REKLAMA

Trump: Wybory 2020 r. zostały skradzione i były "zbrodnią stulecia"

2021-06-27 04:43
publikacja
2021-06-27 04:43
Trump: Wybory 2020 r. zostały skradzione i były "zbrodnią stulecia"
Trump: Wybory 2020 r. zostały skradzione i były "zbrodnią stulecia"
fot. SHANNON STAPLETON / / Reuters

Podczas pierwszego powyborczego wiecu były prezydent USA Donald Trump podtrzymał swoje okarżenia na temat przegranych przez siebie wyborów w 2020 r., nazywając je "skradzionymi" i "zbrodnią stulecia". Zaprzysiągł też, że nigdy nie porzuci "walki o prawdę".

"Wygraliśmy te wybory z ogromną przewagą. Ja to wiem, wy to wiecie i fake news media też to wiedzą" - mówił Trump w sobotę wielotysięcznemu tłumowi zgromadzonemu w Wellington, w stanie Ohio, na przedmieściach Cleveland. Jak dodał, uważa przegrane przez siebie wybory za "zbrodnię stulecia" i "hańbę". "Ze względu na "wszystkie złe rzeczy, które później się stały...ludzie giną na granicy" - mówił.

Trump zapowiedział, że "nigdy nie porzuci walki o prawdę" na temat wyborów, bo bez tego Republikanie nie będą mogli wygrać.

"W 2024 r. być może nie będziemy mieli już w ogóle kraju" - ciągnął Trump. Przez kilkadziesiąt minut wymieniał rzekome przypadki fałszerstw wyborczych, powołując się m.in. na rzekome ustalenia Mike'a Lindella, szefa firmy produkującej poduszki MyPillow. Lindell, wobec którego toczą się pozwy o zniesławienie dwóch firm produkujących maszyny i oprogramowania do głosowania, jest obecnie czołowym głosicielem teorii spiskowej na temat wyborów. Twierdził też, że Trump zostanie jeszcze w tym roku przywrócony na urząd prezydenta.

Trump twierdził, że 5 miesięcy po objęciu rządów, administracja Bidena jest "totalną i kompletną katastrofą". "Przestępczość szybuje w górę, nielegalni imigranci zalewają nasze granice (...) szkoły (...) są lewicowymi obozami indoktrynacji (...) Chiny, Rosja i Iran upokarzają nas. Biden niszczy nasz kraj na naszych oczach" - przekonywał były prezydent.

Poza kwestią rzekomo sfałszowanych wyborów, Trump najwięcej uwagi poświęcił kwestii imigracji i największego od lat przypływu osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. Oskarżał Bidena o "rozmontowanie obrony naszej pięknej granicy" i "oddanie suwerenności", oraz wpuszczanie do kraju "morderców i dilerów narkotykowych".

"Inne kraje otwierają swoje więzienia, wysyłając ludzi na naszą granicę, bo tam nawet nikt ich nie sprawdza" - zarzucał były prezydent. Cytując znany z poprzednich wieców wiersz "Wąż", porównał imigrantów do węża, który ugryzł kobietę, która przyjęła go do domu.

Trump zarzucał nowej administracji, że daje się upokarzać państwom, które ponownie śmieją się z USA. Podkreślał, że za jego rządów Ameryka była "szanowana", a on sam miał "świetne relacje" z Władimirem Putinem, Xi Jinpingiem i Kim Dzong Unem, który podczas jego rządów "mówił o nas piękne rzeczy", lecz po zmianie rządów w USA już tego nie robi.

Odniósł się też do kwestii Nord Stream 2, przypominając swoje słowa skierowane do Angeli Merkel podczas szczytu NATO. "Powiedziałem jej - mieliśmy dobre relacje, ona jest twarda i mądra, ale mieliśmy dobre relacje – Angela. Bronimy cię przed krajem, któremu płacicie miliardy i miliardy dolarów...Ona tylko się uśmiechała, bo wiedziała" - opowiadał były prezydent.

Wiec w Wellington był pierwszym kampanijnym wystąpieniem Trumpa po opuszczeniu Białego Domu w styczniu. Pretekstem jego wystąpienia było udzielenie poparcia w republikańskich prawyborach Maksowi Millerowi przeciwko kongresmenowi Anthony'emu Gonzalezowi. Gonzalez był jednym z nielicznych Republikanów, którzy zagłosowali za impeachmentem Trumpa. Były prezydent nazwał go "zdrajcą, sprzedawczykiem i nieudacznikiem”.

Niedzielne przemówienie było pierwszym w serii planowanych wystąpień Trumpa w najbliższym czasie. Następne ma odbyć się w Sarasocie na Florydzie 3 lipca, dzień przed amerykańskim Świętem Niepodległości.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Wybory w USA

Komentarze (13)

dodaj komentarz
pstrzezek
No w Polsce też mamy jednego który od 11 lat dochodzi do prawdy smoleńskiej. Przez moment był tak blisko że aż się z nią minął ;)) Jaki kraj taki prezes. Tylko fanatycy jakoś tacy podobni
grab
The crime of the century was Trump's election as US president.
trollmaster
MAGA!

Support you, Mr Trump!
itso_lucky
gość musi wrócić do gry bo Szczyt Biden-Putin to była klapa zachodu
itso_lucky
a pierwsze co ma do zrobienia to ułaskawienie policjanta !
max5000
Z nord stream Trump ma rację. USA broni Niemiec przed Rosją której Niemcy płacą i będą płacić mld dol za gaz. Angela pewnie jak Schroeder i były prezydent Francji dostanie ciepła posadę w Gazpromie by sobie dorobić na emeryturę. A to że Putin zajął Krym, prowadzi wojnę w donbasie i bombarduje cywilów w Syrii to Z nord stream Trump ma rację. USA broni Niemiec przed Rosją której Niemcy płacą i będą płacić mld dol za gaz. Angela pewnie jak Schroeder i były prezydent Francji dostanie ciepła posadę w Gazpromie by sobie dorobić na emeryturę. A to że Putin zajął Krym, prowadzi wojnę w donbasie i bombarduje cywilów w Syrii to kogo to obchodzi na zachodzie. Tam się liczy tylko kasa a nie prawa człowieka.
max5000
Kilka tyg temu wyszło na jaw że CNN i pewnie inne amerykańskie media prowadziły kampanie prześmiewcza wymierzona w Trumpa po to by wywalić go z fotelu prezydenta i by prezydentem został pupil lewicowych elit Biden, który jest tak antyrosyjski że pierwszy poleciał na audiencję do Putina gdzie go komplementował. Biden wygrał Kilka tyg temu wyszło na jaw że CNN i pewnie inne amerykańskie media prowadziły kampanie prześmiewcza wymierzona w Trumpa po to by wywalić go z fotelu prezydenta i by prezydentem został pupil lewicowych elit Biden, który jest tak antyrosyjski że pierwszy poleciał na audiencję do Putina gdzie go komplementował. Biden wygrał tylko dzięki zmowie mediów, googla, fb i Twittera który oznaczał jego wpisy. Media to czwarta władza
talmud
upadajacy bankrut międzynarodowy najeźdźca & ekonomiczny tyran imperialistyczne fiasco.....a wszystko przez chciwość & niszczenie cywilizacji chrześcijańskiej....
cos na deser dla .....

https://www.youtube.com/watch?v=EHkNdpre4O0
jpelerj
Chyba tam rozdawali colę za darmo. U nas też tak bywało na konwencjach jedynie słusznej partii...

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki