REKLAMA

Sikorski: Polska potrzebuje w PE mocnej ekipy

2014-05-13 21:46
publikacja
2014-05-13 21:46

Parlament Europejski jest coraz bardziej wpływowy, będzie miał prawo przyjęcia lub odrzucenia następnej Komisji Europejskiej, Polska potrzebuje w Europie mocnej ekipy - ocenił szef MSZ Radosław Sikorski. Dlatego - dodał - popiera w eurowyborach kandydaturę Bogdana Zdrojewskiego.

Minister kultury jest "jedynką" PO w wyborach do PE w okręgu dolnośląsko-opolskim.

Jak powiedział Sikorski, który we wtorek był we Wrocławiu, dla Polski istotne jest, kto i jakie teki obejmie w KE i czy będą to osoby "skłonne realizować autorski projekt premiera Donalda Tuska - bardzo ważny dla Polski i Europy projekt unii energetycznej". "Parlament ma (w tej kwestii) olbrzymią rolę do odegrania" - mówił szef MSZ.

Jego zdaniem w eurowyborach trzeba postawić na kandydatów, którzy znają polskie interesy i potrafią zbudować pozycję naszego kraju w PE. Do takich osób Sikorski zaliczył Zdrojewskiego.

"Z pewną dozą smutku, bo nie jest mi wesoło stracić kolegę w Radzie Ministrów. Wiem też, że Bogdan Zdrojewski nie wymaga we Wrocławiu specjalnie mojej rekomendacji, ale uważam, iż PO wystawiła w eurowyborach mocną ekipę i będziemy walczyć o zwycięstwo do ostatniego dnia kampanii" - zapowiedział szef polskiej dyplomacji.

Zdrojewski mówił, że "we Wrocławiu wiatr wieje zawsze z zachodu, dlatego bliżej nam tutaj do Europy". To jednak nie oznacza - kontynuował - że nie "podzielamy zainteresowania Europą Wschodnią, a szczególnie teraz, sprawami Ukrainy".

"Tak było wtedy, gdy powstawało Kolegium Europy Wschodniej Jana Nowaka-Jeziorańskiego i podejmowano wiele inicjatyw związanych z Europą Wschodnią tu, we Wrocławiu" - dodał Zdrojewski.

Zadeklarował, że w PE chce się zajmować m.in. polityką zagraniczną.

Sikorski podkreślił, że tegoroczne eurowybory odbywają się w trudnym okresie dla Europy, porównywalnym z kryzysem bałkańskim i okresem zimnej wojny.

O starcie ministra kultury w wyborach do PE z pierwszego miejsca listy PO w okręgu dolnośląsko-opolskim zdecydował Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej. Zdrojewski w marcu zastąpił europosła Jacka Protasiewicza, który w związku incydentem na lotnisku we Frankfurcie nad Menem (gdy pokłócił się z niemieckimi celnikami i policją) zrezygnował z kandydowania. (PAP)

ros/ as/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki