Przerwa w kredycie dla ofiar nawałnic – PKO wyjaśnia zasady

analityk Bankier.pl

W zeszłym tygodniu PKO Bank Polski poinformował o uruchomieniu specjalnej akcji dla kredytobiorców, którzy zostali poszkodowani w sierpniowych nawałnicach. Klienci mogą na 12 miesięcy zawiesić spłatę zobowiązania. Zapytaliśmy bank o szczegóły programu i zasady naliczania odsetek w okresie „wakacji kredytowych”.

Największy polski bank szybko zareagował na pogodowy kataklizm, który dotknął kilka województw w zachodniej części Polski. 18 sierpnia instytucja ogłosiła, że osoby spłacające kredyty hipoteczne i gotówkowe oraz pożyczki gotówkowe będą mogły ubiegać się o maksymalnie 12-miesięczną przerwę w regulowaniu zobowiązań.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Klienci dotknięci skutkami nawałnic mieszkający w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim, dolnośląskim, lubuskim oraz wielkopolskim mogą udać się do placówki banku i podpisać aneks. Wnioski o zawieszenie spłaty kredytu będą mogą być składane do końca lutego 2018 r.

Klienci będą mieli kilka opcji

Przerwa w spłacie rat w typowych „wakacjach kredytowych” oznacza zwykle, że w dalszym ciągu naliczane są odsetki lub kredytobiorca musi spłacać je na bieżąco tak, aby nie powiększały długu. Zwróciliśmy się do PKO BP z prośbą o wskazanie, jakie podejście przyjął w tym przypadku kredytodawca.

W przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych zawieszeniu spłaty na okres maksymalnie 12 miesięcy może towarzyszyć:

  • Wydłużenie okresu spłaty o okres zawieszenia. Przykładowo, osoba, która spłaciła 6 rat rocznego zobowiązania i skorzysta z przerwy w maksymalnym wymiarze, przez następne 12 miesięcy nie będzie spłacać rat, a po tym okresie spłaci kolejnych 6. Bank wskazuje, że maksymalny okres spłaty, z uwzględnieniem zawieszenia, nie może przekroczyć 120 miesięcy (10 lat).
  • Brak wydłużenia okresu kredytowania.

Druga opcja oznacza, że dłużnik będzie musiał uregulować należność w mniejszej liczbie płatności, a to sprawi, że rata będzie odczuwalnie wyższa niż przed wykorzystaniem przerwy. W pierwszym przypadku również należy liczyć się ze zmianą wysokości rat, co wynika ze sposobu rozliczenia odsetek naliczonych w trakcie wakacji kredytowych.

Jak wyjaśnia bank, odsetki w okresie zawieszenia spłaty będą naliczane i mogą zostać spłacone na jeden z dwóch sposobów:

  • Jako jednorazowa spłata z pierwszą ratą kapitału po okresie zawieszenia.
  • Poprzez dopisanie odsetek do stanu zadłużenia z tytułu pożyczki lub kredytu, co oznacza, że będą one spłacane w kolejnych ratach kapitałowo-odsetkowych.

Bardziej korzystnym rozwiązaniem, z punktu widzenia całkowitego kosztu kredytu, jest uregulowanie odsetek jak najszybciej, a więc opcja pierwsza.

W kredytach hipotecznych odsetki będą doliczone do kolejnych rat

W przypadku kredytów hipotecznych wsparcie obejmuje maksymalnie 12-miesięczne zawieszenie w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych. Po tym okresie, jak informuje bank, „kapitał zostanie ponownie przeliczony na pozostały okres kredytowania, a należne odsetki za okres zawieszenia będą powiększały równomiernie raty pozostałe do spłaty. Jeśli klient będzie chciał wydłużyć okres kredytowania po okresie zawieszenia, to oczywiście może o to zawnioskować”. Propozycja dotyczy również klientów PKO Banku Hipotecznego.

Rozwiązanie zaproponowane przez PKO Bank Polski pozwala klientom poszkodowanym przez żywioły zyskać niezbędny czas na odzyskanie finansowej równowagi. Kredytobiorcy korzystający z pożyczek gotówkowych mogą, jeśli pozwoli na to stan domowego budżetu, zminimalizować koszty zawieszenia spłaty, decydując się na pozostawienie pierwotnego okresu kredytu bez zmian i jednorazowe uregulowanie odsetek naliczonych w trakcie przerwy. Warto zauważyć, że do tej pory żaden z pozostałych banków nie zdecydował się na podobny krok.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne