REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Problemy Selvity uderzają w spółki biotechnologiczne

2017-10-09 10:10
publikacja
2017-10-09 10:10

Oczy inwestorów zwróciły się dziś na notowania Selvity, która musi zawiesić prace nad swoim głównym projektem. Rykoszetem sytuacja uderzyła jednak także w notowania innych przedstawicieli branży.

fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nakazała Selvicie zawieszenie badania klinicznego fazy I/II leku SEL24, prowadzonego w Stanach Zjednoczonych. Spółka podała, że decyzja FDA została wydana po wystąpieniu zgonu pacjenta w następstwie udaru. Pacjent wcześniej przyjmował SEL24, które zostało zaraportowane jako SUSAR (czyli jako podejrzewane niespodziewane poważne działanie niepożądane). Prowadzący badanie lekarz ocenił, że zgon mógł mieć związek z lekiem.

SEL24 to główny projekt krakowskiej spółki. W marcu tego roku informowała ona, że rozpoczęła badania kliniczne, a cząsteczki SEL24 mają znaleźć zastosowanie przy leczeniu ostrej białaczki szpikowej. Projekt został także skomercjalizowany, prawa nabyła włoska grupa Menarini, która zapłaciła z góry 20 mln zł. Selvita liczyła na łącznie 360 mln zł płatności od Włochów za osiąganie kolejnych etapów badań, a także na tantiemy ze sprzedaży gotowego leku. Projekt, który wstrzymała FDA, ma zatem fundamentalne znaczenie dla spółki.

Zarząd stara się uspokajać, że takie historie się zdarzają, a pacjent zażywał także inne leki i był w bardzo ciężkim stanie. - Nasze badanie kliniczne jest prowadzone z udziałem pacjentów chorych na ostry nowotwór. Mniej niż 15 proc. pacjentów z tym nowotworem przeżywa ponad 5 lat - tłumaczy Ireneusz Otulski, dyrektor ds. badań klinicznych Selvity. Dodatkowo spółka wskazuje, że średnio od decyzji o wstrzymaniu badania do jego wznowienia mijają dwa-trzy miesiące. Jeżeli taki scenariusz miałby miejsce w przypadku Selvity, można byłoby raczej mówić o poślizgu niż wielkim opóźnieniu. 

fot. / / Bankier.pl

Inwestorzy jednak wydają się nie lekceważyć problemu i po decyzji FDA mocno rewidują swoje podejście do spółki. Selvita w poniedziałek jest wyceniana o 24,4 proc. niżej niż na piątkowym zamknięciu. Decyzja FDA w oczach inwestorów spowodowała więc spadek wartości firmy o 1/4.

Inwestorzy dostrzegli branżowe ryzyko?

Tanieją dziś jednak nie tylko akcje Selvity. Warto zwrócić uwagę choćby na spadające o 4,5 proc. akcje Celon Pharmy czy tracące 1,4 proc. papiery Mabionu. Spadki na tych spółkach wydają się nieprzypadkowe. Dwójka ta - podobnie jak Selvita - to przedstawiciele sektora biotechnologicznego. Spółki te również prowadzą badania nad swoimi lekami, także takimi przeznaczonymi do walki z nowotworami. Wydaje się więc, że ich spadki to rykoszet, który otrzymały z opisywanej wyżej historii Selvity.

fot. / / Bankier.pl

Tym bardziej, że historia, która miała miejsce na Selvicie, dla polskiego rynku jest czymś zupełnie nowym. Dodatkowo branża biotechnologiczna jest bardzo specyficzna, wymagająca specjalistycznej wiedzy, a wycena spółek opracowujących nowe leki to często wróżenie z fusów. Ryzyko "działania niepożądanego" mogło być więc na polskim rynku niedoceniane. Teraz je dostrzeżono.

Dodatkowo brak podobnych przypadków w historii rynku sprawia także, że inwestorom może być ciężko wycenić realny wpływ decyzji FDA na wartość spółki. Stąd zapewne notowaniom Selvity w najbliższym czasie towarzyszyć może spora nerwowość. Warto o tym pamiętać rozważając inwestycję w spółkę. Nerwowość ta może być widoczna i na pozostałych spółkach z branży. Ostatecznie wpływ całej sprawy na ich kursy w dłuższym terminie będzie zależał od tego, jak szybko zarząd Selvity poradzi sobie z problemem. Jeżeli pożar uda się ugasić szybko, sprawa równie szybko odejdzie w zapomnienie, jeżeli jednak wszystko będzie się przedłużało i prace nad flagowym projektem Selvity wstrzymane zostaną na dłużej, negatywne oddziaływanie tej historii na notowania sektora może być zdecydowanie bardziej długotrwałe.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki