestem czy Tusk dostał wytyczne z Berlina co ma mówić i obiecywać Francuzom czy składał hołdy wg własnego pomysłu ?
od_redakcji
Niech oni się lepiej nie rewitalizują, mamy doświadczenie z drugiej wojny światowej, jak to działało.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki