REKLAMA

Od 18 maja otwarte salony fryzjerskie, kosmetyczne i gastronomia

2020-05-13 12:43, akt.2020-05-13 15:26
publikacja
2020-05-13 12:43
aktualizacja
2020-05-13 15:26

Już od poniedziałku rusza kolejny, trzeci etap odmrażania gospodarki. - Od 18 maja będą mogły działać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, kawiarnie czy też restauracje - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie wskazał, że województwo śląskie nie będzie zamykane.

fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Jakie zasady obowiązują fryzjerów?

 • przyjmuj klientów wyłącznie po wcześniejszym umówieniu za pomocą środków zdalnych. Pamiętaj, że poczekalnie są wyłączone z użytku;
 • przy wykonywaniu usługi noś maseczki i rękawiczki;
 • poinformuj swoich klientów o zakazie używania, a także wyjmowania telefonów komórkowych;
 • sprzątnij i zdezynfekuj powierzchnie dotykowe na stanowisku, na którym przebywał klient, narzędzia, urządzenia, a także inne powierzchnie, których mógł dotykać (klamki, poręcze, włączniki, uchwyty, oparcie krzeseł itp.).

Szczegółowe wytyczne dotyczące zakładów fryzjerskich.

Jakie zasady obowiązują salony kosmetyczne?

 • przyjmuj klientów wyłącznie po wcześniejszym umówieniu za pomocą środków zdalnych. Pamiętaj, że poczekalnie są wyłączone z użytku;
 • przy wykonywaniu usługi noś maseczki i rękawiczki;
 • usuń testery kosmetyków, a wielorazowe akcesoria w miarę możliwości zastąp jednorazowymi;
 • sprzątnij i zdezynfekuj powierzchnie dotykowe na stanowisku, na którym przebywał klient, narzędzia, urządzenia, a także inne powierzchnie, których mógł dotykać (klamki, poręcze, włączniki, uchwyty, oparcie krzeseł itp.).

Szczegółowe wytyczne dla salonów kosmetycznych.

Jakie zasady obowiązują w gastronomii?

 • Zapewnij osobom zatrudnionym rękawiczki bądź płyny do dezynfekcji rąk.
 • Zapewnij odpowiednie odległości między klientami - w razie potrzeby wyłącz część stolików z użytkowania.
 • Dezynfekuj stoliki i powierzchnie wspólne.
 • Zwróć szczególną uwagę na restrykcyjne zachowywanie zasad higieny.

Od 18 maja będziemy mogli zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej). Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.: limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2); dezynfekcja stolika po każdym kliencie; zachowanie 2 m odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika; zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach; noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Szczegółowe wytyczne dla barów i restauracji.

Od 25 maja zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 i konsultacje dla maturzystów i 8-klasistów

Od 25 maja zostaną uruchomione w klasach 1-3 szkół podstawowych zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne oraz konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i 8-klasistów, którzy przygotowują się do egzaminów - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podał, że podobne konsultacje od 1 czerwca będą uruchomione dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych np. w celu poprawienia ocen.

Morawiecki zapewnił, że rodzice będą decydować o tym, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne.

"Utrzymujemy jednocześnie też możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego - taką, jaka jest do tej pory, tak, żeby była opcja, możliwość dla tych z państwa, którzy się tego obawiają lub wolą, żeby pociechy pozostały w domu jest dowolność, ale też prosimy samorządowców, dyrekcję szkół, żeby w podobnym cyklu, jak to się działo w przedszkolach, uruchomili taką możliwość dla tych osób, które muszą wrócić do pracy" - mówił premier. (PAP)

Oprócz opieki nad dziećmi z klas 1-3 nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego zaoferują także jakąś formę zajęć dydaktycznych - przekazał w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Piontkowski podczas konferencji mówił o tym, że od 25 maja "rodzice, którzy mają dzieci w klasach 1-3 będą mogli skorzystać z funkcji opiekuńczej szkoły". "Jeżeli nie mogą pogodzić opieki nad swymi dziećmi z pracą zawodową, to - tak jak w przedszkolach - będą mogli posłać dzieci do szkoły" - mówił. "Tam, oprócz opieki nad tymi dziećmi, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego zaoferują także jakąś formę zajęć dydaktycznych" - dodał.

Jak zaznaczył, "nadal będzie realizowana podstawa programowa". "Tam, gdzie będzie to możliwe, to częściowo będzie realizowane w formie zadań stacjonarnych - oczywiście w niewielkich grupach, z zachowaniem podobnego reżimu sanitarnego jak to ma miejsce w przedszkolach" - mówił szef resortu edukacji.

Poinformował, że w związku ze zbliżającymi się egzaminami, od 25 maja w szkołach podstawowych dla uczniów klas ósmych zostaną przywrócone konsultacje osobiste. Będą to - jak powiedział - konsultacje z przedmiotów egzaminacyjnych, a - jeśli zajdzie taka potrzeba - także z innych przedmiotów. (PAP)

Od 18 maja wracają zajęcia w niektórych placówkach edukacyjnych

Zajęcia praktyczne możliwe będą od poniedziałku, 18 maja, m.in. w szkołach policealnych, branżowych, technikach oraz zajęcia pozaszkolne np. w domach kultury - poinformował w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Tego dnia mogą również wrócić do działalności m.in. schroniska młodzieżowe.

Piontkowski przekonywał podczas konferencji w KPRM, że szybkie zamknięcie szkół i przejście na zdalne nauczanie znacznie pozwoliło ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju. Jak jednak zauważył, "nie wszystko da się przekazac w formie zdalnej, a zwłaszcza dotyczy to zajęć praktycznych".

"Stąd staramy się stopniowo umożliwiać przejście do zajęć praktycznych, dlatego od 18 maja umożliwimy, za zgodą słuchaczy, odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, tam, gdzie nauka trwa zaledwie często rok, czy półtora i nie wszyscy uczniowie byli w stanie odbyć odpowiednią praktykę, a niedługo będą mieli egzaminy zawodowe" - mówił szef MEN.

Dodał, że "podobnie jest z niektórymi zajęciami praktycznymi w technikach czy szkołach branżowych, stąd 18 maja, za zgodą uczniów, umożliwiamy powrót do kształcenia praktycznego, umożliwiającego np. zdobycie prawa jazdy".

Piontkowski mówił także, że skoro w poprzednim etapie zostały uruchomione hotele, to również schroniska młodzieżowe "od 18 maja spokojnie mogą rozpocząć swoją działalność, oczywiście z zachowaniem tego reżimu sanitarnego, który obowiązuje w innych miejscach noclegowych".

Minister edukacji poinformował, że od 18 maja "w niewielkich grupach" uczniowie będą mogli wrócić do realizacji zajęć pozaszkolnych, np. w domach kultury.

A także - podkreślił - "dzieci, które mają specjalne potrzeby od 18 maja będą miały możliwość, za zgodą rodziców, odbywania indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz specjalistycznych".

Zmiany w otwartych miejscach uprawiania sportu

Od poniedziałku pojawi się szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu, stadionów, boisk, orlików; zwiększymy liczbę osób, które będą mogły uprawiać sport na tych obiektach - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Jak również dodał podczas konferencji prasowej, "będzie można korzystać z sal i hal sportowych, gimnastycznych różnego rodzaju, ale też z pewnym ograniczeniem liczby osób, które będą mogły (tam) dbać o zdrowie poprzez sport".

Rząd zwiększa limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych: na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów); na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów). Rząd wprowadza także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

18 maja rząd umożliwi także organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2). W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

Odmrażanie kultury

"Chcemy też umożliwić ogranizowanie prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych, np. muzycznych" - powiedział Morawiecki. Wyjaśnił, że to "wyjście naprzeciw studentom uczelni muzycznych, którzy przygotowują się do egzaminów, konkursów w przyszłości, także artystom, którzy muszą odbywać różnego rodzaju czynności, próby oraz filmowcom, którzy - z zachowaniem rygorów sanitarnych chcą wrócić do swoich projektów".

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Rząd przywraca również możliwość prowadzenia na uczelniach: zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów), zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

"Wszystkie te zmiany (wchodzą w życie) od poniedziałku, 18 maja" - powiedział premier.

Co jeszcze się zmieni od poniedziałku?

Zmiany mają pojawić się w komunikacji publicznej, gdzie będzie zwiększona liczba pasażerów. - Jeśli do tej pory mieliśmy 50 miejsc siedzących w jakimś pojeździe, to można było wpuścić 25 pasażerów - powiedział premier. Jak dodał, "jeśli teraz mamy 50 siedzących i 100 stojących, to będzie to ok. 45 pasażerów"

Od niedzieli 17 maja podczas mszy na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2.

Szumowski: Informacje o masowych wyjazdach letnich do 2 tygodni

Informacje o masowych wyjazdach letnich dzieci i młodzieży będziemy mogli przekazać od tygodnia do dwóch, jeśli będziemy mieć pewność, że idziemy w dobrym kierunku - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister pytany, kiedy zostaną podjęte decyzje w sprawie zorganizowanych wyjazdów letnich dzieci i młodzieży, odparł, że ze strony medycznej MZ potrzebuje mieć pewność, że "parametry epidemiczne spadają".

"Myślę, że to będzie komunikacja, którą możemy przekazać państwu od tygodniach do dwóch, jeśli będziemy mieli pewność, że idziemy w tym dobrym kierunku" - poinformował Szumowski. (PAP)

Cztery etapy odmrażania gospodarki

Aby przeciwdziałać szerzącej się epidemii koronawirsa w Polsce, jeszcze w marcu rząd zdecydował się na nałożenie licznych restrykcji, w tym ograniczenia prowadzonej działalności. Jednak jak się okazało, jest to dość kosztowne rozwiązanie, bowiem jak wskazała Jadwiga Emilewicz, każdy dzień postoju kosztował polską gospodarkę 7 mld zł. 

Wraz z zatrzymaniem tempa rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce, podjęto decyzje jednak o znoszeniu częsci restrykykcji. Rząd opracował cztery etapy znoszenia obostrzeń.

Przyjęto, że każdy z nich powinien następować, w co dwutygodniowym odstępie, jednak już na początku zastrzeżono, iż będzie to uzależnione od przyrostu nowych zakażeń. Pierwszy z nich jest już za nami i obowiązuje już od 20 kwietnia. Wprowadzono ówcześnie nowe zasady w handlu i usługach. Ponadto zostały otwarte lasy, rekreacje oraz starsza młodzież mogła się poruszać bez opieki osób dorosłych.

W drugim etapie luzowania obostrzeń, który miał miejsce 4 maja otwarto część infrastruktury sportowej, galerie handlowe, miejsc noclegowych czy też częśc infrastruktury kultury. 

BG/PAP

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (41)

dodaj komentarz
joanna_kisiel
Gospodarka wraca powoli do normalności ale większość z nas niedawno musiała stawić czoła wyzwaniom związanym z brakiem pracy, niepewnością i trudnościami finansowymi różnego rodzaju. Obecnie czas sprzyja podejmowaniu decyzji, które zwiększą stabilizację finansową i poczucie bezpieczeństwa. Chętnie pomożemy w obniżeniu obecnych zobowiązań Gospodarka wraca powoli do normalności ale większość z nas niedawno musiała stawić czoła wyzwaniom związanym z brakiem pracy, niepewnością i trudnościami finansowymi różnego rodzaju. Obecnie czas sprzyja podejmowaniu decyzji, które zwiększą stabilizację finansową i poczucie bezpieczeństwa. Chętnie pomożemy w obniżeniu obecnych zobowiązań lub otrzymaniu finansowania, zaproponujemy najbardziej korzystne rozwiązania dostosowane do potrzeb. Zapraszamy do kontaktu przez formularz na stronie: http://virtualcc.pl/finansowanie/?utm_source=37&utm_medium=37&utm_campaign=37
olek1971x
A może jak już rząd ustalił jaki przelicznik z metra, że maseczki, rękawiczki, szybki działowe, instrukcje, czy spray do rąk, to by już wszystkie branże mógłby się otworzyć na raz, i odbudowywać ekonomię jak najszybciej! W przypadku pytań czy niepewności, to jak zawsze, zwrócimy się o interpretację, indywidualne. Lecz nie odwrotnie!
fred_
Wszystko trzeba otwierac jak najezybciej. Ta odmiana grypy nie jest grozna.
bha
Cóż...Pandemia covid 19 na świecie,u nas po tzw. kwarantannach w wielu krajach ,ani nie została zatrzymana ,ani się tym bardziej niestety nie skończyła ,a wręcz przeciwnie zadomawia się coraz mocniej i trwa,czając się cały czas niestety do globalnego ataku na całą populację świata co jak twierdzi wielu epidemiologów ,wirusologów,Cóż...Pandemia covid 19 na świecie,u nas po tzw. kwarantannach w wielu krajach ,ani nie została zatrzymana ,ani się tym bardziej niestety nie skończyła ,a wręcz przeciwnie zadomawia się coraz mocniej i trwa,czając się cały czas niestety do globalnego ataku na całą populację świata co jak twierdzi wielu epidemiologów ,wirusologów, lekarzy chorób zakażnych nastąpi prędzej czy też trochę póżniej .
niedorzeczny
"umożliwiamy powrót do kształcenia praktycznego, umożliwiającego np. zdobycie prawa jazdy" - do tej pory nikt oprócz premiera nie wiedział, że było to zabronione. Może będzie tak jak z zakazem wstępu do lasów, który został oficjalnie dopisany do rozporządzenia niecały dzień przed jego zniesieniem.
samsza
4 sposoby (środki ochrony + ograniczenia osób + ścianki plexi + dezynfekcja) w różnych konfiguracjach, a oni tygodniami ustalali to na cały kraj.
To powinno być zdecentralizowane, w gestii samorządu, który nie ma drukarek NBP, a wtedy władza działałaby szybko, precyzyjnie i tam gdzie trzeba, bo chciałaby naszych podatków!
tatrzanczyk
Z tym odmrażaniem gospodarki jest jak końcem komunizmu, niby komuna padła w 89`, a w głowach ludzi utrzymywała się jeszcze bardzooo długo
mknowak
w głowach ludzi utrzymuje się do dzisiaj a nawet się wzmacnia i w duchu komuny jest wychowywane całe młode pokolenie.....
karbinadel
Grunt, że na racę będzie można zebrać więcej, To wszak podstawowa dziedzina gospodarki w Polsce
michal741
Odmrazanie dzisiaj punktów bezpośredniego kontaktu, świadczy że niepotrzebnie wogole siedzieliśmy w domu. Łapki w dół mogą świadczyć tylko o tym, że wybory mogły się bez problemu odbyć

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki