REKLAMA

Rośnie wynajem powierzchni biurowej w miastach regionalnych

2021-08-04 10:51
publikacja
2021-08-04 10:51
Rośnie wynajem powierzchni biurowej w miastach regionalnych
Rośnie wynajem powierzchni biurowej w miastach regionalnych
fot. dotshock / / Shutterstock

W I połowie tego roku w miastach regionalnych wynajęto 264 tys. m kw. powierzchni biurowej, czyli o 6 proc. więcej niż w Warszawie; ponad połowa dotyczyła powierzchni w Krakowie i Trójmieście - wynika z opublikowanego w środę raportu firmy CBRE.

Według CBRE najbardziej aktywna w kwestii popytu na biura była branża informatyczna, która odpowiadała za 37 proc. wszystkich wynajętych powierzchni w regionach.

"Zainteresowanie najemców wynajmem rośnie, ale nadal widać, że firmy ostrożnie podejmują decyzje, szczególnie w przypadku przednajmu nowych projektów czy zwiększania swojej obecnej przestrzeni biurowej" - ocenił cytowany w raporcie szef rynków regionalnych w CBRE Kamil Tyszkiewicz.

W I połowie 2021 r. w miastach regionalnych wynajęto 264 tys. m kw. biur, czyli o 6 proc. więcej niż w Warszawie. Największy udział nowych najemców miały Kraków i Trójmiasto, w których podpisano umowy na odpowiednio 74 tys. m kw. i 72,2 tys. m kw. (28 proc. i 27 proc. całego popytu).

Jak zwrócono uwagę, pod względem relacji popytu do podaży powierzchni na rynku, najbardziej aktywnymi rynkami były Trójmiasto i Katowice, gdzie popyt stanowił odpowiednio 7 proc. i 6,6 proc. całkowitej podaży. W Warszawie tymczasem aktywność najemców stanowiła 4,1 proc. podaży.

"Wśród zawieranych umów dominowały renegocjacje (46 proc.) oraz nowe umowy najmu (37 proc.) Najemcy byli umiarkowanie skłonni do podpisywania umów przednajmu (10 proc.) i ekspansji (7 proc.)" - zwrócono uwagę.

W raporcie CBRE podano, że miasta regionalne w I połowie tego roku zyskały 124 tys. m kw. biur. Połowa tej powierzchni ma już swoich najemców - dodano.

"Łącznie duże miasta poza stolicą dysponują obecnie 5,94 mln mkw. powierzchni biurowej" - poinformowano. "W budowie pozostaje 936 tys. mkw. przestrzeni, z czego ponad 248 tys. mkw. ma zostać oddanych do użytku jeszcze przed końcem 2021 r." - napisano.

Według ekspertów CBRE, komercjalizacja planowanych budynków może potrwać nieco dłużej niż przed pandemią, ponieważ te, które zostaną ukończone w drugiej połowie roku, są na razie wynajęte w 22 proc.

Poziom pustostanów, jak napisano w raporcie, wzrósł o nieco ponad 3 pp. i wynosi obecnie 13 proc. - wynika z raportu. Najwyższy wskaźnik wolnych biur ma obecnie Łódź (ponad 18 proc.), a najniższy Szczecin (niecałe 8 proc.). Jak wskazano, duża liczba projektów w budowie i wolniejszy proces komercjalizacji mogą spowodować, że poziom pustostanów w kolejnych miesiącach ponownie wzrośnie.

Czynsze pozostają na stabilnym poziomie i w najlepszych budynkach wynoszą od 12,5 euro za metr kwadratowy (Lublin) do 15,5 euro (Poznań).

Jak prognozuje CBRE, w kolejnych miesiącach wysokość czynszów efektywnych może nieznacznie spaść, ponieważ możliwy jest jeszcze wzrost zachęt dla najemców. (PAP)

mfr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
W W-wie tylko zwężone ulice, zamykane dla aut polityków i przeróżnych manifestacji, zatkana rura, przepełnione szpitale, kosmiczne opłaty za śmieci i ogólnie drożyzna.
Nie ma się co kopać z koniem, robić można w innych ośrodkach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki