REKLAMA
WEBINAR

Spadki na koniec giełdowego tygodnia. Przeszły trzy wiedźmy

2022-09-16 17:40
publikacja
2022-09-16 17:40

Piątkowe rozdanie na rynkach akcji upłynęło pod wpływem rozliczenia wrześniowej serii kontraktów terminowych. Na GPW ostatnie wzrostowe sesje zostały wymazane, co w połączeniu z wtorkową przeceną przełożyło się na ujemny bilans całego tygodnia. Mocno przeceniono banki i średnie spółki.

Spadki na koniec giełdowego tygodnia. Przeszły trzy wiedźmy
Spadki na koniec giełdowego tygodnia. Przeszły trzy wiedźmy
fot. Krystian Maj / / FORUM

Już od początku sesji na GPW podaż przystąpiła do kontrataku, starając się odzyskać utracony w ostatnich dniach teren. Lepsze od rynków bazowych zachowanie indeksów na GPW w ostatnich dniach zaczęło być korygowane od startu sesji. W Europie kontynuowano natomiast spadki z poprzednich dni. Opublikowane w tym tygodniu dane o inflacji w USA rozwiały na rynkach optymizm inwestorów, że Rezerwa Federalna może wkrótce odejść od swojego jastrzębiego nastawienia w polityce pieniężnej.

W piątek nie publikowano już tak znaczących danych, chociaż uwagę zwrócił kolejny rekord polskiej inflacji bazowej. W Europie pokazano dane o Inflacji HICP w strefie euro, która jednak była zgodna z prognozami. Więcej szkód wyrządził natomiast słaby raport wynikowy i odwołanie prognoz amerykańskiego FedExu, który spółka opublikowała po zamknięciu czwartkowej słabej sesji na Wall Street. Jako firma logistyczna z szerokim spektrum obsługiwanych towarów na kilku kontynentach jest uważana za benchmark nastrojów w gospodarce.

W centrum wydarzeń było jednak rozliczenie wrześniowej serii kontraktów terminowych, które jak zwykle na koniec sesji determinowało zmienność i podwyższone obroty na rynku kasowym. Poza tym tradycjnie po sesji rozliczenia dojdzie do zmian w indeksach.

Na zakończenie WIG20 stracił 2,46 proc., WIG był niżej o 2,42 proc., mWIG40 oddał 3,44 proc., a sWIG80 0,29 proc. Obroty tradycyjnie były wysokie i wyniosły 2,18 mld zł, z czego 1,9 mld dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

W bilansie tygodnia po poprzednim, który skończył się na plusie, indeksy wróciły do spadków. WIG20 był niżej o 2,14 proc., WIG o 2,68 proc., a mWIG40 i sWIG80 oddały odpowiednio 5,47 proc. i 1,34 proc.

W piątek na indeksach sektorowych na GPW dominowała czerwień. Tylko leki (0,39 proc.) i nieruchomości (0,25 proc.) były notowane na plusie. Najbardziej przeceniono banki (-4,08 proc.), media (-3,7 proc.) i motoryzację (-3,58 proc).

W WIG20 wszystkie spółki były na minusie. Najmocniej przeceniono największe banki, z których liderem spadków okazał się Santander (-4,99 proc.). Do tego doszła przecena Pekao (-3,94 proc.) i PKO BP (-3,82 proc.). Nieco mniej oddał mBank (-2,93 proc.).

Miejsce na podium, rozdzielając Santandera i Pekao, zajął kurs CCC (-4,94 proc.).

Z pojedynczych przykładów spółek, w stosunku do których pojawiły się nowe informacje, można wymienić m.in. PKN Orlen (0,42 proc.), gdzie analityk Erste Group podniósł rekomendację do "kupuj" z "redukuj". Cena docelowa została ustalona na 92,30 zł na akcję.

Z kolei PGE (-2,32 proc.) przystąpiła do etapu przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu Baltica 1. Spółka poinformowała także o przygotowaniach do zakupu magazyny energii w Żarnowcu.

Znów najwięcej handlowano na akcjach CD Projektu (-3,2 proc.), gdzie obrót wyniósł blisko 250 mln zł. Ponad 235 mln zł dotyczyło akcji Dino (-0,37 proc.). Tylko w tych dwóch przypadkach przekroczono 200 mln zł. Natomiast poziom ponad 100 mln dotyczył jeszcze PZU (-2,75 proc.), Cyfrowego Polsatu (-3,69 proc.), KGHM-U (-2,33 proc.), Pekao i PKO BP oraz Orlenu.

W drugiej linii najmocniejsza przecena dotknęła Mabion (-8,18 proc.), Polenergię (-7,77 proc.) i CelonPharmę (-6,71 proc.). Wzrosły kursy tylko trzech spółek: Datawalk, Amiki, i Enei – wszystkie poniżej 1 procenta.

Na szerokim rynku znów uwaga była skupiona wokół spekulacji na akcjach CoalEnergy (-25 proc.), które po dynamicznych wzrostach ceny (205 proc. w trzy sesje) tracą drugą sesję z rzędu. Na Biomedzie z kole kurs rósł bez nowych informacji w trakcie sesji o kilkanaście procent, by ostatecznie, kiedy podano raport o umowie na dostawę linii technologicznej, skończyć handel 20,09 proc. wyżej.  

MKu

Źródło:
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
langdon25
Najgorsza partia rządząca na świecie

Najgorsza giełda na świecie

Wszystko jasne
zoomek
Ja nie wiem jak tak można się dopindalać?
Przecież potrafią - na działkach Morawitz stracił czy zarobił?
No troszku obiektywizmu.
428ustka
nasza gpw nie daje zarobic wplacajacna na akcje swoje oszcednosci mozesz czekac na jakis ,,zysk,, dwa lata tak na juz a potem dalej nic, pociesz sie tym ze moglo spasc jeszcze nizej niz jest
j25piogol
Jak zwykle WIG najgorszą giełdą (pchlim targiem) na świecie. Tu żadna agencja nie musi tego ogłaszać to widać gołym okiem. Jak spadki to największe na świecie. Jak wzrosty to najmniejsze.
Należało by obniżyć diety poselskie, senatorski i rządu o tyle procent ile wynosi inflacja, od razu wzięli by się do roboty i inflacja by spadła.
Jak zwykle WIG najgorszą giełdą (pchlim targiem) na świecie. Tu żadna agencja nie musi tego ogłaszać to widać gołym okiem. Jak spadki to największe na świecie. Jak wzrosty to najmniejsze.
Należało by obniżyć diety poselskie, senatorski i rządu o tyle procent ile wynosi inflacja, od razu wzięli by się do roboty i inflacja by spadła. A tak bezradnie nie wiedzą co robić i mydlą oczy pakietami osłonowymi co powiększa inflację. I tak w koło Macieju zero myślenia. Rozpędzić ten parlament jeśli nie potrafi zwalczyć inflacji albo nie chce. Zwiększa inflację aby Polacy pozbyli się oszczędności. Tak samo w innych państwach. To jest spekulacja na skalę światową. Zlikwidować klasę średnią aby wyzbyli się wszelkich oszczędności. Zostaną tylko biedacy i bogacze.
zoomek
Ostaniego to doprawdy radzić nie musisz - taki jest plan. W toku.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki