Strajki ostrzegawcze na sześciu niemieckich lotniskach. Setki odwołanych lotów

Na sześciu niemieckich lotniskach rozpoczęły się w środę rano strajki ostrzegawcze zorganizowane przez związek zawodowy pracowników usług Verdi. Największy niemiecki przewoźnik Lufthansa odwołał blisko 900 lotów. Związkowcy chcą podwyżek płac.

Niemcy: na sześciu lotniskach rozpoczęły się strajki ostrzegawcze
Niemcy: na sześciu lotniskach rozpoczęły się strajki ostrzegawcze (YAY Foto)

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pracownicy służb naziemnych przerwali pracę na lotniskach we Frankfurcie nad Menem, Monachium, Duesseldorfie, Kolonii/Bonn, Dortmundzie i Hanowerze. Do strajku przystąpili m.in. strażacy oraz pracownicy odpowiedzialni za kontrolę bagaży i pasażerów.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu akcji. W strajku bierze udział od 80 do 90 procent pracowników" - powiedział przedstawiciel związku Verdi Uwe Schramm.

Blisko 90 tys. pasażerów ucierpi w wyniku strajku, gdyż będzie musiało zmienić rezerwację lub skorzystać z innego środka komunikacji. Lufthansa odwołała 895 lotów. Skutki strajku odczują też inne lotniska. W porcie lotniczym Tegel w Berlinie odwołano 100 połączeń, w Lipsku i Dreźnie około 40 lotów.

Verdi wezwał do strajku w związku ze sporem o umowy zbiorowe dla pracowników sektora publicznego. Na czwartek zapowiedziano kolejną turę rozmów.

Szef związku Verdi Frank Bsirske powiedział, że celem strajku jest wywarcie presji na pracodawców i przyspieszenie rozmów. "Mam nadzieję, że sygnał zostanie prawidłowo zrozumiany i że w czwartek i piątek się dogadamy" - powiedział związkowiec w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung".

Pracodawcy przedstawili związkowi ofertę podwyżki płac o 3 proc. rozłożonej na dwa lata. Zdaniem związkowców propozycja oznacza w rzeczywistości wzrost wynagrodzeń tylko o 1,8 proc., co jest faktycznie spadkiem płac realnych. Verdi domaga się 6-procentowej podwyżki płac. (PAP)

lep/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ketyn

makrela ma kase dla uhoćców a nie ma na powyżki. ? hehehe

! Odpowiedz
0 0 ~JurnyDziadek

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu akcji. W strajku bierze udział od 80 do 90 procent pracowników" - to sie nazwa solidarnosc i niemiecka organizacja.

! Odpowiedz
1 2 ~ron2000

Związki mogą sobie ludzie organizować, ale pracodawca powinien móc natychmiast zwolnić każdego związkowca bez okresu wypowiedzenia. Nie można też ograniczać prawa własności właścicieli przedsiębiorstw - powinni móc ze swojej fabryki wyrzucić kogo chcą. Coś takiego jak strajk okupacyjny to po prostu grabież.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil