REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Prezydent Macron zapowiedział budowę sześciu nowych reaktorów EPR2

2022-02-10 18:48
publikacja
2022-02-10 18:48

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek w fabryce w Belfort budowę sześciu nowych reaktorów EPR2 i ośmiu innych, które będą przedmiotem badań do 2050 r. Obiecał również wzrost mocy produkcyjnych energii solarnej, z farm wiatrowych i innych źródeł odnawialnych.

Prezydent Macron zapowiedział budowę sześciu nowych reaktorów EPR2
Prezydent Macron zapowiedział budowę sześciu nowych reaktorów EPR2
fot. PASCAL ROSSIGNOL / / FORUM

W nadchodzących dziesięcioleciach, aby zastąpić paliwa kopalne, Francja „będzie musiała być w stanie wyprodukować do 60 proc. więcej energii elektrycznej niż obecnie” – zapowiedział prezydent Macron.

14 reaktorów według Macrona ma zbudować koncern EDF. Państwo przygotuje „masywny plan kilkudziesięciu miliardów euro dla całego sektora i dla EDF, weźmie też na siebie odpowiedzialność za zapewnienie krótko- i średnioterminowej zdolności finansowania EDF” - zapewnił prezydent.

W najbliższych tygodniach rozpoczną się projekty przygotowawcze, które określą lokalizacje dla reaktorów. „Szerokie konsultacje społeczne” w sprawie energii odbędą się w drugiej połowie 2022 r., a w 2023 r. parlamentarne komisje będą opracowywać legislację.

Budowa pierwszego reaktora ruszy w 2028 roku, a uruchomiony zostanie do 2035 r. – poinformował Macron. Prezydent zakomunikował również, że chce przedłużyć żywotność reaktorów obecnie eksploatowanych. „Proszę EDF o zbadanie warunków przedłużenia wszystkich reaktorów o ponad 50 lat, we współpracy z Urzędem ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN)” – oświadczył prezydent.

Francja pomnoży również „prawie dziesięciokrotnie” moce produkcyjne energii solarnej, aby do 2050 r. przekroczyć 100 gigawatów. Macron mówił również o budowie tam hydroelektrycznych, produkcji biopaliwa, biomasy i biogazu. Prezydent zapowiedział, że konieczne będzie rozwijanie innych odnawialnych źródeł energii. „Musimy w szczególności odnieść sukces w zwiększaniu udziału gazu ze źródeł odnawialnych, aby dążyć do 10 proc. udziału w zużyciu energii w 2030 r.” – powiedział.

"Miliard euro zostanie zainwestowany przez Francję do 2030 we wzmocnienie „innowacji” w zakresie energii odnawialnej" - zapewnił prezydent. "Aby osiągnąć swoje cele klimatyczne, Francja musi w ciągu trzydziestu lat być w stanie zmniejszyć o 40 proc. zużycie energii. Nie poprzez oszczędności energetyczne, ale za pomocą innych środków, jak innowacje, dekarbonizacja aparatury przemysłowej, rozwój sektora wodorowego lub renowacja mieszkań" – podsumował Macron.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (3)

dodaj komentarz
3456
500 + dodatek rodzinny na tym oszczędzać , złodziei rozliczyć , w administracji , i inne bezsensowne wydatki budżetowe tam szukajcie pieniędzy a nie na dzieciach trutnie skończone .
blesso
A my przejedliśmy programem 500+ , który nie spowodował zwiększenia dzietności 160mld zł .
46mld poszło na 13ki i 14ki dla emerytów.
Te ponad 200mld zł to koszt 2-3 elektrownii jądrowych.
Pieniędzy nie ma, a rachunki za prąd rosną.

darius19
mnostwo domow u nas widze - czysta cegla bez ocieplenia

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki