REKLAMA
WEBINAR

Szef MEiN: Nauczyciel musi dużo lepiej zarabiać. Karta nauczyciela wypacza zasady sprawiedliwego wynagradzania

2023-01-23 21:42
publikacja
2023-01-23 21:42

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w poniedziałek w Kielcach o kierunkach rozwoju systemu edukacji w najbliższych latach. "Potrzebna jest kompleksowa reforma i zmiana statusu zawodowego nauczyciela" - podkreślił.

Szef MEiN: Nauczyciel musi dużo lepiej zarabiać. Karta nauczyciela wypacza zasady sprawiedliwego wynagradzania
Szef MEiN: Nauczyciel musi dużo lepiej zarabiać. Karta nauczyciela wypacza zasady sprawiedliwego wynagradzania
fot. Maciej Goclon / / FotoNews

Czarnek podczas poniedziałkowego pobytu w stolicy regionu świętokrzyskiego był gościem Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej. W Wojewódzkim Domu Kultury wygłosił wykład "Kierunki rozwoju systemu edukacji". Podkreślił w nim, że polskiej edukacji potrzebna jest zmiana statusu zawodowego nauczyciela.

"Nie może być tak, że nauczyciel w Kielcach w liceum mający w klasie maturalnej 30 uczniów, czy nauczyciel pracujący w Ostrowcu Św. w szkole podstawowej mający pod opieką 30 dzieci, których przygotowuje do egzaminu ośmioklasisty, zarabia tyle samo, albo mniej, co nauczyciel, z całym szacunkiem, wychowania fizycznego w wiosce, gdzie w klasie jest pięcioro dzieci" – podkreślił minister edukacji i nauki.

Dodał, że "dzisiaj tak jest skonstruowany system i status (nauczyciela) i tak dzisiaj stanowi, ta przestarzała, archaiczna i broniona przez związki zawodowe Karta Nauczyciela, że zupełnie wypacza wszystkie zasady sprawiedliwego wynagradzania nauczycieli".

"Dlatego potrzebna jest kompleksowa reforma. Trzeba wrócić do systemu, w którym nauczyciele będą mieć zdecydowanie mniej biurokracji, i to już robimy. Musimy doprowadzić do sytuacji, w której w ramach swojego 40-godzinnego czasu pracy, nie więcej, nauczyciel będzie miał więcej czasu dla ucznia" – podkreślił Czarnek.

"Więcej pensum, lekcje przy tablicy, dużo mniej biurokracji, więcej nauczyciela dla ucznia i dużo większe wynagrodzeni" – wskazał na podstawowe założenia reformy edukacji.

Dodał, że aby zachęcić młodych nauczycieli do pracy w szkole, resort w ciągu ostatniego roku podniósł średnio o 35 proc. wynagrodzenia najmniej zarabiających nauczycieli.

"Nauczyciel musi dużo lepiej zarabiać i będzie lepiej zarabiał, jak będziemy zmieniać status zawodowy nauczyciela. To także samorządom ułatwi zdecydowanie prowadzenie szkół" – zaznaczył szef resortu edukacji i nauki.

Dodał, że warto się zastanowić, jak dojść do systemu, w którym samorząd prowadząc szkołę odpowiada za infrastrukturę, budynek, wyposażenie, dojazd, za wszystkie warunki, w których uczą się dzieci. Natomiast rząd, poprzez urzędy wojewódzkie i kuratoria, odpowiada za nauczycieli, zatrudnia ich i wypłaca im wynagrodzenia.

"Rozdzielmy kompetencje samorządu i rządu, organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego. Ale to jest kwestia przyszłości po zwycięskich przez nas wyborach. Trzeba rozwijać szkolnictwo, reformować je, a tę reformę gwarantujemy tylko my" – powiedział Czarnek.

Autor: Janusz Majewski

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (15)

dodaj komentarz
anx
. Trzeba rozwijać szkolnictwo, reformować je, a tę reformę gwarantujemy tylko my" – powiedział Czarnek
Przy tych myślicielach i ich reformach to w szkole tylko kwik, pisk i łatanie braków...tych kadrowych najbardziej. Niech Pan Cz już nie nie reformuje....
300_pala
Nauczyciele tonie jest wasz target
faramir_z_gondoru
Wybory idą bo Czarnek się obudził. Przez tyle lat upadlał nauczycieli i rozwalał system edukacji w Polsce, żeby nagle zmienić zdanie w obliczu spadających sondaży. Nic z tego pseudo-ministrze, zacznij już sobie szukać posadki wykładowcy od cnót niewieścich na toruńskiej uczelni u Tadzika.
andregru
"Nauczyciel musi dużo lepiej zarabia" czy to nie hasła wyborcze ? Jak emerytura dla rolnika równa emeryturze z ZUS ?
pozhoga
Panie Ministrze - przede wszystkim trzeba zdefeminizować zawód nauczyciela. Zmiana zasad wynagradzania w tym zawodzie i uczynienie go atrakcyjnym finansowo to narzędzie do tego celu, a nie cel sam w sobie...
infinityhost
"Musimy doprowadzić do sytuacji, w której w ramach swojego 40-godzinnego czasu pracy, nie więcej, nauczyciel będzie miał więcej czasu dla ucznia" – podkreślił Czarnek. - nawet Einstein nie potrafił zagiąć czasu, a nasz gwiazda i owszem! xD Jego pensja to najlepiej wydana kasa w kraju. xD
infinityhost
Taaaaaaaaak podnieście ceny usług edukacyjnych!
prawnuk
na ostatnim stopniu awansu jest 4227 zł, więc panie Czarnek - tyle powinien dostawać ten WFista z 5 dzieci......
Nikt nie zakazuje dawać dodatku za liczbę uczniów w klasie, za sprawdzanie zeszytów.......
Tego karta też nie zabrania.
A nauczyciele popieraja kartę z prostego powodu - rząd chce płacić im minimalną - wiec lepiej
na ostatnim stopniu awansu jest 4227 zł, więc panie Czarnek - tyle powinien dostawać ten WFista z 5 dzieci......
Nikt nie zakazuje dawać dodatku za liczbę uczniów w klasie, za sprawdzanie zeszytów.......
Tego karta też nie zabrania.
A nauczyciele popieraja kartę z prostego powodu - rząd chce płacić im minimalną - wiec lepiej mieć mniej godzin i minimalną niż więcej......
infinityhost
Za sprawdzanie zeszytów? Moich zadań i tak nikt robi. xD
prawnuk odpowiada infinityhost
serio ? polonista i matematyk mieli kiedys dodatki. nie wiem do jakiej szkoły chodzisz. ale jak oddajesz raz na miesiąc zeszyt i masz go potem po poprawkach - to jest sprawdzanie zrszytu.

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki