REKLAMA

Raport: rynek mieszkaniowy przeżywa boom

2022-01-25 14:16
publikacja
2022-01-25 14:16
Raport: rynek mieszkaniowy przeżywa boom
Raport: rynek mieszkaniowy przeżywa boom
fot. elxeneize / / Shutterstock

Rynek mieszkaniowy przeżywa boom, a podaż nie nadąża za popytem. W ciągu trzech kwartałów 2021 r. w Polsce wydano 157 tys. pozwoleń na budowę, o 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. - poinformował we wtorek Cushman & Wakefield.

Dodano, że rozpoczęto budowę 128 tys. mieszkań, czyli 36 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. i najwięcej na przestrzeni ostatnich 15 lat; ukończono budowę 97 tys. mieszkań, czyli o 4 proc. mniej niż w ciągu trzech kwartałów 2020.

Powołując się na dane GUS Cushman & Wakefield podał, że w sześciu największych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź) budowanych jest ponad 40 proc. ogółu mieszkań, czyli ok. 90 tys. lokali rocznie.

"Na koniec września 2021 inwestorzy instytucjonalni posiadali ok. 6,5 tys. mieszkań na wynajem zlokalizowanych w Warszawie i głównych miastach regionalnych, przy czym właścicielem 1/3 puli tych mieszkań jest Fundusz Mieszkań na Wynajem. Dodatkowo inwestorzy instytucjonalni zabezpieczyli u deweloperów dostarczenie ok. 24 tys. mieszkań, z których większość jest w budowie lub w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę, zatem wejdą na rynek w okresie najbliższych 2-3 lat, co przekłada się na ok. 8 tys. mieszkań rocznie" - powiedziała cytowana w komunikacie Mira Kantor-Pikus z Cushman & Wakefield.

"Porównując roczną podaż mieszkań w największych 6 miastach Polski aktualny udział inwestorów instytucjonalnych w rocznej podaży wynosi ok. 9 proc." - dodała.

W największych miastach dużą grupę nabywców stanowią inwestorzy indywidualni, szukający albo mieszkań z przeznaczeniem na wynajem, czyli bezpiecznych produktów dochodowych, albo mieszkań zabezpieczających gotówkę przed inflacją lub też dających możliwość zabezpieczenia emerytalnego w przyszłości.

"W 2020 roku ponad 40 proc. wszystkich mieszkań było kupowanych w celach inwestycyjnych tak jako lokata kapitału, jak i w celach wynajmu lub odsprzedaży, i zdecydowana większość z nich za gotówkę. Biorąc pod uwagę widoczne zwiększenie popytu na mieszkania inwestycyjne w 2021 roku udział tej grupy mieszkań mógł osiągnąć w ubiegłym roku ponad 45 proc." - napisano w komunikacie.

Dodano, że nabywanie mieszkań na własne potrzeby przeważnie jest z wykorzystaniem kredytu bankowego, udzielanego najczęściej w wysokości ok. 80 proc. kosztów. Udział własny wymagany przez banki jest dla części potencjalnych kupujących dużą barierą, gdyż przy cenie mieszkania wynoszącej 500 tys. zł należy mieć wkład własny w wysokości 100 tys. zł.

Cushman & Wakefield przypomina, że rząd wprowadza rozwiązanie w ramach Polskiego Ładu, które poprzez oferowaną gwarancję do kwoty 100 tys. zł oraz max. 20 proc. kosztów, umożliwia nabycie swojego pierwszego mieszkania przez osoby posiadające odpowiednią zdolność kredytową, ale nieposiadające środków na wymagany wkład własny.

"W ten sposób likwidowana jest bariera braku środków na wkład własny wymagany dla uzyskania kredytu hipotecznego na zakup lub budowę mieszkania zaspokajającego potrzebę mieszkaniową. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy nie jest instrumentem kierowanym do gospodarstw domowych o niskich dochodach. Praktycznie rozwiązanie to polegać będzie na uzyskaniu kredytu do 100 proc. wartości mieszkania przez osoby mające zdolność do obsługi tego zobowiązania. Program ten ma charakter społeczny i jest przygotowany głównie z myślą o rodzinach, gdyż istnieje możliwość umorzenia 20 proc. gwarantowanej kwoty w przypadku urodzenia 2-go dziecka oraz 60 proc. kwoty, w przypadku urodzenia trzeciego dziecka" - wskazano.

Cushman & Wakefield jest firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych.(PAP)

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (27)

dodaj komentarz
lukaszslask
Nieruchomosci musza w koncu zjechac w dol,bo inaczej sie gospodarka zalamie,wszystko pojdzie na kredyty,a nie bedzie na uslugi,przyjemnosci itp......
q-tas
stanie się tak dopiero wtedy jak stopy procentowe będą na poziomie inflacji (aby ludzie nie byli zmuszeni albo od razu przeżreć wypłatę albo kupić za to np nieruchomość).

....czyli raczej nieprędko.


1a2b
Dobra wiadomość jest taka, że już nawet na bankier.pl nikt się nie odważy podpisać tych "rewelacji" z rynku nieruchomości. Nawet Politolog tego już nie łyka a jeść trzeba.
valveval
Kto nie kupił jak były niskie stopy ten przegrał życie. Teraz nie ma zdolności i choćby chciał i tak nie dostanie kredytu. Gotówkowi i fundusze podzielą się tortem, a ceny cały czas up up. Schłodzenie, podwyżki stóp bla bla bla, a ceny dalej up. Klasa posiadaczy i wynajmujących ciułaczy, tak to wygląda obecnie, kto nie będzie miał Kto nie kupił jak były niskie stopy ten przegrał życie. Teraz nie ma zdolności i choćby chciał i tak nie dostanie kredytu. Gotówkowi i fundusze podzielą się tortem, a ceny cały czas up up. Schłodzenie, podwyżki stóp bla bla bla, a ceny dalej up. Klasa posiadaczy i wynajmujących ciułaczy, tak to wygląda obecnie, kto nie będzie miał na starość swojego lokum będzie bezdomnym bideakiem przyszłości.
q-tas
"Kto nie kupił..ten przegrał życie..."

Wiesz ja to już raz słyszałem.
demeryt_69
Cushman & Wakefield to z pewnością gwarant 'obiektywności' w temacie nieruchów.

Trzepią gazyliony na wynajmie powierzchni biurowych, handlowych i magazynowych, na handlu nieruchami oraz finansowaniem tak do zakupu jak i wynajmu. To właśnie działalność takich firm wyprowadza ceny nieruchów w rejony stratosfery.
Cushman & Wakefield to z pewnością gwarant 'obiektywności' w temacie nieruchów.

Trzepią gazyliony na wynajmie powierzchni biurowych, handlowych i magazynowych, na handlu nieruchami oraz finansowaniem tak do zakupu jak i wynajmu. To właśnie działalność takich firm wyprowadza ceny nieruchów w rejony stratosfery. Co najzabawniejsze nie ponoszą z tego tytułu jakiegokolwiek ryzyka!

eresan
Artykuł sponsorowany.

Czy to nie powinno być gdzieś wyraźnie zaznaczone?
bazyliszek418
Mieszkam od 20 stu już lat za granicą niestety. Postanowiłem sprowadzić się ponownie do kraju, w tym celu odbyłem podròż po Polsce w poszukiwaniu locum. Dosedłem do wniosku że Polska dweloperka produkuje prawdopodobnie najlepsxe, najelegantsze I najbardziej nowoczesne mieszkania na świecie. Jedyne minusy to:
.
1. Brak izolacji
Mieszkam od 20 stu już lat za granicą niestety. Postanowiłem sprowadzić się ponownie do kraju, w tym celu odbyłem podròż po Polsce w poszukiwaniu locum. Dosedłem do wniosku że Polska dweloperka produkuje prawdopodobnie najlepsxe, najelegantsze I najbardziej nowoczesne mieszkania na świecie. Jedyne minusy to:
.
1. Brak izolacji termicznej oraz akustycznej, skutkiem czego nie powinno się jeść produktòw azotowych oraz cebuli smażonej, ponieważ to powoduje wiatry w nocy, no a nie chcemy budzić sąsiadòw. A w sezonie grzewczym I tak trzeba się wyprowadzić do rodzicòw na wieś, bo tego mieszkania nie idzie dogrzać. (Ta niedogodność nie dotyczy Eskimosòw).
.
2. Brak wentylacji. To znaczy kratka w toalecie I w kuchni jest, ale nie ma szybu, w związku z czym gotowanie ,"is not an option". Chociaż z drugiej strony utrudnia to rozprzestrzenianie się prusakòw czy innych stawonogòw.
.
3. Brak okna w toalecie, To powoduje że nawet duże mieszkania nie powinny być zamieszkałe przez więcej niż jedną osobę, ponieważ po oddaniu kauuu czuć go w całym apartamencie ok 12 godzin.
.
3 A. Absurdalne skosy w toalecie nad muszlą klozetową. Dzięki temu każda proba skorzystania z niej kończy się ob$ r @ ni€ m wszystkiego dookoła. Jako pocieszenie dodam, że nie ma problemu z oddawaniem m0 czu, bo można to zrobić z balkonu lub do zlewu w kuchni. Pardons, w kuchniosalonie. Ci projektanci to jednak myślą o wszystkim...
.
4. Brak parkingu. Hmm. to w zasadzie plus, no chyba że ktoś ma samochòd.
.
5. Brak kuchni. Zamiast niej kuchniosalon. Wszystko w domu pachnie żywnością.
.
6. Widok z okna na salon w czyimś mieszkaniu. Dzieje się tak ponieważ dążąc , zgodnie z wytycznymi dewelopera, do jak najbardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni, architekt umiejscowia kolejne bloki w odległości ok 4 metry od siebie. Pozwalają na to normy budowlane ustanawiane przez sprawnie przekupionych decydentòw.
.
7. Nieszczelne dachy. To zjawisko powoduje że woda pochodząca z opadòw atmosferycznych, zgodnie z prawem powszechnego ciążenia, leci Nam na dekiel. na szczęście dotyczy to tylko mieszkańcòw gòrnych kondygnacji.
.
I To w zasadzie jedyne ktytyczne uwagi. Uważam że kredyt na 0.7 miliona złotych za 50m apartament tego typu, to najmądrzejsze co można zrobić. Nawet patrzę z nutką zazdrości na szcxęśliwych posiadaczy, zwłaszcza teraz, gdy Lada dzień rata będzie 3krotnie wyższa za ten sam kredyt. Co prawda w mieszkaniu nie przestanie od tego śm y r... dzieć Ani być zimno, ale za to korpoJanusz poczuje w pełni że ma mieszkanie. Jeszcze raz z serca gratujuję Madrej decyzji wszystkim posiadaczom nowych mieszkań. Ciao!!!!
demeryt_69
Wracaj do Polski - tu jest normalnie!

1a2b
Te "apartamenty" maja o wiele więcej "zalet". Nawet mi się nie chce o nich pisać po raz kolejny. Dodam tylko że bezczelność patodeweloperki w cięciu wszelkich kosztów jest porażająca. Jak człowiek patrzy na ten syf to się scyzoryk w kieszeni otwiera.
Przecież to co by nie przeszło nawet w wielkiej płycie teraz
Te "apartamenty" maja o wiele więcej "zalet". Nawet mi się nie chce o nich pisać po raz kolejny. Dodam tylko że bezczelność patodeweloperki w cięciu wszelkich kosztów jest porażająca. Jak człowiek patrzy na ten syf to się scyzoryk w kieszeni otwiera.
Przecież to co by nie przeszło nawet w wielkiej płycie teraz jest normą:
1. brak kuchni (kto by kiedyś kupił takie coś?),
2. powszechne stropodachy (tak się buduje garaże bo już nie budynki dla zwierząt)
2. po 30-50 mieszkań, o pardon "apartamentów" na piętrze i już cały blok można obsłużyć jedną klatka schodową i windą.
3. powierzchnia biologicznie czynna na dachu (czynna przez pierwszy rok, natomiast patologiczne dogęszczenie pozostaje na zawsze)
.... no i się rozpisałem, a miałem nie pisać. Można by jeszcze o tym długo.
Patodeweloperka powinna ponosić koszty rewitalizacji. Przecież te syf ktoś po nich będzie musiał kiedyś posprzątać.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki