Petru: "piątka Kaczyńskiego" główną przeszkodą w przyjęciu euro

"Teraz Euro" - pod takim hasłem ruszyła w czwartek kampania społeczna na rzecz szybkiego przyjęcia w Polsce waluty euro, którą przygotował szef partii TERAZ! Ryszard Petru. Zdaniem polityka, euro może zakotwiczyć na stałe Polskę w Unii Europejskiej.

Petru prezentując w centrum Warszawy bilboard kampanii, powiedział dziennikarzom, że w ciągu ostatnich 15 lat kolejne ekipy rządowe nie zrobiły nic, aby Polakom kwestię strefy euro przybliżyć. Na bilboardzie prezentowane są obie strony monety o nominale 1 euro, z orłem i napisem "Rzeczpospolita Polska" na rewersie. Po to, "żebyśmy się mogli oswajać z tym, że to euro może być także +nasze+, +polskie+" - zapowiedział polityk. Poinformował, że w przyszłym tygodniu będzie kolejna odsłona kampanii.

"Apeluję do polityków, by się euro nie bali, bo może być naszą silną walutą i zakotwiczyć nas na stale w UE. Jestem zwolennikiem szybkiego przyjęcia wspólnej waluty. Oczekiwałbym od wszystkich partii i liderów konkretnych deklaracji, z datami" - oświadczył Petru. Według niego ambitny, ale realny termin to rok 2022.

"Polacy się boją wspólnej waluty, ta bojaźń wynika z niewiedzy, a tą niewiedzę i obawy wykorzystuje PiS strasząc Polaków euro" - dodał Petru. Przywoływał niedawną deklarację Jarosława Kaczyńskiego, że Polska przyjmie euro, gdy osiągnie poziom Niemiec. Według Petru biorąc pod uwagę średnie tempo wzrostu Polski i Niemiec z ostatnich 30 lat, okazałoby się, że euro Polska przyjęłaby w przyszłym wieku. Jak dodał, z perspektywy dzisiejszej klasy politycznej oznacza to "nigdy".

Petru oświadczył też, że przyjęcie euro wcale nie wiążę się ze wzrostem cen, ponieważ - jak mówił - na Słowacji ceny wzrosły o 0,1 proc., na Łotwie o 1 proc., a na Litwie - spadły o 0,5 proc. Stwierdził jednak, że wejście do strefy euro wiąże się z dyscypliną finansów publicznych. "Być może dlatego Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki się tego boją, bo okazałoby się, że tzw. piątka Kaczyńskiego byłaby nie do zrealizowania. I to +piątka Kaczyńskiego+ jest teraz główną przeszkodą w wejściu do strefy euro" - stwierdził.(PAP)

wkr/ par/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 platformers

A ty jesteś zagrożeniem dla otoczenia !!!! Klaun.

! Odpowiedz
38 12 samsonn

tyle ze PIS nigdy na euro sie nie zgodzi- bo to zagrozi dyktaturze, ktora chca wprowadzic- zaraz po jesiennych wyborach chce skasoawac wszelkie opozycyjne media.

! Odpowiedz
5 18 and00

A Francja ma euro i zobacz jaka demokracja, zaprotestuj sobie, zobaczymy jak będziesz wyglądał (o ile przeżyjesz)

! Odpowiedz
0 12 piterro1980

Gdzie niby wyczytałeś takie fanaberie? Na profilu ,,Bolka''?Co ma wspólnego wprowadzenie euro z dyktaturą? Chyba tylko tyle że po wejściu nowej waluty nastanie tutaj dyktatura Berlina. Bądź co bądź siedzibą EBC jest Frankfurt i to tam zapadają wszelkie decyzje odnośnie budżetów krajów członkowskich. Są zatwierdzane bądź odrzucane, także faktycznie jest to pod dyktando Niemiec. Co zaś się tyczy samego euro to przy kursie 4,27-4,30 zł to będziecie tutaj lamentować i zacznie się to samo co na Litwie i Słowacji. Co konkretnie? Zapytaj Litwinów tudzież Słowaków dlaczego do Polski przyjeżdżają na zakupy skoro u nich taki dobrobyt po wejściu do unii monetarnej? Dlaczego całą chmarą zwalają się po artykuły spożywcze , budowlane itp.? Skoro jest tak fantastycznie... Ja zarabiam w euro to dla mnie personalnie nie ma to żadnego znaczenia. Jednak Holendrzy i Niemcy do dziś z nostalgią wspominają czasy guldena i marki jako na prawdę świetny okres który bezpowrotnie minął.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 17 distefano

Człowiek-meme się wypowiedział

! Odpowiedz
9 14 grzegorzkubik

Konfederacja mówi jasno. Nie przyjmujemy Euro nigdy i ja ich słucham.

! Odpowiedz
10 15 wektorwg

Ale członkowie chętnie przyjmą EUR na tłustych Brukselskich posadach

! Odpowiedz
4 37 piterro1980

Odezwał się jasnie oświecony co to na walutach się zna. Bądź co bądź naganiał na franki a co najlepsze swoje kredyty ,,zdążył'' przewalutować przed czarnym piątkiem, hehe. Pierwszy ekonomista Polski , bez wykształcenia ekonomicznego chociaż z dyplomem SGH. Swój program wyborczy powinien rozpocząć deklaracją , wprowadzenia nie euro waluty ale dnia wolnego od pracy - w święto sześciu króli...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 39 and00

Jego partia ma 1% poparcia przy 3% marginesie błędu pomiaru...
I wszystko jasne

Zresztą tempy jest
Nie zauważył że jednosezonowcy są jednosezonowcami?
Palikot, on, teraz Biedroń, za kilka lat ktoś inny
Myszka zrozumiała, i do PE się załapie,

! Odpowiedz
5 52 kapitaneo

Dla tego gościa powina być osobna rubryka: 'kabareciarze'

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR/PLN 0,19% 4,3377
2019-09-17 21:24:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil