REKLAMA
Tylko u nas

Tusk: Po wyborach konieczne będzie oddzielenie Kościoła od państwa

2022-05-20 17:09
publikacja
2022-05-20 17:09
Tusk: Po wyborach konieczne będzie oddzielenie Kościoła od państwa
Tusk: Po wyborach konieczne będzie oddzielenie Kościoła od państwa
fot. Mateusz Wlodarczyk / / Forum

Nie ma innej drogi niż jednoznaczne przeprowadzenie procesu oddzielenia Kościoła od państwa natychmiast po wygranych przez PO wyborach - powiedział w piątek szef PO Donald Tusk.

Podczas piątkowego spotkania z mieszkańcami Stargardu Tusk odpowiedział na pytanie, kiedy nastąpi rozdział Kościoła od państwa. "Nie ma innej drogi niż jednoznaczne, natychmiast po wygranych wyborach przeprowadzenie tego procesu oddzielenia Kościoła od państwa ze wszystkimi tego skutkami" - powiedział lider Platformy Obywatelskiej.

Tusk ocenił, że doszliśmy do momentu, w którym "nastąpił rozdział Kościoła od społeczeństwa". Zaznaczył, że za taki stan rzeczy w jego ocenie odpowiada sam Kościół. "Nie mam natomiast żadnych wątpliwości, że odpowiedzialność spada na Kościół, a nie na społeczeństwo; wierzący są ofiarą, a nie sprawcami tej sytuacji" - powiedział.

Lider PO uznał, że należy oddzielić Kościół czyli ogół wierzących od instytucji, która "w dużej mierze złożona jest dziś z funkcjonariuszy władzy". "Mówię tutaj o istotnej części kleru, biskupów, nie mówiąc już o takich aparatczykach władzy jak (o. Tadeusz - PAP) Rydzyk" - powiedział.

Tusk przypomniał, że do końca maja pozostaje liderem Europejskiej Partii Ludowej "czyli chrześcijańskiej demokracji". Zaznaczył, że osobiście nie ma więc "żadnego powodu do radości, widząc, jak dochodzi do rozdziału Kościoła od społeczeństwa".

Lider PO zaapelował także do swojego środowiska, aby nie uznało, że "to jest czas na jakąś wojnę kulturową". "Uważam, że dzisiaj Polska nie potrzebuje radykalnych rewolucji, w których jedni drugich nienawidzą albo chcą poniżyć, czy upokorzyć" - powiedział. (PAP)

Autorzy: Adrian Kowarzyk, Elżbieta Bielecka

amk/ emb/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (56)

dodaj komentarz
lolek_000
Zerwać konkordat, religia do salek kościelnych, symbole religijne wywalić z użyteczności publicznej. Jestem chrześcijaninem i uważam że wiara nie jest na pokaz i to prywatna sprawa każdego z osobna. Daj sobie do myślenia dlaczego Twój Bóg jest tym prawdziwym, a innych nie.
koperytko
to idżmy dalej - co z islamem. Idziemy droga nowoczenej francji ?
warmiak007
Z Tuskiem, czy bez, odbicie od kościoła będzie silne. I trwałe zapewne.
prs
Kaczyński i Tusk mieli wypadek samochodowy. Oczywiście pokłócili się czyja wina. Kaczyński nie wytrzymał mówi:
- Donku, nie kłóćmy się, moja wina.
Tusk zmieszany:
- Nie no Jarciu, moja w końcu raczej.
Kaczyński na to sprawiedliwie:
- Wina leży po obu stronach. Nic się nie stało. Rozejm?
Wyciąga piersiówkę podając
Kaczyński i Tusk mieli wypadek samochodowy. Oczywiście pokłócili się czyja wina. Kaczyński nie wytrzymał mówi:
- Donku, nie kłóćmy się, moja wina.
Tusk zmieszany:
- Nie no Jarciu, moja w końcu raczej.
Kaczyński na to sprawiedliwie:
- Wina leży po obu stronach. Nic się nie stało. Rozejm?
Wyciąga piersiówkę podając Tuskowi. Tusk pije, oddaje Kaczyńskiemu, a ten chowa ją do kieszeni.
Tusk pyta:
- A Ty nie pijesz?
- Nie, ja czekam na policję..

Tak go Kaczynski zrobi w wyborach hehehh, to zaden przeciwnik..
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
podatnik-
Popieram opinię prof. Staniszkis o Donaldzie Tusku, "nie trawię jako polityka, jest cyniczny, nastawiony wyłącznie na osobiste korzyści, także finansowe, to karierowicz." Przecież już byliście funkcjonariuszu u władzy i co i nic, Karta Praw Podstawowych nie ruszona, Konkordat nie ruszony, etc. Ciekawe też ilu uchodźców Popieram opinię prof. Staniszkis o Donaldzie Tusku, "nie trawię jako polityka, jest cyniczny, nastawiony wyłącznie na osobiste korzyści, także finansowe, to karierowicz." Przecież już byliście funkcjonariuszu u władzy i co i nic, Karta Praw Podstawowych nie ruszona, Konkordat nie ruszony, etc. Ciekawe też ilu uchodźców z Ukrainy zaprosiliście pod swój dach?
chenoch
I tylko na tyle Donalda Tuska stać? Jak na prezydent startował to nawet pospiesznie ślub u Biskupa brał i zdjęcia z "ołtarzykiem domowym" robił. Ech. Facet-plastelina bez programu.
lolek_000
Plastelina to na drugie ma każdy polityk, przypomnij sobie elastyczność np Kaczyńskiego, Morawieckiego. Tusk przynajmniej nie kłamie w każdym wypowiadanym zdaniu. Pokaż mi polityka na wysokim szczeblu premier, prezydent, który by oficjalnie powiedział że jest ateistą? Nie ma takich przypadków, a to statystycznie jest niemożliwe. Plastelina to na drugie ma każdy polityk, przypomnij sobie elastyczność np Kaczyńskiego, Morawieckiego. Tusk przynajmniej nie kłamie w każdym wypowiadanym zdaniu. Pokaż mi polityka na wysokim szczeblu premier, prezydent, który by oficjalnie powiedział że jest ateistą? Nie ma takich przypadków, a to statystycznie jest niemożliwe. Tak religie zryły łby ludzi że na to zwracają uwagę.
samsza
Skończyły się strefy bez lgbt, teraz czas na strefy bez kościoła.

A partia pispo zawsze ma się dobrze. Ej chłopaki taniej pomidory wam rozdać, bo na te wojenki ideolo podbijające wam sondaże, wiele milionów zostanie zmarnowanych.

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki