REKLAMA

Skarbówka uzna odliczenie kosztów „kopania” kryptowalut, ale z jednym zastrzeżeniem

2023-06-07 13:43
publikacja
2023-06-07 13:43

Jeśli przedsiębiorca „wydobywa” kryptowalutę na rzecz innego podmiotu, może odliczyć od przychodu wydatki poniesione na energię elektryczną i koszty amortyzacji sprzętu komputerowego. Nie może jednak tego zrobić, gdy „kopie” kryptowalutę na własny użytek – informuje portal Prawo.pl.

Skarbówka uzna odliczenie kosztów „kopania” kryptowalut, ale z jednym zastrzeżeniem
Skarbówka uzna odliczenie kosztów „kopania” kryptowalut, ale z jednym zastrzeżeniem
fot. Zhang Jianquan / / Reuters

Prawo.pl podało, że taką interpretację przepisów otrzymała spółka, która chciała kupić sprzęt komputerowy do „kopania” walut wirtualnych. Nie zamierza ona jednak „wydobywać” ich dla siebie. Chce bowiem świadczyć usługi udostępnienia mocy obliczeniowej innym podmiotom. Spółka będzie wystawiać faktury w tradycyjnej walucie, ale zapłatę otrzymywać w kryptowalutach, które wymieni na walutę tradycyjną na giełdach kryptowalutowych. Chodzi o sprzęt komputerowy, którego wartość przekracza 10 tys. zł, a okres używania będzie dłuższy niż rok.

Jak informuje Prawo.pl, dyrektor Krajowej Izby Skarbowej stwierdziła, że wydatków poniesionych na zakup sprzętu oraz energii elektrycznej, nie można uznać za wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej, o których mowa w artykule 22. ustęp 14 ustawy o PIT, bowiem wydatki te kwalifikowane są do kosztów pośrednich. Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z fiskusem, że wydatki na zakup sprzętu i energii elektrycznej potrzebnych do kopania waluty wirtualnej nie mogą być uznane za wydatki na „nabycie” waluty wirtualnej, o których mowa w przywołanym wyżej artykule 22.

Marcelina Szwed-Ziemichód, doradca podatkowa i szefowa działu podatkowego kancelarii ftl, w rozmowie z Prawo.pl wyjaśnia, że w wypadku „kopania” walut wirtualnych na własny rachunek mamy do czynienia z przychodem z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych (kapitały pieniężne w PIT i zyski kapitałowe w CIT), ale dopiero wówczas, gdy wydobyta kryptowaluta zostanie sprzedana na rzecz osób trzecich. W takiej sytuacji uzyskiwane z tego tytułu przychody zaliczane są do „innych źródeł” w przypadku podatników CIT, czyli w praktyce są to przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

„Skoro więc sprzęt i prąd wykorzystywane są do >>standardowej<< działalności gospodarczej, jako usługi, to stosujemy standardowe ograniczenia w zakresie kwalifikacji danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów” – zaznaczyła Marcelina Szwed-Ziemichód, cytowana przez Prawo.pl.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
kololux
Nie twierdzę, że na krypto nie da się zarobić. Na cebulkach tulipanów tez się dało, ale czy to oznacza, że płacenie góry pieniędzy za coś co tyle warte nie było, ma sens? Gdzie zmieniają się kursy, tam jedni zarabiają inni tracą. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach – nawet na spadającej cenie można zarobić (krótka sprzedaż). Podczas Nie twierdzę, że na krypto nie da się zarobić. Na cebulkach tulipanów tez się dało, ale czy to oznacza, że płacenie góry pieniędzy za coś co tyle warte nie było, ma sens? Gdzie zmieniają się kursy, tam jedni zarabiają inni tracą. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach – nawet na spadającej cenie można zarobić (krótka sprzedaż). Podczas inwestowania w cokolwiek ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Po każdej hossie jest bessa i odwrotnie. Dlatego tak istotna jest wiedza finansowa. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów i ustrzec się przed dużymi spadkami kapitału, bo to wtedy wielcy strzygą maluczkich. A elitom finansowym i rządzącym nie zależy na tym by ludzie to potrafili. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo, zbudować majątek, wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
zoomek
Na zdjęciu marnowanie prądu w XXI wieku. O tym będą seriale kręcić jak bardzo popie... są ludzie.
wizytator
Dokładnie! Cwaniaczki coś tam dziobią, prądu marnują na MWh, a zwykły człowiek ma oszczędzać, przygotować się na braki w dostawie prądu, najlepiej kupić agregat. Miasta mają wyłączać latarnie. Przecież garstka ludzi ma jakikolwiek pożytek z tego krypto.
jas2
Kryptowaluty to pikuś.

Co powiesz na temat robieniu biznesu na sprzedawaniu przedmiotów, albo walut obowiązujących w wirtualnym świecie jakiejś gry?
zoomek
Niby dlaczego nie może odliczyć tego kosztu? Skoro uznano to niematerialne goowno?
Jak to do q nędzy logika? Albo się te śmieci uznaje i koszty też albo nie uznaje i kosztów też nie uznaje wtedy.
andregru
Niech jeszcze sprawdzą rachunki za prąd aby nie było tak jak w przypadku gdy kopano na komendzie policji z prądu państwowego . To samo koszary , piwnice w budżetówce .

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki