REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Rada nadzorcza Lotosu zgodziła się na zaangażowanie 500 mln zł w GA Polyolefins

2020-06-04 07:38
publikacja
2020-06-04 07:38
Rada nadzorcza Lotosu zgodziła się na zaangażowanie 500 mln zł w GA Polyolefins
Rada nadzorcza Lotosu zgodziła się na zaangażowanie 500 mln zł w GA Polyolefins
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Rada nadzorcza Grupy Lotos zgodziła się na zaangażowanie 500 mln zł w spółkę Grupa Azoty Polyolefins, budującej instalację polipropylenu w Policach - poinformowała spółka w komunikacie. Lotos 300 mln zł z tej kwoty przeznaczy na objęcie akcji GA Polyolefins, a 200 mln zł stanowić będzie pożyczka właścicielska dla spółki.

Zgodnie z planami, Grupa Lotos ma mieć 17,3 proc. akcji w podwyższonym kapitale Grupy Azoty Polyolefins.

Struktura docelowa akcjonariatu GA Polyolefins będzie wyglądać następująco: GA Zakłady Chemiczne Police 34,41 proc., Grupa Azoty 30,52 proc., Grupa Lotos 17,3 proc., Hyundai Engineering Co (16,63 proc.), a Korea Overseas Infrastructure & Ubran Development Corporation (KIND) 1,14 proc.

Zgodę na zaangażowanie Grupy Lotos w projekt w Policach musi jeszcze wyrazić walne zgromadzenie gdańskiej spółki, zwołane na 30 czerwca.

Lotos zdecydował o zaangażowaniu się w budowę instalacji w Policach, traktując ją jako możliwość dywersyfikacji pionowej grupy w kierunku petrochemicznym.

Gdańska spółka ocenia też, że istnieją synergie regionalne dotyczące infrastruktury logistycznej - nowy terminal paliw płynnych o możliwościach dalszej rozbudowy i dostępu do morza w regionie wybrzeżą zachodniopomorskiego.

Grupa Lotos wskazuje dodatkowo na synergie po stronie produktów towarzyszących procesowi produkcji polipropylenu polegające na możliwości wykorzystania znacznych ilości wodoru w procesach technologicznych i energetycznych.

"Wyniki analiz opłacalności udziału Grupy Lotos w projekcie kształtują się na poziomie potwierdzającym zasadność inwestycji - wartość bieżąca netto (NPV) jest dodatnia, a wewnętrzna stopa zwrotu (IRR) jest wyższa od wymaganej przez Lotos jako inwestora minimaalnej stopy zwrotu adekwatnej dla tego rodzaju projektu" - napisano w komunikacie Lotosu.

Projekt instalacji realizowany jest w ramach grupy kapitałowej Grupa Azoty. Dla jego realizacji powołana została spółka celowa - Grupa Azoty Polyolefins, w której akcje objęły Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police.

Zgodnie z planami, zakład w Policach będzie produkował polipropylen (zakładane możliwości produkcyjne to około 437 tys. ton rocznie), a także propylen.

Szacowany całkowity budżet na realizację projektu wynosi około 1,52 mld euro (łącznie z kosztami finansowania w okresie budowy oraz rezerwami wymaganymi w formule project finanse).

Harmonogram przedsięwzięcia przewiduje rozruch testowy instalacji PDH i instalacji PP w drugim kwartale 2022 roku, a początek działalność komercyjnej w czwartym kwartale 2022 roku. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki