REKLAMA

Soboń o zamrożeniu cen gazu dla firm: nie ma na to przestrzeni

2022-11-30 10:24
publikacja
2022-11-30 10:24

Przestrzeni do tego, by tego typu rozwiązanie wprowadzić, nie ma - powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń pytany o możliwość zamrożenia cen gazu w przyszłym roku także dla firm. Dodał, że byłoby to rozwiązanie "zbyt daleko idące".

Soboń o zamrożeniu cen gazu dla firm: nie ma na to przestrzeni
Soboń o zamrożeniu cen gazu dla firm: nie ma na to przestrzeni
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W Programie Trzecim Polskiego Radia Soboń odniósł się do apelu Rzecznika MŚP Adama Abramowicza, by przepisy ws. cen gazu objęły także sektor małych i średnich przedsiębiorstw. "W zakresie cen gazu takie rozwiązanie dla przedsiębiorców jest zbyt daleko idące (...). Dziś przestrzeni do tego, by tego typu rozwiązanie wprowadzić, nie ma" - powiedział Soboń.

Zaznaczył, że wpływ cen gazu na prowadzenie biznesu jest dużo bardziej zróżnicowany wśród przedsiębiorców. Jak stwierdził, w przypadku cen energii jest to bardziej porównywalne.

Soboń przypomniał, że przedsiębiorcy zostali objęci wsparciem w postaci mechanizmu maksymalnej ceny energii na poziomie 785 zł za MWh.

"Dziś przedstawiliśmy rozwiązanie w zakresie górnego limitu cen gazu przede wszystkim dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych. I to jest rozwiązanie, które dzisiaj kosztuje ok. 30 mld zł i jest to działanie racjonalne" - powiedział wiceszef MF. Dodał, że działa szereg rozwiązań osłonowych, które się na siebie nakładają, jak tarcze antyinflacyjne i tarcza solidarnościowa.

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Projekt wprowadza maksymalną cenę za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh i zamraża wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

Rządowy projekt ustawy zakłada, że w przyszłym roku ceny maksymalne na gaz i stawki opłat dystrybucyjnych będą na poziomie nie wyższym niż te stosowane w tym roku. Ma to dotyczyć wszystkich odbiorców, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Gospodarstwa domowe o najniższych dochodach ogrzewające dom gazem mają otrzymywać refundację podatku od towarów i usług. Do końca roku w ramach tarczy antyinflacyjnej obowiązuje zerowy VAT na gaz. Od 1 stycznia 2023 r. VAT na paliwa gazowe zostanie przywrócony. (PAP)

kmz/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
anty12
Nie jego elektorat. Zersza on chyba tez wierzy ze pieniaszki spadaja z nieba.
polonu
przeliczcie te cenę tego LNG z Ameryki ,UE da coś tego kupionego w Rosji aby cenę uśrednić czy nic . to ile przywalą tę cenę .
ministerprawdy
Cena gazu może spaść z dnia na dzień. Wszystko w rękach rządu. Obecnie gaz do UE płynie przez Białoruś, Ukrainę, Słowację a potem do Austrii, Włoch, Niemiec etc i część wraca do Polski. Kupa pośredników a wystarczy odblokować istniejącą nitkę gazociągu z Białorusi którą teraz płynie gaz tylko na Ukrainę i dalej. Mniej pośredników,Cena gazu może spaść z dnia na dzień. Wszystko w rękach rządu. Obecnie gaz do UE płynie przez Białoruś, Ukrainę, Słowację a potem do Austrii, Włoch, Niemiec etc i część wraca do Polski. Kupa pośredników a wystarczy odblokować istniejącą nitkę gazociągu z Białorusi którą teraz płynie gaz tylko na Ukrainę i dalej. Mniej pośredników, krótsza droga transportu ruskiego gazu i będzie taniej.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki