REKLAMA
WAŻNE

Przez 12 zł za godzinę młodzi mogą nie znaleźć pracy

2016-08-29 07:00
publikacja
2016-08-29 07:00

Minimalne wynagrodzenie w wysokości 12 złotych za godzinę może wykluczyć młodych ludzi z rynku pracy. Powód? Koszty związane z zatrudnianiem młodego pracownika wzrosną miesięcznie o 627 zł w stosunku do wzrostu o 180 zł w przypadku starszych, bardziej doświadczonych pracowników.

fot. diego_cervo / / YAY Foto

- Wprowadzenie godzinowej stawki płacy minimalnej przede wszystkim wpłynie na sytuację młodych osób. To one najczęściej zatrudniane są na podstawie umów cywilnoprawnych. Z jednej strony jest to szansa na to, by osiągali wyższe zarobki, ale z drugiej strony w większym stopniu naraża ich także na utratę pracy - mówi newsrm.tv Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Jak ocenia Łukasz Kozłowski zmiana będzie miała duży wpływ na funkcjonowanie rynku pracy, bowiem w znacznym stopniu zostanie ograniczona możliwość stosowania form zatrudnienia pozwalających na stosowanie wynagrodzenia niższego niż minimalne. Co więcej, płaca minimalna dla zleceniobiorców będzie wyższa niż w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Biorąc pod uwagę standardowy pełnoetatowy wymiar czasu pracy w 2017 r., średnie miesięczne wynagrodzenie wyniesie 2166,67 zł brutto – w zależności od konkretnego miesiąca będzie ono jednak wahać się od 1976 zł brutto do 2392 zł brutto. Wyższa płaca minimalna w odniesieniu do umów zleceń ma stanowić bodziec do zastępowania ich umowami o pracę, jednak prawdopodobnie zjawisko to nie przybierze dużych rozmiarów ze względu na fakt, iż umowy cywilnoprawne są atrakcyjne nie tylko z powodu kosztów pracy, lecz także ich znacznie prostszej konstrukcji prawnej oraz związanej z tym mniejszej liczby obowiązków o charakterze biurokratycznym.

Z uwagi na fakt, iż wspomniane zmiany są uchwalane w okresie ożywienia gospodarczego, nie należy oczekiwać, że po ich wprowadzeniu w życie nastąpi gwałtowny wzrost stopy bezrobocia w skali całego kraju. Bezrobocie będzie jednak spadać wolniej niż mogłoby w przypadku braku tych zmian, a w okresie dekoniunktury prawdopodobnie będzie rosnąć w szybszym tempie. Najbardziej narażone na utratę pracy będą osoby zamieszkałe w tych regionach Polski, gdzie wynagrodzenia utrzymują się na relatywnie niskim poziomie. W niektórych powiatach godzinowa stawka płacy minimalnej będzie bowiem sięgać nawet 80 proc. średniej płacy. Pozytywnie należy natomiast ocenić fakt, iż rząd zdecydował się na uwzględnienie szeregu uwag zgłaszanych przez partnerów społecznych w ostatecznym projekcie ustawy, który został przekazany Sejmowi.

Na zmianach najbardziej ucierpią osoby młode. Uchwalona przez Sejm ustawa znosi bowiem możliwość wypłacania pracownikom z całkowitym stażem do 1 roku wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż 80 proc. płacy minimalnej. Na skutek tego koszty związane z zatrudnianiem młodego pracownika wzrosną miesięcznie o 627 zł w stosunku do wzrostu o 180 zł w przypadku starszych, bardziej doświadczonych pracowników. Tymczasem z dostępnych danych wynika, że ok. jedna trzecia absolwentów szkół wyższych w pierwszym roku pracy zarabia mniej, niż wynosi standardowa miesięczna stawka płacy minimalnej. To – w połączeniu z jeszcze wyższą godzinową płacą minimalną przy umowach-zleceniach doprowadzi do wykluczenia części młodych osób z rynku pracy oraz uniemożliwi im podjęcie pierwszej pracy. Skutkiem wprowadzanych zmian będzie także upowszechnienie bezpłatnych praktyk jako jedynego sposobu na zdobycie doświadczenia zawodowego.

Źródło:Newsrm.tv
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (104)

dodaj komentarz
~Elzbieta24
Co to jest stawka 12zl/godz ,to i tak jest najmniejsza stawka placy w Europie ,zarabiamy za malo,przy takich stawkacj ledwo starcza na zycie ,wiec nia ma co sie dziwic ze Polacy emigruja,wieksza stawka placowa zatrzyma emegracje Polakow oraz zmniejszenie stawki podatku od pracy !!!!!
~Agnes
Moim zdaniem jak cię nie stać żeby zapłacić Pracownikowi 12zł za godzinę - to nie zatrudniaj ludzi tylko sam na siebie pracuj
~kk
Tylko że oni będą wtedy bezrobotni. Czy tego chcesz?
~sfasd
Dlaczego ma ich nie zatrudniać ?
~DF
Tytuł powonien być z goła inny: Przez 12 zł/h zaleją nas Ukraińcy pracujący na czarno.
~anti_socialist
Dobrze, że przynajmniej jedna osoba na tym forum rozumie bezsens płacy minimalnej...
~Hiob odpowiada ~anti_socialist
Jasne dlatego 2 mln Polaków wyjechało do krajów gdzie płaca minimalna jest 4 krotnie wyższa niż ta w Polsce
~Wolf666
Rynek pracownika, ludzi brakuje.... a jak przychodzi do konkretów i trzeba zapłacić 100 zł drożej to wychodzi nagle, że chodzi tylko o ściągniecie jak więcej ludzi ze wschodu bo gminy zarabiają i oczywiście lokalni politycy którzy nawet stodoły przerabiają na noclegowiska ( kołchozy robią czy cósik?)
~ddff
Minimum jakie płacą teraz to 16 zł. Pracodawcy zaczynają dzielić się zyskiem a nie budują 3 willi i nie kupują drugiego mercedesa. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Pracodawcy płacą i sie bogaca a pracownicy w miarę godnie żyją . Normalnie powinno byc jak na zachodzie, że za prace sie płaci i godziwie żyje a nie jak było w POlsce Minimum jakie płacą teraz to 16 zł. Pracodawcy zaczynają dzielić się zyskiem a nie budują 3 willi i nie kupują drugiego mercedesa. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Pracodawcy płacą i sie bogaca a pracownicy w miarę godnie żyją . Normalnie powinno byc jak na zachodzie, że za prace sie płaci i godziwie żyje a nie jak było w POlsce POlszewicko-Ubeck-sądowej?
~anti_socialist
Załóżmy, że zatrudniasz człowieka i płacisz mu 12 zł/h i zgłasza się do ciebie ciamajda, który pracuje 2 razy wolniej od tamtego, to czy dasz mu pracę za 12 zł/h?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki