REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Trzaskowski apeluje o zaostrzenie uchwały antysmogowej

2022-02-14 12:16
publikacja
2022-02-14 12:16
Trzaskowski apeluje o zaostrzenie uchwały antysmogowej
Trzaskowski apeluje o zaostrzenie uchwały antysmogowej
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował o wzmocnienie mazowieckiej uchwały antysmogowej i podtrzymał poparcie dla wdrożenia od IV kwartału przyszłego roku zakazu stosowania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania na terenie stolicy - poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz.

W walce ze smogiem kluczowe jest ograniczenie spalania paliw kopalnych. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się z apelem do sejmiku województwa mazowieckiego o zaostrzenie uchwały antysmogowej.

"W latach 2019-2022 Warszawa przeznaczy na walkę ze smogiem rekordową kwotę 300 mln zł. Naszym priorytetem w walce o czyste powietrze w stolicy jest zmniejszenie tzw. niskiej emisji, czyli emisji substancji szkodliwych do atmosfery wskutek spalania węgla w przestarzałych, domowych piecach grzewczych oraz lokalnych kotłowniach. Ogromne wsparcie dla działań Warszawy w tym zakresie stanowi mazowiecka uchwała antysmogowa. Po czterech latach od jej wprowadzenia musimy jednak zrobić kolejny krok, dlatego Warszawa wnioskuje o wdrożenie od IV kwartału 2023 r. zakazu stosowania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania" – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jak przekazał ratusz, prezydent Warszawy w piśmie do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika zaapelował o podjęcie działań zmierzających do zaostrzenia mazowieckiej uchwały antysmogowej i wyraził przekonanie, że będzie to ważny krok na drodze do ograniczenia niskiej emisji oraz skutecznie przyczyni się do walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza w Warszawie i na Mazowszu.

Mazowiecka uchwała antysmogowa została przyjęta przez sejmik województwa mazowieckiego 24 października 2017 r. i weszła w życie 11 listopada 2017 r. Dotyczy ona wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, w szczególności użytkowników pieców, kominków i kotłów. Celem uchwały jest ograniczenie negatywnego wpływu instalacji grzewczych na zdrowie mieszkańców i środowisko.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zapisy uchwały są jednak mało efektywne, ponieważ poprawa jakości powietrza zachodzi zbyt wolno. Samorządowcy przystąpili więc do prac nad zmianą uchwały, chcąc wprowadzić dodatkowy zakaz stosowania węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla na obszarze Warszawy.

Projektowana zmiana jest zgodna z treścią deklaracji z 26 lutego 2020 r., która została zawarta podczas III Kongresu Czystego Powietrza pomiędzy samorządem województwa mazowieckiego i miastem stołecznym Warszawa. Stolica zadeklarowała wówczas gotowość wprowadzenia zakazu spalania węgla.

Uchwały antysmogowe, które zostały wprowadzone w innych miastach w Polsce, miały kolosalny wpływ na poprawę jakości powietrza. Przykładem może być Kraków, który od 1 września 2019 r. wprowadził zakaz ogrzewania lokali paliwami stałymi. W rezultacie działań miasta średnie stężenie pyłów zawieszonych w sezonie grzewczym spadło o ponad 40 procent.

Jak zaznaczył ratusz, Warszawa dąży do poprawy jakości powietrza, między innymi poprzez oferowanie mieszkańcom atrakcyjnego dofinansowania na wymianę przestarzałego, wysokoemisyjnego źródła ogrzewania. W tym roku wysokość dofinansowania wynosi 70 procent, a od 2023 r. mieszkańcy będą musieli wymienić źródło ogrzewania z własnych środków. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (11)

dodaj komentarz
1984
Najbardziej zanieczyszczonym miejscem w Warszawie jest Niepodległosci. Tylko tam w 2021 przekroczono normy dla PM10, reszta Warszawy OK. Mam pytanie do mieszkańców stolicy o proporcję między kominami i rurami wydechowymi w tym miejscu. Jak dużo "kopciuchów" jest przy Al. Niepodległości, że plasuje się w 1-szej 10-ce najbardziej Najbardziej zanieczyszczonym miejscem w Warszawie jest Niepodległosci. Tylko tam w 2021 przekroczono normy dla PM10, reszta Warszawy OK. Mam pytanie do mieszkańców stolicy o proporcję między kominami i rurami wydechowymi w tym miejscu. Jak dużo "kopciuchów" jest przy Al. Niepodległości, że plasuje się w 1-szej 10-ce najbardziej zanieczysczoznych miejsc w Polsce?
qwertas
Jak tam Rafalowi wychodzi obcinanie budżetu na autobusy i tramwaje? Coraz rzadziej można zobaczyć autobusy na przystankach bo zamiast co 10’ jeżdżą co 20 albo nawet co 30 minut. Tak zachęca się Warszawiaków do walki ze smogiem… by wsiedli do aut bo autobusy za rzadko jeżdżą albo mają tylko zapchane ludźmi jeździć.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lorelie
stypendysta fundacji Sorosa,syn pracowniczki urzędu bezpieczeństwa który walczył z Polakami- odpowiedz proszę kto to....
krrzysiek2
widzisz on jest stypendystą a ty płatnym trolem kaczej zarazy. Widzisz różnicę?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bgiem
Może niech on najpierw rozliczy osoby odpowiedzialne za katastrofę ekologiczną stołecznej Czajki.
nie_strajkuje
Im krócej będzie trwał program, który dofinansowuje wymianę piecy, tym Trzaskowski wyda mniej "Piniędzy".
Logiczne.
nie_strajkuje
Czemu w artykule brakuje liczby wymienionych przez Trzaskowskiego kiecy a ile pozostało mu do wymiany. I ile czasu (w tym tempie) zajmie to mu lat ??????
Warszawa wymieniła ok. 20-25% piecy w blokach komunalnych - co z reszta? Brak Piniędzy !!!
Typowe platformerskie podejście.
przemek_opinia
Świetne zdjęcia macie Trzaskowskiego. Trump zawsze był pokazywany Świetne zdjęcia macie Trzaskowskiego. Trump zawsze był pokazywany z wygiętymi ustami, rozczochrany z grymasem tak samo inni prawicowi politycy. A gość, który podnosi od parunastu miesięcy w Warszawie opłaty za wszystko łącznie z parkingami i zajmuje się pierdołami jest ukazywany tak wspaniale. Fotoedytorzy trochę sprawiedliwości.

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki