REKLAMA

Putin: W rozwiązaniu sporu z Tokio nikt nie powinien czuć się przegrany

2016-09-03 08:28
publikacja
2016-09-03 08:28

Rozwiązanie sporów między Rosją i Japonią powinno być takie, aby żadna ze stron nie czuła się przegrana - powiedział w sobotę prezydent Władimir Putin. Wcześniej premier Japonii Shinzo Abe wezwał do rozwiązania kwestii traktatu pokojowego między oboma krajami.

Putin: W rozwiązaniu sporu z Tokio nikt nie powinien czuć się przegrany / fot. Alexei Nikolsky / FORUM

Obaj przywódcy wypowiadali się na posiedzeniu plenarnym Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku.

W swoim wystąpieniu Abe zaapelował do Putina o rozwiązanie kwestii traktatu, którego kraje nie podpisały po II wojnie światowej z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie.

Abe powiedział, że "nienormalną sytuacją" należy nazwać to, iż między Japonią i Rosją, "ważnymi dla siebie wzajemnie sąsiednimi krajami o nieograniczonym potencjale" od 70 lat nie ma traktatu pokojowego.

Zwracając się - według rosyjskiego tłumaczenia - po imieniu do prezydenta Rosji, Abe zaapelował: "jesteśmy ludźmi z jednego pokolenia. Okażmy śmiałość i weźmy na siebie odpowiedzialność (...), pozostawmy młodym ludziom następnego pokolenia taki świat, w którym nasze kraje objawią swój silny potencjał".

Putin powiedział, że Rosja "na prośbę japońskich przyjaciół" wróciła jakiś czas temu do rozważania problemu. "Jesteśmy gotowi go rozpatrywać" - zapewnił. "Po to, by go rozwiązać, potrzebny jest nam wysoki stopień zaufania i taka formuła, by żadna ze stron nie czuła się przegrana. Jest to rozwiązanie trudne, ale można je znaleźć" - mówił rosyjski prezydent, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

Zapewnił, że Rosja jest gotowa do "zdecydowanych kroków" we współpracy z Japonią, ale "wszystkie zdecydowane kroki powinny być dobrze przygotowane". Podkreślił też, że nie należy marnować możliwości rozwoju stosunków pomiędzy oboma krajami. Opowiedział się za współpracą gospodarczą z Japonią i ocenił, że Moskwa i Tokio są "naturalnymi partnerami" w regionie.

We Władywostoku Putin i Abe przeprowadzili w piątek rozmowy, na których - jak podała strona rosyjska - poruszono też kwestię zawarcia traktatu pokojowego. Strony porozumiały się, że odbędą się dalsze konsultacje, a ich rezultaty zostaną przekazane w trakcie wizyty Putina w Japonii. Odbędzie się ona 15 grudnia.

Spór o Kuryle od dekad kładzie się cieniem na stosunkach między oboma krajami. Rosyjska obecność na tych wyspach, gdzie mieszka ok. 19 tys. ludzi, to sprawa drażliwa dla Japonii, która w dalszym ciągu rości sobie pretensje do archipelagu. Rosja nazywa sporne wyspy Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi. ZSRR zajął je w 1945 roku, przyłączywszy się do wojny z Japonią. W latach 1947-1949 japońska ludność czterech wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Negocjacje dotyczące wysp utknęły w martwym punkcie po aneksji Krymu przez Rosję na wiosnę 2014 roku. Tokio, wraz z Zachodem, potępiło ten krok, a także przyłączyło się do ostrych sankcji wobec Moskwy. W związku z tym nie doszła do skutku wizyta Putina w Japonii planowana na jesień 2014 roku.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ jo/ dsr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~anty
wygralismy woje a stracilismy 1/3 terytorium dzieki USA istalina a terza macierewicz jak tulu sie do złodzieji
~ZORRO
co jest wiekszą zbrodnia zająć terytorium ale dąć żyć nielicznym tubylcom czy może zrzucić 2 bombki i zamordować dla sportu ćwierć miliona cywili od razu i drugie tyle w wyniku chorób popromiennych ?
~mark67
Ruskie po prostu boją się że jak oddadzą Japończykom te wyspy to yankesi zaraz zaczną tam budować swoją bazę.
A wystarczy sobie popatrzyć na mapę a by zobaczyć z czym to wiązałoby się dla ich baz morskich na morzu Ochockim.
Widać że Japończyki są zdeterminowani a ruskie teraz są miętkie bo potrzebna im
Ruskie po prostu boją się że jak oddadzą Japończykom te wyspy to yankesi zaraz zaczną tam budować swoją bazę.
A wystarczy sobie popatrzyć na mapę a by zobaczyć z czym to wiązałoby się dla ich baz morskich na morzu Ochockim.
Widać że Japończyki są zdeterminowani a ruskie teraz są miętkie bo potrzebna im są inwestycje na dalekim wschodzie.
~zez
Rosja nie oddała Kuryli nawet w latach 90. gdy była w czasie totalnego rozkładu a Ty myślisz, że odda teraz?
~eerre
Hehe, wodór idzie.. poklepał Abe biednego Putina..
~jerzyk
Putin uczciwy - do dobry kawał, gorszego drania szukać ze świeczką
~tele
Tak Cie to dziwi?A ilu politykow "uczciwych"widziales?
~drit
Kacapy byli, są i będą mistrzami świata, Japońce wicemistrzami we wbijaniu noża w plecy.
Powinni się dogadać - jak Azjata z Azjatą.
Jednakowoż są w pobliżu jeszcze inni Azjaci którzy mają inne plany co do umarlaków, a to komplikuje nieco chytre plany.
~Xxx
Jeszcze ze 40 lat i Kuryle same poproszą o przyłączenie się do Japonii. Jasne jest dla wszystkich że Rosja się rozpadnie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki