REKLAMA
BADANIE

Prezes PGE: Ceny energii w przyszłości będą wyższe, nie możemy sobie mydlić oczu

2023-01-30 18:54
publikacja
2023-01-30 18:54

Energetyka ma się opierać na źródłach nisko- i zeroemisyjnych i ma dawać bezpieczeństwo energetyczne, czyli m.in. prąd w akceptowalnych cenach - powiedział wiceminister aktywów Karol Rabenda w czasie dyskusji o roli polskich firm w budowaniu suwerenności energetycznej kraju.

Prezes PGE: Ceny energii w przyszłości będą wyższe, nie możemy sobie mydlić oczu
Prezes PGE: Ceny energii w przyszłości będą wyższe, nie możemy sobie mydlić oczu
/ MAP/Twitter

Transformacja energetyczna jest niezbędna z przyczyn ekonomicznych i gospodarczych, konieczne jest oparcie się na źródłach nisko- i zeroemisyjnych w sposób roztropny, gwarantujący akceptowalne ceny i bezpieczeństwo - powiedział Rabenda w czasie panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli spółek Skarbu Państwa z sektora energetycznego.

"Inwestujemy w morskie farmy wiatrowe, energetykę na lądzie, jak wiatraki czy fotowoltaikę, ale to musi być stabilizowane. Głównym źródłem, który w dalszej perspektywie zastąpi bloki węglowe, będzie atom" - dodał wiceminister aktywów państwowych.

"Cena akceptowalna to taka, która nie powoduje, że energia jest dobrem nadzwyczajnym" - tłumaczył prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jak podkreślał, "nie możemy sobie mydlić oczu, ceny energii w przyszłości będą wyższe". "Za bezpieczeństwo trzeba zapłacić. Energia musi być powszechnie dostępna, ale musimy ją oszczędzać, bo jednak kosztuje" - mówił Dąbrowski, przypominając, że w przyszłości polskie przedsiębiorstwa muszą ponieść wydatki rzędu setek miliardów zł po to, aby w przyszłości nie zabrakło prądu i ciepła.

Zdaniem prezesa Enei Pawła Majewskiego trudno sobie wyobrazić czystą energię bez udziału atomu w polskich realiach. "Transformacja wymusza zastąpienie węgla innym stabilnym źródłem energii. W naszej ocenie nie można sobie wyobrazić przyszłości w Polsce bez energetyki jądrowej. Postawiliśmy na rozwój rozproszonej energetyki jądrowej i prowadzimy rozmowy z kilkoma firmami" - mówił Majewski.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z kolei wiceprezes Taurona Artur Warzocha oceniał, ze aby rozpocząć systematyczny proces uniezależniania się od dyktatora zza wschodniej granicy, musimy jak najszybciej inwestować w źródła odnawialne. Tauron przyspieszył te inwestycje, a kiedy do NABE trafią aktywa węglowe Taurona, pozwoli zdobyć to korzystne finansowanie m.in. na nowe OZE - wyjaśniał Warzocha.

Wydatki na transformację będą gigantyczne, ale najważniejsze od strony klienta jest to, żeby mieć pewność, iż energia będzie i to w cenie, którą da się zaakceptować - powiedział z kolei członek zarządu PKN Orlen Jan Szewczak.

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (9)

dodaj komentarz
trolley
A jak tam Mordazdradziecki i jego ukraińskie umowy na dostawy energii z państwem w stanie wojny? Z taką pompą ogłaszane. Do Kijowa poleciał podpisywać w świetle kamer. Wszystko w porządeczku? XD Poratują nas w razie czego? Przesył już idzie? :)
binokl
Blok Nowe Jaworzno i sytuacja z Rafako ilustruje jak ta transformacja wygląda. W tym tempie będzie faktycznie deficyt energii. W ich wypowiedziach to zimna kalkulacja. Tworzyć grunt i wmówić, że tanio NIE może być, a Ty zwykły obywatelu kiwaj głową i przyznaj nam rację. Wyczuwam, że chodzi o marżę jaką sobie, zgodnie z planem, narzucą.Blok Nowe Jaworzno i sytuacja z Rafako ilustruje jak ta transformacja wygląda. W tym tempie będzie faktycznie deficyt energii. W ich wypowiedziach to zimna kalkulacja. Tworzyć grunt i wmówić, że tanio NIE może być, a Ty zwykły obywatelu kiwaj głową i przyznaj nam rację. Wyczuwam, że chodzi o marżę jaką sobie, zgodnie z planem, narzucą. Wracamy do świeczek.
jenak
Greto, ludzie kompletnie nie pojęli, że twoje performances były zupełnie na serio.


Upppss.., mówi się.
lancealot
Ale ceny giełdowe będą wyższe czy ceny obłożone ogromną marżą które dyktują spółki SP obsadzone pisowcami?
siema123
Ludzi coraz mniej, prądu coraz więcej, ceny coraz wyższe, brzuchy coraz większe.
wizytator
To niech wielmoże spojrzy na rachunek za prąd i jego składowe. I niech sobie z tego bierze na inwestycje.
mknowak
Milcz lewaku Prezes PGE to wybitny fachowiec i wie co robi a wysokie ceny to wina Putina i wina Tuska i każdy to wie.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki