REKLAMA

"Olej ten biznes". Prowadzenie publicznej toalety nieopłacalne?

2023-01-25 17:00
publikacja
2023-01-25 17:00

Chyba już wiemy, gdzie znajduje się najdroższa toaleta publiczna w Polsce. O opłacie 10 zł za skorzystanie z toalety było głośno w całej Polsce - a będzie jeszcze drożej. Jak przekonuje właściciel, taniej się nie da...

"Olej ten biznes". Prowadzenie publicznej toalety nieopłacalne?
"Olej ten biznes". Prowadzenie publicznej toalety nieopłacalne?
fot. Marcin Szkodzinski / / FORUM

Paragony grozy od kilku lat to już urlopowa tradycja. Tym razem media obiegła informacja, że w Zakopanem (które tanie nigdy nie było) na Krupówkach znajduje się toaleta kosztująca 10 złotych. Ale to już przeszłość. Obecnie jest to... 15 złotych!

"Zgodnie z prawem pracy, aby zapewnić funkcjonowanie Toalety Ogólnodostępnej w godz. Od 10.00 do 22.00 potrzebni są co najmniej 4 pracownicy" - zwrócono uwagę w oświadczeniu firmy, która prowadzi słynną już toaletę na Krupówkach, cytowanym przez Polsat News.

"Spółka prowadzi toalety w następujący sposób:

  • w dni powszednie dla obsługi toalet potrzeba 1,5 etatu pracowniczego. To razem ze składkami ZUS 6282 zł;
  • w weekendy toalety obsługuje osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Co daje miesięcznie 96 godzin x 25 zł brutto za godzinę = 2880 zł;
  • dodatkowo 6 godzin dziennie wykonuje czynności sprzątająco-dezynfekujące osoba na umowę zlecenie, co daje w miesiącu 180 godz. po 25 zł brutto za godzinę = 5306,85 zł" - tłumaczy firma.

Jak dodano, "łączne koszty pracownicze to 5306,85 zł (sprzątanie) + 2880 zł (obsługa w weekendy) + 6282 zł (1,5 etatu w dni powszednie) = 14468,85 zł brutto. Do tego trzeba dodać koszty wynajmu lokalu, prądu, wody i kanalizacji, środków sanitarnych i czystości, które co miesiąc wynoszą średnio ponad 12 300 zł brutto. Razem mamy prawie 26 769 zł kosztów miesięcznych".

"Zakładając, że z toalety skorzystają dziennie 102 osoby, to Spółka osiągnie obrót 30 600 zł brutto, w tym do zapłaty podatek VAT 5600 zł a podatek naliczony to 2300 zł, czyli do zapłaty pozostaje 3300 podatku VAT" - dodano.

"Te pobieżne wyliczenia udowadniają, że przy 102 osobach dziennie odwiedzających toaletę Spółka miesięcznie zarobi: 30600 -26769 – 3300 = 531 zł – 9 proc. podatku dochodowego = 483 zł ZYSKU" - podsumowano, podkreślając, że "Toalety Grozy" na Krupówkach to po prostu toalety prowadzone w warunkach legalnych podstaw biznesowych stworzonych dla przedsiębiorców w Polsce, przy obecnych kosztach energii, stawkach podatkowych i obciążeniach składkami ZUS".

Ogólnopolski problem toalet

Z drugiej strony mało prawdopodobne jest, by w toaletach publicznych większość pracowników była zatrudniona "na czarno" - albo bez umowy, albo na śmiesznie niską część etatu, co ogranicza wysokość składek do zapłaty.

Być może powodem stosunkowo małej frekwencji klientów w tym bardziej w tak popularnym turystycznie miejscu jest za wysoka cena? Niejednokrotnie opłaca się obniżyć cenę i "nadgonić" sobie przychody większą liczbą klientów. Dla przykładu toaleta na molo w Sopocie kosztuje 4 złote i nawet w zimowy weekend klientów nie brakowało. 

Inną kwestią jest dostępność toalet nie tylko w miejscowościach turystycznych, ale i nieco większych miastach. Często w centrum po prostu ich nie ma. Albo były... 20 lat temu, a teraz lokale stoją opuszczone. Problematyczną kwestią jest także odpłatność za toaletę, wszak to podstawowa potrzeba. Niestety wielu z nas nie szanuje, jeśli coś jest za darmo, nie umie zostawić po sobie porządku, a niektóre bezpłatne toalety (o ile się zdarzą) wołają niejednokrotnie o pomstę do nieba.

JM

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (25)

dodaj komentarz
emerytpl
A przy rozliczeniu naliczany podatek i z tego wychodzi że właśćiciel do tego interesu dopłaca. Bo jeszcze nie doliczył dojazdów , kosztów drogiego paliwa i że pojazd jadący pod górę to więcej pali.
knl111
1,5 etatu czyli toaleta jest czynna 12h dziennie. Średnio 102 klientów dziennie to jest zaledwie 8,5 osoby/godz. NO NIE WIERZĘ!!!! Poza tym nie rozumiem rozróżnienia osoby obsługującej od osoby utrzymującej czystość. Czy to naprawdę muszą być różne osoby? Kalkulacja wzięta z sufitu.
zoomek
Nie rozumiesz? A miliardowe budżety dla kancelarii premiera i prezydenta rozumiesz?
zene
Bo tak byc musi
W Polin ludziom sie powodzi,
wiec toalety za darmo pracowac nie beda
miston
Nie zostałem przekonany.

Toaleta działa 12 godzin - założono 102 osoby korzystające. Koszty miesięczne 26 769 zł dają 483 zł zysku dla właściciela firmy.
vacarius
Chcieli podwyżek płac minimalnych a potem zdziwieni ze ceny za wszystko rosną.
forfun
tak gówniany temat grzany drugi tydzień pokazuje jak niski poziom mają dzisiejsze niusy.
Temat znaczący dla ludzkości nie ma siły przebicie sie w natłoku gownianych informacji
niederfurzdorf
Słabe w sumie. Ja na miejscu właściciela doliczyłbym koszt budowy małego reaktora jądrowego aby uniezależnić się od pisiorskiego prądu, koszt inwestycji w odwiert geotermalny aby uniezależnić się od pisiorskiego ciepła , no jakiś odwiert do wody źródlanej aby się uniezależnić od pisiorskiego wodociągu . Dawaj stary, nie ograniczaj Słabe w sumie. Ja na miejscu właściciela doliczyłbym koszt budowy małego reaktora jądrowego aby uniezależnić się od pisiorskiego prądu, koszt inwestycji w odwiert geotermalny aby uniezależnić się od pisiorskiego ciepła , no jakiś odwiert do wody źródlanej aby się uniezależnić od pisiorskiego wodociągu . Dawaj stary, nie ograniczaj się, jeszcze wiele można doliczyć do kosztów ….
felek543
Wymienił tylko niezbędne. Nie wolno pracowników przeciążać.
niederfurzdorf
Niech właściciel zadzwoni po Donka wujka dobra rada. On naciśnie guzik i koszty spadną. A sorki, Donek nie ma guzika. Ma tylko dobre rady…

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki