REKLAMA

TikTok pozwany za wykorzystywanie danych dzieci. Aplikacji grożą miliardy odszkodowania

2021-04-21 10:24
publikacja
2021-04-21 10:24
TikTok pozwany za wykorzystywanie danych dzieci. Aplikacji grożą miliardy odszkodowania
TikTok pozwany za wykorzystywanie danych dzieci. Aplikacji grożą miliardy odszkodowania
fot. SewCream / / Shutterstock

Brytyjska aktywistka oraz była komisarz ds. dzieci Anne Longfield pozwała platformę społecznościową TikTok w imieniu milionów dzieci z Wielkiej Brytanii oraz krajów Unii Europejskiej. Zarzuca platformie gromadzenie i wykorzystywanie danych dzieci bez wymaganych zgód. Aplikacji grożą miliardy funtów odszkodowania.

"BBC" przekazało, że jeśli sprawa zakończy się sukcesem Longfield, każde dziecko uwzględnione w pozwie otrzyma tysiące funtów. Prawnicy będą dowodzili przed sądem, że aplikacja należąca do chińskiego ByteDance, gromadzi informacje na temat swoich młodych użytkowników (numery telefonów, nagrania video, dokładną lokalizację, dane biometryczne) bez wystarczających ostrzeżeń i wymaganych prawnie zgód.

Sprawę założono w imieniu wszystkich dzieci, które dołączyły do TikToka od 25 maja 2018 r., niezależnie od ich ustawień prywatności i tego czy mają konto.

Longfield powiedziała w rozmowie z BBC, że choć wszystkie media społecznościowe zbierają dane na temat swoich użytkowników, TikTok robi to w "niepohamowany" sposób. "Działanie TikTok oraz dochód, jaki ByteDance ma z reklam, oparto na personalnych informacjach o użytkownikach platformy, w tym dzieci. Zysk, który z tego płynie, bez spełniania należnych kryteriów prawnych oraz moralnego obowiązku ochrony dzieci, gdy są online, jest czymś nagannym" - dodała.

Platforma, która ma 800 mln użytkowników na całym świecie, zapowiedziała, że będzie walczyła z tymi zarzutami, ponieważ sprawa jest "bezpodstawna". "Prywatność i bezpieczeństwo to główne priorytety dla TikToka i mamy solidne reguły, procesy oraz technologie, które chronią wszystkich użytkowników, w szczególności tych nastoletnich" - przekazano. (PAP)

skib/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
kochan
Największym przewinieniem tiktoka jest to, że jego właściciele nie mieszkająna wzgórzach. Takie rzeczy są niewybaczalne!
gucio_222
I bardzo dobrze, bo tylko rasa panów reprezentowana przez wielkiego Zukerbega ma prawo zbierania danych. Fejsbuk powinien być obligatoryjnie instalowany w smartfonach i blokować wszystko co nie ma zapachu czosnku. (taka moja kulinarna propozycja)
pozhoga
Pani aktywistka ma problem z tym, że aplikacja gromadzi dane osobowe. Z tym, że TikTok robi dzieciakom sieczkę z mózgu pani aktywistka problemu nie ma. Mądrzejsi od Europejczyków Hindusi zakazali tego gw..na, Europa dalej leci w przepaść.
kapp
Tylko to nie jest wina aplikacji, a samych twórców na tej platformie. Zbanujesz Tik-Toka to przejdą na youtube itd.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki