TK: kwota wolna od podatku niezgodna z konstytucją

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. - uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. O zbadanie przepisów zwrócił się do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Przepisy - według TK - są niezgodne z konstytucją w zakresie w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek (czyli kwoty wolnej - PAP) gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

Zdaniem RPO regulacje dotyczące kwoty wolnej od podatku naruszają przepis, który mówi, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, są też niezgodne z konstytucyjnym prawem ochrony własności.

Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
Kwota wolna wzrośnie, ale mogą pojawić się nowe progi podatkowe

Jedno jest pewne – kwota wolna od podatku musi wzrosnąć. Obecnie co miesiąc od podatku należnego możemy odjąć jedynie 46 zł w ramach kwoty wolnej od podatku. Gdy wzrośnie ona z 3089 zł do np. 8000 zł, to wówczas odliczyć będziemy mogli 120 zł miesięcznie. Oznacza to, że osoba zarabiająca przeciętną pensję, czyli 4 tys. zł brutto otrzyma na rękę nie 2853 zł a nieco ponad 2920 zł.

Osoby zarabiające najniższą pensję w ogóle nie zapłacą podatku dochodowego, czyli ich wynagrodzenie wzrośnie o ok. 90 zł netto (przy kwocie brutto 1850 zł miesięcznie). Nie zmienia to faktu, że wciąż nawet najmniej zarabiający będą musieli zapłacić składki do ZUS-u i na NFZ. Kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich, więc na jej podniesieniu skorzystają także osoby z wysokimi zarobkami.

Szacowane koszty dla budżetu państwa wyniosą ok. 10 mld zł – to sporo, ale pokazuje, że tak naprawdę bardzo duży udział w dochodach z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych mają osoby z przeciętnymi dochodami. W tym kontekście warto się zgodzić z resortem finansów, że kwota wolna od podatku nie jest najlepszym narzędziem do zmniejszania skali ubóstwa. Efekt po stronie dochodów netto pracujących jest średnio satysfakcjonujący, a jednocześnie powoduje to bardzo duże zmniejszenie dochodów do budżetu państwa.

Czytaj więcej

Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
Wyrok Trybunału mógłby być lepszy niż wygrana na loterii. Mógłby być - ale nie będzie

Podstawowym pytaniem jest: ile zarobimy na tym orzeczeniu? Odpowiedź brzmi - nic. Wyrok zmieni przepisy dopiero od grudnia 2016 r. co oznacza, że dopiero w przyszłym roku będzie można poszukiwać pierwszych, realnych pieniędzy dla podatników.

Zapowiedzi wyborcze pozwalają natomiast przypuszczać, że kwota wolna od podatku będzie wyższa niż 6504 zł rocznie. W efekcie wyrok TK ma jedynie wymiar teoretyczny. I pomyśleć tylko, że gdybyśmy mogli, jak fiskus domagać się zwrotu naszych pieniędzy za 5 lat wstecz, państwo musiałoby nam zwrócić podatek od kwoty (6504-3089)x5 = 17075 zł, co dałoby w efekcie 3074 zł (18% z kwoty 17075 zł). I to każdemu z nas.

Rzecznik wskazał, że ustalenie kwoty wolnej na poziomie 3089 zł powoduje, iż opodatkowane są dochody niewystarczające na zapewnienie minimum egzystencji. Granicę tę prawo określa na poziomie 6504 zł rocznie, czyli w wysokości ponad dwukrotnie wyższej od kwoty wolnej od podatku w obecnej wysokości. Zdaniem RPO należy zastanowić się, czy osoby żyjące poniżej granicy ubóstwa są w stanie ponosić ciężary płacenia podatków.

RPO zwrócił uwagę, że w przeszłości kwota wolna od podatku podlegała waloryzacji, ale ostatni raz miało to miejsce w 2006 r. Tymczasem od marca 2008 r. do marca 2014 r. ceny wzrosły o 17,9 proc.

Według Ministerstwa Finansów system podatkowy nie jest najlepszym narzędziem służącym zwalczaniu ubóstwa. Podczas rozprawy wskazywano także na kwestie związane z równowagą budżetową i na koszty ewentualnej zmiany kwoty wolnej od podatku lub jej waloryzacji.

mmu/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 2 ~prawnik

Przede wszystkim to prezes Rzepliński jest niezgodny z konstytucją. Jest po uszy zaangażowany w działalność polityczną, a nijak to się ma do niezawisłości sędziowskiej.

! Odpowiedz
1 4 ~prawnik_prawnika

Skoro nie klęka przed berłem prezia, to okazuje się, że działa politycznie. Ach ta polityka... tylko mądry to zrozumie.

! Odpowiedz
0 5 ~ryszard

60 TYŚ W ANGLII ,TO 5 lat dla mnie,boże w jakim kraju złodziejskim żyjemy.....

! Odpowiedz
1 5 ~Podatnik

Popadając w zadumę w Święto Niepodległości zastanawiam się nad prawem w państwie (tfu) prawa. Reasumując; złodziej został uniewinniony, jednak nadal może Cię okradać bo Twoje pity może nadal kontrolować 5 lat wstecz i to Ty nadal będziesz złodziejem. Wprowadzając nowe przepisy od 2016 roku musi towarzyszyć im abolicja podatkowa. Minimum egzystencjalne "po nowemu" na poziomie 6 504 zł, to aż 542 zła na m-c. Śmiać się czy płakać ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~as

Ok, tylko że ci średnio zarabiający to w normalnych krajach są żebrakami. Więc te 2800 zł to naprawdę mało, i takie osoby odczują to jako niewielką podwyżkę, co na pewno zwiększy wydatki konsumpcyjne i napędzi gospodarkę. Takie zarobki to nie na wycieczki zagraniczne i kasyna.

! Odpowiedz
2 3 ~wsdffd

6500 to i tak dziesieć razy mniej jak w Angli (ok 60000 zł)

! Odpowiedz
6 50 ~SONDA

Czy TK powinien zbadać czy podatek dochodowy jest zgodny z konstytucją?

Zielony - Tak.
Czerwony - Nie.

! Odpowiedz
3 26 ~poszkodowany

Polacy powinni złożyć pozew zbiorowy przeciwko Państwu polskiemu za okres 5 lat wstecz w związku z pogwałceniem prawa konstytucyjnego do Hagi. Nie można zrozumieć jednego dlaczego nie ma skutku prawnego który dokonałby zadośćuczynienia za wyrządzona szkode?

! Odpowiedz
5 9 ~logicznie_myśląc

a teraz pomyśl, że wygrywasz i dostajesz zwrot. Jak myślisz, skąd Państwo Polskie weźmie te pieniądze? Tak, zgadza się, właśnie od Ciebie! Polska ma pieniądze, z podatników, zabierze je Nam by oddać je Nam?

! Odpowiedz
8 20 ~aggressive

A co w tej POlsce (prócz afer, kłamstw i zlodziejstwa) funkcjonuje idealnie przez ostatnie 8 lat?

Pozdrowienia z zagranicy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.