Poszkodowani w nawałnicach klienci PKO BP będą mogli zawiesić spłatę kredytów

analityk Bankier.pl

Osoby, które zostały poszkodowane w ostatnich nawałnicach, będą mogły zawiesić spłatę rat kredytów zaciągniętych w PKO BP na okres do 12 miesięcy. Ponadto bank wprowadza szybką ścieżkę wnioskowania o wypłatę odszkodowania ubezpieczonych nieruchomości.

Klienci PKO Banku Polskiego, którzy w wyniku ostatnich nawałnic znaleźli się w ciężkiej sytuacji materialnej, będą mogli złożyć w banku wniosek o zawieszenie na okres do 12 miesięcy spłaty rat kredytów. Z oferty tej będą mogły skorzystać osoby, które posiadają pożyczkę, kredyt hipoteczny lub gotówkowy i mieszkają na terenie województw objętych zniszczeniami: kujawsko-pomorskim, pomorskim, dolnośląskim, lubuskim oraz wielkopolskim.

(fot. Marek Kuwak / FORUM)

Bank wprowadza też uproszczoną ścieżkę wnioskowania o odszkodowanie nieruchomości. Jeśli klient posiada ubezpieczenie nieruchomości do kredytów hipotecznych oraz cesję na rzecz banku, przy odszkodowaniu do 5 tys. zł ubezpieczyciel przekaże środki na naprawę szkody bezpośrednio poszkodowanym.

Dla klientów posiadających kredyt lub pożyczkę hipoteczną zabezpieczone nieruchomością położoną na terenie dotkniętym nawałnicami lub pożyczkę gotówkową PKO BP wprowadza poniższe rozwiązania:

  • możliwość zawieszenia w spłacie kapitału i odsetek na okres do 12 miesięcy – wystarczy wizyta w oddziale, w czasie której podpisany zostanie aneks do umowy ze wszystkimi kredytobiorcami;
  • szybka ścieżka wnioskowania o wypłatę odszkodowania ubezpieczonych nieruchomości: bank odstępuje od udzielania każdorazowo zgód na wypłatę odszkodowań i udziela zgody na samodzielne wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli, z którymi ma zawarte umowy o współpracę, tj. PKO TU SA oraz PZU TU SA
  • w przypadku pozostałych zakładów ubezpieczeń, których polisy majątkowe zabezpieczają udzielone kredyty hipoteczne, bank wyraża zgodę na wypłatę odszkodowania bezpośrednio poszkodowanym;
  • decyzja podejmowana na podstawie wniosku klienta, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

Żeby skorzystać z odroczenia spłat kredytu należy udać się do placówki banku i zawrzeć aneks do umowy. Bank rezygnuje z opłaty za taki dokument. Wnioski o zawieszenie raty spłaty kredytu albo pożyczki mogą być składane do 28 lutego 2018 roku.

To jak na razie pierwsza taka propozycja z sektora bankowego skierowana do osób poszkodowanych w nawałnicach. 

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne