REKLAMA

Stolica Apostolska ukarała abp. Gołębiewskiego za zaniedbaniami dotyczącymi pedofilii

2021-08-21 13:31
publikacja
2021-08-21 13:31
Stolica Apostolska ukarała abp. Gołębiewskiego za zaniedbaniami dotyczącymi pedofilii
Stolica Apostolska ukarała abp. Gołębiewskiego za zaniedbaniami dotyczącymi pedofilii
fot. Banauke / / Shutterstock

Stolica Apostolska ukarała abp. Mariana Gołębiewskiego w związku z zaniedbaniami dotyczącymi pedofilii. Nakazała mu prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy; zakazała uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych kościelnych i świeckich oraz poleciła wpłatę na rzecz Fundacji św. Józefa.


Archidiecezja Wrocławska poinformowała w sobotę o wynikach postępowania przeprowadzonego przez Watykan w sprawie sygnalizowanych zaniedbań "w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji".

W komunikacie opublikowanym na stronie Konferencji Episkopatu Polski czytamy, że "działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka +Vos estis lux mundi+, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Mariana Gołębiewskiego w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w czasach jego posługi biskupiej (1996-2004), i z archidiecezji wrocławskiej (2004-2013)".

W wyniku zakończonego dochodzenia, Stolica Apostolska nakazała abp. Gołębiewskiemu - "prowadzenie życia w duchu pokuty i modlitwy", "zakazała uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich" oraz "nakazała zapłatę tytułem pokuty odpowiedniej kwoty z prywatnych środków, na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na prewencję i towarzyszenie ofiarom wykorzystania seksualnego".

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego 18 maja 2013 r. papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Mariana Gołębiewski z obowiązków arcybiskupa metropolity wrocławskiego.

Duchowny był członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, przewodniczącym Zespołu KEP ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla, członkiem Rady Naukowej KEP, członkiem Komisji Nauki Wiary, a w jej obrębie przewodniczącym sekcji Nauk Biblijnych, członkiem Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, oraz członkiem Rady Ekonomicznej KEP. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (8)

dodaj komentarz
langdon25
Nic nie piszą czy biskup ma też zakaz współżycia z wiernymi …
arturosa68
Masakra w tym kościele. Powinien siedzieć na długie lata, a nie być odstawionym od uroczystości. Watykan nigdy nie miał i nadal nie ma nic wspólnego z moralnością, tak jak cały kościół.
lukson89
W Polsce od stuleci mamy jeden wielki problem umysłowy polegający na tym że Kościół Katolicki = Bóg.
pstrzezek
A co się nie podoba moderatorowi w stwierdzeniu że pokuta to jakiś żart w porównaniu z tuszowaniem zwyroli pedofili??? Coś wam powoli siada pod kopułą? :) Czy może Orlen powoli podkrada akcjonariat?
podatnik-
Kiedy Papież wyda edykt o konfiskacie majątku Sławoja "Flaszki" Leszka?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
telesfor67
A co na to prokurator ? Nie ma czegoś takiego jak współudział w przestępstwie ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Pedofilia w kościele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki