REKLAMA

Kopalnie to nie tylko węgiel. Sasin: Bogdanka sięgnie po inne surowce

2023-03-19 21:37
publikacja
2023-03-19 21:37

Finalizacja przejęcia LW Bogdanka przez Skarb Państwa planowana jest na lipiec 2023 roku - poinformował w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Choć dziś Bogdanka wydobywa węgiel, to w przyszłości planujemy, że będzie sięgała po inne surowce, po inne złoża - dodał.

Kopalnie to nie tylko węgiel. Sasin: Bogdanka sięgnie po inne surowce
Kopalnie to nie tylko węgiel. Sasin: Bogdanka sięgnie po inne surowce
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

W niedzielę w TVP Info wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany był o finalizację procesu przejęcia przez Skarb Państwa spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.

"Jesteśmy w tej chwili na ostatniej prostej. Jest decyzja rządu w tej sprawie, prowadzimy odpowiednie analizy, wyceny. W lipcu powinniśmy finalizować ten proces. Skarb Państwa wzbogaci się o nową spółkę, (...) dzisiaj wydobywającą węgiel, ale w przyszłości planujemy, będzie to spółka, która będzie sięgała po inne surowce, po inne złoża" - powiedział Sasin.

Perspektywy polskich spółek energetycznych

Minister zaznaczył, że rząd chce dać spółkom energetycznym możliwość rozwijania się, inwestowania w nowe źródła energii, zarówno OZE, jaki i jądrowe. Dodał, że aby spółki mogły pozyskiwać finansowanie na te inwestycje, "muszą pozbyć się komponentu węglowego", czyli energetyki węglowej. W tym celu zaplanowaliśmy utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), w której skupimy całość aktywów węglowych w energetyce, natomiast spółki energetyczne będą działały już tylko w obszarze nowych źródeł energii" - wyjaśnił Sasin.

Wskazał, że Bogdanka jest częścią koncernu Enea. "Uznaliśmy, że ze względu na strategiczny charakter tej firmy w ramach tych właśnie przekształceń powinna ona być przejęta przez państwo, powinna stanowić dla państwa strategiczny odwód, gdzie będziemy mogli w dalszym ciągu pozyskiwać węgiel" - stwierdził Sasin, zaznaczając, że węgiel w Bogdance koło Lublina(...), można pozyskiwać taniej niż na Śląsku, "z tego względu, że warunki wydobycia węgla są tam dużo łatwiejsze. (...) Jest to bardzo przyszłościowe złoże, bardzo przyszłościowa kopalnia, stąd taka decyzja" - podkreślił Sasin.

Na koniec 2022 r. Bogdanka zatrudniała ponad 5 tys. pracowników, z czego ponad 3,5 tys. to osoby na stanowiskach robotniczych pod ziemią.

Do NABE trafią węglowe aktywa PGE, Enei, Taurona i Energi z Grupy Orlen

W grudniu 2022 r. Minister Aktywów Państwowych, przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych podpisali Umowę Społeczną, towarzyszącą tworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. NABE, zgodnie z rządowym harmonogramem ma powstać do 31 marca 2023 r. na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Do NABE trafią węglowe aktywa PGE, Enei, Taurona i Energi z Grupy Orlen.

Sasin przypomniał, że w związku z embargiem na dostawy surowców energetycznych z Rosji, do Polski trzeba było sprowadzić 20 mln ton węgla z wielu różnych kierunków w tym: z Ameryki Południowej, z Afryki, z Australii.

Minister zwrócił też uwagę, że rząd zmienia plany transformacji energetycznej w Polsce w takim kierunku, aby dać podstawy prawne, by węgiel dłużej był tym paliwem, które będzie decydować o bezpieczeństwie energetycznym kraju.

Sasin: Dzisiaj 70 proc. energii jest wytwarzane z węgla i szybko to się nie zmieni

"Bardzo długo myśleliśmy, że gaz może stać się takim paliwem przejściowym. Gazu mamy pod dostatkiem (...) mamy możliwości go sprowadzić, ale jest paliwem, które podlega wielkim wahaniom cen (...) Nie możemy ryzykować, że nasza energetyka będzie oparta o paliwo, które musimy sprowadzać, na którego cenę nie mamy wpływu" - zauważył Sasin. Węgiel jest paliwem, które mamy tutaj w Polsce. Mamy funkcjonujące kopalnie, mamy możliwość utrzymania, a nawet zwiększenia wydobycia węgla poprzez niezbędne inwestycje i będziemy to robić" - zapewnił.

"Dzisiaj 70 proc. energii jest wytwarzane z węgla i tak będzie przez wiele lat, dopóki węgiel nie zostanie zastąpiony przez nowe źródła energii, które planujemy, nad którymi pracujemy, przede wszystkim odnawialne źródła energii: fotowoltaika, pompy ciepła, offshore, ale przede wszystkim energetyka jądrowa. To jest ta energetyka pewna, tania i rzeczywiście bezpieczna. To jest ta przyszłość, nad którą stawiamy - zarówno duże elektrownie jądrowe jak i SMR" - powiedział Sasin.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana w ubiegłą środę przez dziennikarzy o stan prac nad aktualizacją Polityki Energetycznej Polski 2040 (PEP) odpowiedziała, że PEP trafił już na Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i został zaakceptowany. (...) "Ta dynamika pozwala nam sądzić, że we wtorek dokument będzie na Radzie Ministrów" - dodała.(PAP)

Autor: Anna Bytniewska

ab/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (6)

dodaj komentarz
forfun
to będzie więcej dopłat
jenak
Salomonowe wyjście, gdy każą zaorać rolnictwo, kopalnie, czy motoryzację. Trzeba zostawić to on idle. I czekać, aż się zaoranie gdzie indziej wielką czkawką odbije.
luckyrich
Pozwalniali górników dając im po 120 tys. odprawy, a teraz będą ich zatrudniać. Najpierw regulowali ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Dlaczego nierentowne Pozwalniali górników dając im po 120 tys. odprawy, a teraz będą ich zatrudniać. Najpierw regulowali ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Dlaczego nierentowne kopalnie były wiele lat utrzymywane przez resztę społeczeństwa?. Jak komuś biznes nie idzie, to nikt mu nie pomaga. U nas rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Dlaczego kopalnie teraz nie podzielą się zyskami z nami? Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksiązkę pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.
carlito1
Lubię jak sasin się za coś bierze, jest to dla mnie gwarancja, że będzie dokładnie na odwrót.
polonu
Sasin macie ekonomistę W 1988 rozpoczął studia na kierunku historia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego;guru Polskiej gospodarki , a doktora nauk historycznych nie ma praca , analiza lewego skrzydła tupolewa
lubsuburbs
Wszystko się zgadza. Prawdopodobnie któryś z rządowych instytutów historycznych doszedł, że gdzieś na terenie eksploatowanym przez Bogdankę jest zakopany święty gral.

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki