REKLAMA

TK: kwota wolna od podatku niezgodna z konstytucją

2015-10-28 10:41
publikacja
2015-10-28 10:41

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. - uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. O zbadanie przepisów zwrócił się do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Przepisy - według TK - są niezgodne z konstytucją w zakresie w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek (czyli kwoty wolnej - PAP) gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

Zdaniem RPO regulacje dotyczące kwoty wolnej od podatku naruszają przepis, który mówi, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, są też niezgodne z konstytucyjnym prawem ochrony własności.

Kwota wolna wzrośnie, ale mogą pojawić się nowe progi podatkowe

Jedno jest pewne – kwota wolna od podatku musi wzrosnąć. Obecnie co miesiąc od podatku należnego możemy odjąć jedynie 46 zł w ramach kwoty wolnej od podatku. Gdy wzrośnie ona z 3089 zł do np. 8000 zł, to wówczas odliczyć będziemy mogli 120 zł miesięcznie. Oznacza to, że osoba zarabiająca przeciętną pensję, czyli 4 tys. zł brutto otrzyma na rękę nie 2853 zł a nieco ponad 2920 zł.

Osoby zarabiające najniższą pensję w ogóle nie zapłacą podatku dochodowego, czyli ich wynagrodzenie wzrośnie o ok. 90 zł netto (przy kwocie brutto 1850 zł miesięcznie). Nie zmienia to faktu, że wciąż nawet najmniej zarabiający będą musieli zapłacić składki do ZUS-u i na NFZ. Kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich, więc na jej podniesieniu skorzystają także osoby z wysokimi zarobkami.

Szacowane koszty dla budżetu państwa wyniosą ok. 10 mld zł – to sporo, ale pokazuje, że tak naprawdę bardzo duży udział w dochodach z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych mają osoby z przeciętnymi dochodami. W tym kontekście warto się zgodzić z resortem finansów, że kwota wolna od podatku nie jest najlepszym narzędziem do zmniejszania skali ubóstwa. Efekt po stronie dochodów netto pracujących jest średnio satysfakcjonujący, a jednocześnie powoduje to bardzo duże zmniejszenie dochodów do budżetu państwa.

Czytaj więcej
Łukasz Piechowiak
główny ekonomista Bankier.pl

Wyrok Trybunału mógłby być lepszy niż wygrana na loterii. Mógłby być - ale nie będzie

Podstawowym pytaniem jest: ile zarobimy na tym orzeczeniu? Odpowiedź brzmi - nic. Wyrok zmieni przepisy dopiero od grudnia 2016 r. co oznacza, że dopiero w przyszłym roku będzie można poszukiwać pierwszych, realnych pieniędzy dla podatników.

Zapowiedzi wyborcze pozwalają natomiast przypuszczać, że kwota wolna od podatku będzie wyższa niż 6504 zł rocznie. W efekcie wyrok TK ma jedynie wymiar teoretyczny. I pomyśleć tylko, że gdybyśmy mogli, jak fiskus domagać się zwrotu naszych pieniędzy za 5 lat wstecz, państwo musiałoby nam zwrócić podatek od kwoty (6504-3089)x5 = 17075 zł, co dałoby w efekcie 3074 zł (18% z kwoty 17075 zł). I to każdemu z nas.

Piotr Szulczewski
analityk Bankier.pl

Rzecznik wskazał, że ustalenie kwoty wolnej na poziomie 3089 zł powoduje, iż opodatkowane są dochody niewystarczające na zapewnienie minimum egzystencji. Granicę tę prawo określa na poziomie 6504 zł rocznie, czyli w wysokości ponad dwukrotnie wyższej od kwoty wolnej od podatku w obecnej wysokości. Zdaniem RPO należy zastanowić się, czy osoby żyjące poniżej granicy ubóstwa są w stanie ponosić ciężary płacenia podatków.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

RPO zwrócił uwagę, że w przeszłości kwota wolna od podatku podlegała waloryzacji, ale ostatni raz miało to miejsce w 2006 r. Tymczasem od marca 2008 r. do marca 2014 r. ceny wzrosły o 17,9 proc.

Według Ministerstwa Finansów system podatkowy nie jest najlepszym narzędziem służącym zwalczaniu ubóstwa. Podczas rozprawy wskazywano także na kwestie związane z równowagą budżetową i na koszty ewentualnej zmiany kwoty wolnej od podatku lub jej waloryzacji.

mmu/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (127)

dodaj komentarz
~prawnik
Przede wszystkim to prezes Rzepliński jest niezgodny z konstytucją. Jest po uszy zaangażowany w działalność polityczną, a nijak to się ma do niezawisłości sędziowskiej.
~prawnik_prawnika
Skoro nie klęka przed berłem prezia, to okazuje się, że działa politycznie. Ach ta polityka... tylko mądry to zrozumie.
~ryszard
60 TYŚ W ANGLII ,TO 5 lat dla mnie,boże w jakim kraju złodziejskim żyjemy.....
~Podatnik
Popadając w zadumę w Święto Niepodległości zastanawiam się nad prawem w państwie (tfu) prawa. Reasumując; złodziej został uniewinniony, jednak nadal może Cię okradać bo Twoje pity może nadal kontrolować 5 lat wstecz i to Ty nadal będziesz złodziejem. Wprowadzając nowe przepisy od 2016 roku musi towarzyszyć im abolicja podatkowa. Popadając w zadumę w Święto Niepodległości zastanawiam się nad prawem w państwie (tfu) prawa. Reasumując; złodziej został uniewinniony, jednak nadal może Cię okradać bo Twoje pity może nadal kontrolować 5 lat wstecz i to Ty nadal będziesz złodziejem. Wprowadzając nowe przepisy od 2016 roku musi towarzyszyć im abolicja podatkowa. Minimum egzystencjalne "po nowemu" na poziomie 6 504 zł, to aż 542 zła na m-c. Śmiać się czy płakać ?
~as
Ok, tylko że ci średnio zarabiający to w normalnych krajach są żebrakami. Więc te 2800 zł to naprawdę mało, i takie osoby odczują to jako niewielką podwyżkę, co na pewno zwiększy wydatki konsumpcyjne i napędzi gospodarkę. Takie zarobki to nie na wycieczki zagraniczne i kasyna.
~wsdffd
6500 to i tak dziesieć razy mniej jak w Angli (ok 60000 zł)
~SONDA
Czy TK powinien zbadać czy podatek dochodowy jest zgodny z konstytucją?

Zielony - Tak.
Czerwony - Nie.
~poszkodowany
Polacy powinni złożyć pozew zbiorowy przeciwko Państwu polskiemu za okres 5 lat wstecz w związku z pogwałceniem prawa konstytucyjnego do Hagi. Nie można zrozumieć jednego dlaczego nie ma skutku prawnego który dokonałby zadośćuczynienia za wyrządzona szkode?
~logicznie_myśląc
a teraz pomyśl, że wygrywasz i dostajesz zwrot. Jak myślisz, skąd Państwo Polskie weźmie te pieniądze? Tak, zgadza się, właśnie od Ciebie! Polska ma pieniądze, z podatników, zabierze je Nam by oddać je Nam?
~aggressive
A co w tej POlsce (prócz afer, kłamstw i zlodziejstwa) funkcjonuje idealnie przez ostatnie 8 lat?

Pozdrowienia z zagranicy.

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki