REKLAMA

Trump: Wybory 2020 r. zostały skradzione i były "zbrodnią stulecia"

2021-06-27 04:43
publikacja
2021-06-27 04:43
Trump: Wybory 2020 r. zostały skradzione i były "zbrodnią stulecia"
Trump: Wybory 2020 r. zostały skradzione i były "zbrodnią stulecia"
fot. SHANNON STAPLETON / / Reuters

Podczas pierwszego powyborczego wiecu były prezydent USA Donald Trump podtrzymał swoje okarżenia na temat przegranych przez siebie wyborów w 2020 r., nazywając je "skradzionymi" i "zbrodnią stulecia". Zaprzysiągł też, że nigdy nie porzuci "walki o prawdę".

"Wygraliśmy te wybory z ogromną przewagą. Ja to wiem, wy to wiecie i fake news media też to wiedzą" - mówił Trump w sobotę wielotysięcznemu tłumowi zgromadzonemu w Wellington, w stanie Ohio, na przedmieściach Cleveland. Jak dodał, uważa przegrane przez siebie wybory za "zbrodnię stulecia" i "hańbę". "Ze względu na "wszystkie złe rzeczy, które później się stały...ludzie giną na granicy" - mówił.

Trump zapowiedział, że "nigdy nie porzuci walki o prawdę" na temat wyborów, bo bez tego Republikanie nie będą mogli wygrać.

"W 2024 r. być może nie będziemy mieli już w ogóle kraju" - ciągnął Trump. Przez kilkadziesiąt minut wymieniał rzekome przypadki fałszerstw wyborczych, powołując się m.in. na rzekome ustalenia Mike'a Lindella, szefa firmy produkującej poduszki MyPillow. Lindell, wobec którego toczą się pozwy o zniesławienie dwóch firm produkujących maszyny i oprogramowania do głosowania, jest obecnie czołowym głosicielem teorii spiskowej na temat wyborów. Twierdził też, że Trump zostanie jeszcze w tym roku przywrócony na urząd prezydenta.

Trump twierdził, że 5 miesięcy po objęciu rządów, administracja Bidena jest "totalną i kompletną katastrofą". "Przestępczość szybuje w górę, nielegalni imigranci zalewają nasze granice (...) szkoły (...) są lewicowymi obozami indoktrynacji (...) Chiny, Rosja i Iran upokarzają nas. Biden niszczy nasz kraj na naszych oczach" - przekonywał były prezydent.

Poza kwestią rzekomo sfałszowanych wyborów, Trump najwięcej uwagi poświęcił kwestii imigracji i największego od lat przypływu osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. Oskarżał Bidena o "rozmontowanie obrony naszej pięknej granicy" i "oddanie suwerenności", oraz wpuszczanie do kraju "morderców i dilerów narkotykowych".

"Inne kraje otwierają swoje więzienia, wysyłając ludzi na naszą granicę, bo tam nawet nikt ich nie sprawdza" - zarzucał były prezydent. Cytując znany z poprzednich wieców wiersz "Wąż", porównał imigrantów do węża, który ugryzł kobietę, która przyjęła go do domu.

Trump zarzucał nowej administracji, że daje się upokarzać państwom, które ponownie śmieją się z USA. Podkreślał, że za jego rządów Ameryka była "szanowana", a on sam miał "świetne relacje" z Władimirem Putinem, Xi Jinpingiem i Kim Dzong Unem, który podczas jego rządów "mówił o nas piękne rzeczy", lecz po zmianie rządów w USA już tego nie robi.

Odniósł się też do kwestii Nord Stream 2, przypominając swoje słowa skierowane do Angeli Merkel podczas szczytu NATO. "Powiedziałem jej - mieliśmy dobre relacje, ona jest twarda i mądra, ale mieliśmy dobre relacje – Angela. Bronimy cię przed krajem, któremu płacicie miliardy i miliardy dolarów...Ona tylko się uśmiechała, bo wiedziała" - opowiadał były prezydent.

Wiec w Wellington był pierwszym kampanijnym wystąpieniem Trumpa po opuszczeniu Białego Domu w styczniu. Pretekstem jego wystąpienia było udzielenie poparcia w republikańskich prawyborach Maksowi Millerowi przeciwko kongresmenowi Anthony'emu Gonzalezowi. Gonzalez był jednym z nielicznych Republikanów, którzy zagłosowali za impeachmentem Trumpa. Były prezydent nazwał go "zdrajcą, sprzedawczykiem i nieudacznikiem”.

Niedzielne przemówienie było pierwszym w serii planowanych wystąpień Trumpa w najbliższym czasie. Następne ma odbyć się w Sarasocie na Florydzie 3 lipca, dzień przed amerykańskim Świętem Niepodległości.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (13)

dodaj komentarz
pstrzezek
No w Polsce też mamy jednego który od 11 lat dochodzi do prawdy smoleńskiej. Przez moment był tak blisko że aż się z nią minął ;)) Jaki kraj taki prezes. Tylko fanatycy jakoś tacy podobni
grab
The crime of the century was Trump's election as US president.
trollmaster
MAGA!

Support you, Mr Trump!
itso_lucky
gość musi wrócić do gry bo Szczyt Biden-Putin to była klapa zachodu
itso_lucky
a pierwsze co ma do zrobienia to ułaskawienie policjanta !
max5000
Z nord stream Trump ma rację. USA broni Niemiec przed Rosją której Niemcy płacą i będą płacić mld dol za gaz. Angela pewnie jak Schroeder i były prezydent Francji dostanie ciepła posadę w Gazpromie by sobie dorobić na emeryturę. A to że Putin zajął Krym, prowadzi wojnę w donbasie i bombarduje cywilów w Syrii to kogo to obchodzi na Z nord stream Trump ma rację. USA broni Niemiec przed Rosją której Niemcy płacą i będą płacić mld dol za gaz. Angela pewnie jak Schroeder i były prezydent Francji dostanie ciepła posadę w Gazpromie by sobie dorobić na emeryturę. A to że Putin zajął Krym, prowadzi wojnę w donbasie i bombarduje cywilów w Syrii to kogo to obchodzi na zachodzie. Tam się liczy tylko kasa a nie prawa człowieka.
max5000
Kilka tyg temu wyszło na jaw że CNN i pewnie inne amerykańskie media prowadziły kampanie prześmiewcza wymierzona w Trumpa po to by wywalić go z fotelu prezydenta i by prezydentem został pupil lewicowych elit Biden, który jest tak antyrosyjski że pierwszy poleciał na audiencję do Putina gdzie go komplementował. Biden wygrał tylko Kilka tyg temu wyszło na jaw że CNN i pewnie inne amerykańskie media prowadziły kampanie prześmiewcza wymierzona w Trumpa po to by wywalić go z fotelu prezydenta i by prezydentem został pupil lewicowych elit Biden, który jest tak antyrosyjski że pierwszy poleciał na audiencję do Putina gdzie go komplementował. Biden wygrał tylko dzięki zmowie mediów, googla, fb i Twittera który oznaczał jego wpisy. Media to czwarta władza
talmud
upadajacy bankrut międzynarodowy najeźdźca & ekonomiczny tyran imperialistyczne fiasco.....a wszystko przez chciwość & niszczenie cywilizacji chrześcijańskiej....
cos na deser dla .....

https://www.youtube.com/watch?v=EHkNdpre4O0
jpelerj
Chyba tam rozdawali colę za darmo. U nas też tak bywało na konwencjach jedynie słusznej partii...

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki