REKLAMA
Tour de spółki

Sylwester Cacek komentuje odmrożenie gastronomii. "Cieszymy się, że możemy już funkcjonować"

2020-05-13 18:00
publikacja
2020-05-13 18:00

 - Wprowadzone wytyczne z samego założenia mocno ograniczają sprzedaż - komentuje prezes Sfinksa Sylwester Cacek.

/ fot. Marek Wiśniewski / FORUM

Od  poniedziałku 18 maja br., w ramach trzeciego etapu odmrażania polskiej gospodarki, otwarte zostaną kawiarnie, restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne.

"Cięższym czasem może okazać się odmrażanie niż zamrożenie" - stwierdził Cacek. "Ale cieszymy się, że możemy już funkcjonować. Miejmy nadzieję, że uda się opracować kolejne kroki" - dodał.

Cacek powiedział, iż jest świadomy, że wiele osób nie jest jeszcze "gotowa mentalnie" na wizytę w restauracji. Dodał, że dla branży większym ograniczeniem jest zmniejszenie liczby klientów, bo wyśrubowane normy sanitarne obowiązują w gastronomii na co dzień.

Nowe wytyczne przygotowane wspólnie z GIS i przedstawicielami branż gastronomicznej i beauty mają zapewnić płynność odmrażania gospodarki - powiedziała w środę wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Dodała, że trwają konsultacje o bezpiecznym otwarciu branży ślubnej.

Wiceminister rozwoju: Wytyczne traktujemy jako zalecenia po to, by zachować płynne odmrażanie gospodarki

"MR od kilkunastu dni przygotowuje te branże do otwarcia, czego w efektem są wytyczne, które powstały po konsultacjach z przedstawicielami tych branż do bezpiecznego otwarcia i działania lokali gastronomicznych i salonów w trwającej epidemii" - wskazała.

"Opublikowane na stronach ministerstwa wytyczne, traktujemy jako zalecenia po to, by zachować płynne odmrażanie gospodarki. Mamy przykłady krajów, które musiały się cofnąć w odmrażaniu, bo nastąpił ponowy wzrost zachorowań" - podkreśliła. Dodała, że resort rozwoju dzięki tym protokołom chce takiej sytuacji uniknąć.

Jak wymieniła Semeniuk, wytyczne obejmują trzy główne obszary czyli: zabezpieczenie miejsc pracy, klientów i pracowników, oraz protokół postępowania w przypadku pozytywnie zdiagnozowanego klienta lub pracownika na obecność koronawirusa.

Dodała, że już są zaplanowane kolejne rozmowy w ramach kolejnych etapów odmrażania gospodarki. Wskazała, że konsultacje ws. branży ślubnej i nie tylko, na pewno odbędą się w najbliższych dniach, tygodniach. "Będą w odpowiednim tempie przedstawiane, ale to wszystko zależy o sytuacji epidemicznej w kraju i od decyzji premiera i ministra zdrowia" - wyjaśniła.

Wiceminister rozwoju zaznaczyła, że te wytyczne zostały przygotowane tak, by w jak najmniejszym stopniu obciążać finansowo gastronomię, fryzjerów i kosmetyczki.

Dodała, że resort uruchomi od czwartku infolinię pod którą zainteresowani mogą się konsultować.

Obecni na konferencji przedstawiciele branż gastronomicznej i beauty wskazywali, że wytyczne są dla nich "akceptowalne".

Dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego Blanka Chmurzyńska podkreśliła, że rygorystyczne zasady higieniczne zawarte w wytycznych,bo to dla branży kosmetycznej nic nowego, od zawsze obowiązywały w salonach. "Wytyczne zwiększą to bezpieczeństwo, bo uświadomiły nam, że nie będzie już serwowania kawy, herbaty czy gazet" - dodała.

Z kolei Michał Łenczyński - inicjator środowiska specjalistów #BeautyRazem zaapelował do branży o niepodnoszenie drastycznie cen usług. Jak zaznaczył, w małych miejscowościach może być uzasadnione wprowadzenie dodatkowych opłat za rękawiczki jednorazowe i maseczki.

W środę podczas konferencji prasowej w KPRM szef rządu przedstawił plan łagodzenia obostrzeń, który będzie obowiązywał od poniedziałku, 18 maja. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt, Piotr Gozdowski

lgs/ pgo/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki