REKLAMA

Talibowie zacieśniają więzy z Chinami. Afgańscy Ujgurzy obawiają się deportacji

2021-09-24 13:34
publikacja
2021-09-24 13:34
Talibowie zacieśniają więzy z Chinami. Afgańscy Ujgurzy obawiają się deportacji
Talibowie zacieśniają więzy z Chinami. Afgańscy Ujgurzy obawiają się deportacji
/ Reuters

Chiny chcą udzielić pomocy finansowej rządowi talibów. Zamieszkujący Afganistan Ujgurzy, uważani przez Pekin za potencjalnych ekstremistów, obawiają się, że w ramach porozumienia zostaną deportowani - podał "The New York Times".

Na początku września chiński szef dyplomacji Wang Yi zobowiązał się przekazać Afganistanowi 30 mln dolarów na żywność i innego rodzaju pomoc oraz 3 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19. W czwartek podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych grupy G20 powiedział, że zamrożone obecnie zamorskie aktywa Afganistanu powinny zostać "jak najszybciej" odblokowane i nie powinny być wykorzystywane jako środek nacisku politycznego na ten kraj.

Od lat chińskie władze apelowały do afgańskich przywódców o stłumienie i deportację ujgurskich bojowników, którzy - według Pekinu - mieli ukrywać się w Afganistanie. Tłumaczono, że rebelianci należą do Islamskiego Ruchu Wschodniego Turkiestanu, separatystycznej organizacji oskarżanej przez rząd Chińskiej Republiki Ludowej o odpowiedzialność za serię ataków terrorystycznych.

Stany Zjednoczone za czasów administracji Donalda Trumpa usunęły Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu z listy organizacji terrorystycznych, jednak - zauważył "NYT" - sytuacja afgańskich Ujgurów może się zmienić teraz, kiedy talibowie starają się o ciepłe stosunki z Pekinem.

Szacuje się, że w Afganistanie mieszka ich pomiędzy 2 a 3 tys. Wielu nie ma praktycznie żadnego związku z Chinami. Ich przodkowie przybywali do Afganistanu stopniowo od XVIII wieku, większość w późnych latach 70. Mimo że posiadają obywatelstwa afgańskie, w dokumentach mają wpisane, że są uchodźcami z Chin lub przedstawicielami mniejszości etnicznej. "NYT" wskazuje, że gdyby talibowie zdecydowali się ich deportować, łatwo byłoby ich namierzyć.

Większość Ujgurów, przedstawicieli muzułmańskiej grupy etnicznej pochodzenia tureckiego, zamieszkuje chińską prowincję Sinciang. Władze ChRL represjonują ich, tłumacząc, że robią to w ramach walki z ekstremizmem. Ponad milion osób osadzono w obozach zwanych przez Pekin "centrami reedukacyjnymi", w których więźniowie są m.in. poddawani torturom. Afgańscy Ujgurzy obawiają się, że jeśli zostaną odesłani do Chin, czeka ich taki sam los.

"Bardzo się martwimy i denerwujemy" - powiedział "NYT" Ibrahim, którego rodzina przybyła do Afganistanu ponad 50 lat temu. Odkąd talibowie doszli do władzy, on i jego bliscy nie opuszczają domu. "Nasze dzieci tak bardzo niepokoją się o nasze bezpieczeństwo, że nie pozwalają nam wychodzić na zewnątrz" - dodał. (PAP)

skib/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
A może oni coś jednak tam zbudują. W USA też kiedyś był dziki zachód.
itso_cien_na_sciane
ty to jednak masz limitowaną fantazję
itso_cien_na_sciane
''Wang Yi zobowiązał się przekazać Afganistanowi 30 mln dolarów na żywność i innego rodzaju pomoc oraz 3 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19. ''' - uwaga bo pęknę ze śmiechu jedzie nie czy szczepionka błahahahaha
ajwaj_
Powoli,
Jankesi dopiero co uciekli i ich laczki na ulicach leza
Sprzedadza nie potrzebna bron Made in USA, kase zaczynaja zbierac,
kal-boje ich tez obrabowali.
itso_cien_na_sciane odpowiada ajwaj_
No to się ciesze ze kreml i chiny kontroluje sytuację :D świetlana przyszłość przed regionem. oby tylko afganistan nie odrodził się na terytorium białoruśi :D
ajwaj_
Sciema
Ujgurzy gl. terorysci islamscy np. z Libii, Syrii, daza do kalifatu i obalenia miejscowej wladzy
_________________
""Ogólnie rzecz biorąc, grupy używające terminu Turkiestan Wschodni są bardziej zorientowane na zachód Azji i Rosję. Grupy te można dalej podzielić na podstawie identyfikacji z islamem
Sciema
Ujgurzy gl. terorysci islamscy np. z Libii, Syrii, daza do kalifatu i obalenia miejscowej wladzy
_________________
""Ogólnie rzecz biorąc, grupy używające terminu Turkiestan Wschodni są bardziej zorientowane na zachód Azji i Rosję. Grupy te można dalej podzielić na podstawie identyfikacji z islamem jako punktem wyjścia lub ze świeckim charakterem pożądanego państwa. Przykładem pierwszej grupy jest Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu. Przykładem drugiej grupy jest Ruch Wyzwolenia Wschodniego Turkiestanu.

Istnieją różnice między grupami w rozumieniu znaczenia odrębnej ujgurskiej tożsamości etnicznej. Na przykład Wschodni Turkiestański Ruch Niepodległościowy opowiada się za niepodległym państwem Ujguristan. Istnieją grupy, które widzą tożsamość pożądanego państwa przede wszystkim jako tureckojęzyczną i islamską.

Większość grup ma wspólną platformę w Światowym Kongresie Ujgurskim. Niektóre z tych grup są uznawane za organizacje terrorystyczne przez Chiny, Stany Zjednoczone i ONZ. Od 2004 r. istnieje tzw. rząd Turkiestanu Wschodniego na uchodźstwie.""

https://nl.wikipedia.org/wiki/Oeigoeren#Spanningen
ajwaj_
Chiny i Rosja maja na oku zlecenia na "skarby ziemi"
Rosja gl. ropa np, Chiny metale ziem rzadkich razem zloto, diamenty itd. ca 6 bln $
Zli ludzie powiadaja, ze Taliby dali hojne zaliczki High-Tec z 85 mld, $
kal-bojskiej broni
________
""Talibowie proszą Rosję o pomoc
24.09.2021 - 6:30
Rosja
Chiny i Rosja maja na oku zlecenia na "skarby ziemi"
Rosja gl. ropa np, Chiny metale ziem rzadkich razem zloto, diamenty itd. ca 6 bln $
Zli ludzie powiadaja, ze Taliby dali hojne zaliczki High-Tec z 85 mld, $
kal-bojskiej broni
________
""Talibowie proszą Rosję o pomoc
24.09.2021 - 6:30
Rosja mogłaby zostać mediatorem między ONZ a Afganistanem w celu zmniejszenia sankcji i pomocy w odbudowie kraju, powiedział agencji informacyjnej RIA Novosti wiceminister kultury i informacji afgańskiego rządu tymczasowego (złożonego z przedstawicieli talibów*) Zabiullah Mudżahid.

"Może ona (Rosja) być nowym mediatorem między nami a ONZ, w tym w kwestii zmniejszenia poziomu sankcji, a my prosimy o jej pomoc w pokojowym rozwiązaniu w regionie, a w szczególności w Afganistanie, a także w procesie odbudowy naszego kraju" - powiedział Mudżahid.

Według wiceministra, nowy afgański rząd oczekuje wymiernych, pozytywnych dla Kabulu rezultatów na najbliższych posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Stały przedstawiciel Rosji przy światowej organizacji Wasilij Niebenzya powiedział wcześniej agencji, że zniesienie restrykcji Rady Bezpieczeństwa ONZ nie jest obecnie omawiane. Jednak, jak powiedział, kwestia ta i tak będzie musiała zostać rozwiązana prędzej czy później, ale "nie z hukiem".

Pilniejszym problemem w obecnej sytuacji jest pomoc humanitarna dla Afganistanu - podkreślił rosyjski dyplomata. ""

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki