REKLAMA

Sposób na recesję? Włosi też doliczą prostytucję i narkotyki do PKB

2014-05-23 07:41
publikacja
2014-05-23 07:41

Rośnie liczba krajów zmieniających metodologię obliczania produktu krajowego brutto. Prostytucję oraz handel narkotykami zamierza do oficjalnych statystyk wliczać ojczyzna mafii, Włochy.

”Tonący brzytwy się chwyta” – to powiedzenie jak ulał pasuje do informacji o zmianie metodologii obliczania włoskiego PKB. Zmiany mają wejść w życie już w tym roku. Podobnie jak w innych krajach, szara i czarna strefa gospodarki zostanie uwzględniona także w okresach poprzednich.

Informacja o zmianie sposobu obliczania PKB pojawia się kilka dni po tym, jak włoski urząd statystyczny ISTAT ponownie wykazał spadek tego wskaźnika. W pierwszym kwartale tego roku włoska gospodarka skurczyła się o 0,1%. Oznacza to, że ostatni kwartał ubiegłego roku – który symbolicznie przerwał najdłuższą recesję w powojennej historii Italii – może być raczej wyjątkiem od reguły aniżeli zmianą trendu.

Podbicie nominalnego PKB pomoże nowemu premierowi Mario Renziemu w ograniczeniu deficytu budżetowego do 2,6% PKB.

W ciągu ostatniego roku metodologię obliczania PKB zmieniły m.in. USA, Nigeria, Grecja, Hiszpania, Wielka Brytania oraz Polska. Państwa UE zostały zobligowane do takiego kroku przez Brukselę.

Wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz powiedział w marcu, że obowiązek uwzględniania nielegalnej działalności w szacunkach PKB wynika z wytycznych unijnych.

Z informacji GUS w "Wiadomościach Statystycznych" - opublikowanych na stronie internetowej GUS - wynika, że ostatecznym terminem na dostosowanie się do wymogów UE jest 22 września 2014 r. Dodanie do PKB szacunków dotyczących nielegalnej strefy może powiększyć polskie PKB o ok. 1 proc. Z prowadzonych przez GUS badań wynika, że w 2010 r. udział działalności nielegalnej w PKB wyniósł 1,17 proc., natomiast w poprzednich latach wielkość ta oscylowała między 0,98 proc. a 1,31 proc.

/mz

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~endi
Wystarczy zlikwidować kary za prostytucję i narkotyki i PKB od razu rośnie ...
raf2004
Biorąc pod uwagę, że ku.wy z klubu Cocomo wyrolowały jednego gościa na ponad 1 mln zł i paru innych na równie grubą kasę, to jest to rozsądne podejście
~caesar
To jest marzenie każdego statystyka : zawsze na papierze można podwoić liczbę prostytutek, dilerów i przemytników i potroić każdemu obroty. I przy wzroście PKB -2% wychodzi +4%. I można pomniki stawiać !
~donal trzepiekonski
a czy krecenie smiglem tez bedzie wliczone do pkb? jesli tak to mam duzy wklad w pkb i chyba nalezy mi sie jakis zwrot podatku

Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki