Rosja: przeszukania w moskiewskiej siedzibie korporacji Rosnano

W moskiewskiej siedzibie rosyjskiej korporacji państwowej Rosnano, zajmującej się nanotechnologiami, trwają rewizje - poinformowały w środę jej służby prasowe. Przeszukania korporacja wiąże z opóźnieniami jej projektu w obwodzie jarosławskim.

Rosnano wyjaśniła, że z powodu trudności, jakie miała jedna z partnerskich firm, doszło do opóźnień w budowie obiektu farmaceutycznego NT-Farma w obwodzie jarosławskim. Rosnano wstrzymała wówczas tę inwestycję, rozpoczętą wspólnie z inwestorami prywatnymi w 2009 roku. Jednak w zeszłym roku znaleziono nowego inwestora, Rosnano wznowiła finansowanie projektu i budowę już zakończono. Jak zapewniły służby prasowe, wszystkie działania firmy przeszły ekspertyzę prawną, a decyzje zatwierdzała rada dyrektorów.

Rosnano (angielska nazwa: Rusnano) jest jedną z największych w Rosji firm inwestujących w nanotechnologie. Korporacja realizuje politykę państwową w tej gałęzi przemysłu i występuje jako współinwestor w projektach o znaczącym potencjale gospodarczym i społecznym. 100 proc. akcji Rosnano należy do państwa. Na czele korporacji stoi liberalny ekonomista Anatolij Czubajs, autor rosyjskiej prywatyzacji.

Dyrektor Rosnano Aleksiej Firsow w rozmowie z radiem Goworit Moskwa zapewnił, że działania śledcze w biurze korporacji nie mają związku z aresztowaniem we wtorek ministra rozwoju gospodarczego Rosji Aleksieja Ulukajewa, oskarżonego o korupcję. "Nie ma żadnych dowodów na to, że jest to jakoś związane ze sprawą Ulukajewa. To historia projektu, który już budził uwagę (...), teraz widocznie pojawiły się dodatkowe pytania" - powiedział Firsow.

Jak przypomniał portal RBK, w 2015 roku kilku byłych menedżerów Rosnano zostało objętych sprawami karnymi. Podejrzenia wobec nich dotyczyły defraudacji. Śledztwo zakończyło się latem br., a byli menedżerowie pozostają w areszcie.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ jo/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil