REKLAMA

Fala komentarzy po materiale o walce z mafiami vatowskimi

2021-02-20 21:53, akt.2021-02-21 20:13
publikacja
2021-02-20 21:53
aktualizacja
2021-02-21 20:13
Kancelaria Premiera RP

Od 2015 roku zmniejszyliśmy lukę VAT o około połowę - poinformował w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się w ten sposób do najnowszego wydania Superwizjera w TVN24. Szef klubu KO Cezary Tomczyk zapowiedział w niedzielę, że w poniedziałek złożony zostanie wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych.

W sobotę na antenie TVN24 w cyklu "Superwizjer" wyemitowano program "Kłamstwo vatowskie" o tzw. przestępcach podatkowych i zakładaniu spółek mających wyłudzać VAT. Na portalu TVN24 napisano m.in.: "W latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów. To mniej niż jeden procent kwoty. Z kolei Prokuratura Krajowa nie potrafi podać dokładnych danych na temat strat".

"Co jakiś czas służby specjalne czy prokuratura przesyłają do mediów komunikaty, w których informują, że rozbito kolejną mafię vatowską. Od lat ta walka jest na sztandarach partii władzy. Wyłudzone kwoty są ogromne.

"Twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy. Brawurową – przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości" - napisał premier na Facebooku.

"Prawda jest taka, że od 2015 roku zmniejszyliśmy lukę VAT o około połowę. To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa. Tylko w okresie 2016-2019 wpływy z poszczególnych podatków wzrastały następująco: wpływy z VAT o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., z CIT o 54,7 proc." - dodał.

Premier podkreślił, że są to realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. Bez nich Program 500 Plus, Program 300 Plus, 13. Emerytura, Program Maluch Plus czy ogromny, o ok. 90 proc. przyrost wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi (z 15,5 do ponad 29 mld) nie mogłyby zostać zrealizowane - wskazał.

Do wpisu dołączone była plansza obrazująca zmniejszenie luki VAT od 2015 r. (24,3 proc.) do 2019 r. (12 proc.) - czyli o połowę. Na drugiej planszy zobrazowano wzrost przychodów z VAT od 2015 r. (123,1 mld zł) do 2020 r. (184,6 mld zł) - wzrost także o 50 proc.

Premier podkreślił, że suma "utraconych pieniędzy" w latach 2008-2015 w wyniku gigantycznej luki podatkowej to około 260 mld zł.

"Taki rachunek wystawiła po sobie Platforma Obywatelska. Kolosalna wyrwa w budżecie. Nieodwracalne straty, które zasiliły konta oszustów. Warto mieć to w pamięci, gdy ogląda się dzisiejszy materiał produkcji TVN. I zadać proste pytanie: po co to wszystko? Czy wielkie medialne koncerny rozsiewają kłamstwo tylko po to, aby podbić swoją oglądalność?" - czytamy na profilu premiera.

"A może to atak za to, że ktoś wreszcie zwrócił uwagę opinii publicznej na to, że wcześniej nie płaciły one należytych danin i podatków do budżetu państwa? Danin i podatków proporcjonalnych do swoich przychodów i dochodów? Niech analitycy pokażą, ile CIT zapłaciła telewizja odpowiedzialna za tak zmanipulowane programy" - podkreśla szef rządu.

- My nie zrobiliśmy materiału o luce vatowskiej, zrobiliśmy materiał o nieskuteczności prokuratury i Ministerstwa Finansów - broni się Jakub Stachowiak, współautor reportażu "Kłamstwo vatowskie".

Szef klubu KO Cezary Tomczyk zapowiedział w niedzielę, że w poniedziałek złożony zostanie wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych po programie TVN24 "Kłamstwo vatowskie". "To, obok kłamstwa smoleńskiego, jedno z tych, które miało manipulować Polakami" - napisał.

Tomczyk na Twitterze poinformował o działaniach klubu po publikacji programu. "W poniedziałek złożymy wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych. To obok kłamstwa smoleńskiego jedno z tych, które miało manipulować Polakami. Kłamstwo trzeba nazwać kłamstwem" - napisał.

Liczne komentarze na Twitterze

- To my wprowadziliśmy regulacje, dzięki którym przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu za wyłudzenia vatowskie. Platforma >>walczyła<< kodeksem karnym skarbowym, a sprawcy byli karani zazwyczaj grzywną. Przestępcy byli tym raczej rozbawieni. Tyle w temacie - napisał na Twitterze minister w KPRM Michał Wójcik.

- Miał być Harrym Potterem polskiej polityki. W istocie to groteskowy Pinokio. #ObózZjednoczonegoKłamstwa - napisał z kolei lider PO Borys Budka.

- W kontekście reportażu Superwizjera warto przypomnieć, że PiS i Mateusz Morawiecki nie tylko nie odebrali miliardów mafiom vatowskim, ale tolerowali mafię wyłudzającą VAT w Ministerstwie Finansów pod okiem Banasia, a prokuratura Zbigniewa Ziobry utajniła proces sądowy. Czy to znaczy, że mafia=PiS? - skomentowała posłanka KO Izabela Leszczyna.

#LukaVAT się zmniejsza, bo mafiom vatowskim (często to międzynarodowe grupy przestępcze) utrudniono okradanie Polaków - napisał natomiast wiceminister sprawiedliwości Sebstian Kaleta.

- Czego nie pokazał Premier? Tego, że #LukaVAT ledwo sfinansowała połowę 500+. Czyli nie starczyło na połowę 500+ i wszystkie pozostałe obietnice. Co ciekawe przy luce CIT premier pokazał mld zł, a przy luce VAT jakieś %, bez źródła i bez j.m. Przypadek? Manipulacja? - stwierdiził natomiast główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.

PK o materiale TVN 24 „Kłamstwa vatowskie”: Całkowicie nieprawdziwy obraz dot. postępowań karnych przeciwko członkom mafii vatowskich

Materiał TVN 24 „Kłamstwa vatowskie” przedstawia całkowicie nieprawdziwy obraz dotyczący postępowań karnych przeciwko członkom mafii vatowskich - przekazała w niedzielę Prokuratura Krajowa.

"Wbrew twierdzeniom autorów skrajnie manipulatorskiej publikacji, działania prokuratury wymierzone w przestępczość podatkową w zasadniczy sposób przyczyniły się do zmiany w ściągalności podatku VAT" - podkreśliła prokuratura w komunikacie przekazanym PAP.

Jak zaznaczono, o przełomowych działaniach prokuratury od 2016 roku wymierzonych w mafie vatowskich świadczą liczby. "W 2017 roku zarejestrowano 915 postępowań dotyczących wyłudzeń podatku od towarów i usług, w których wartość uszczuplenia należności Skarbu Państwa lub narażenia na uszczuplenie przekroczyła 1 mln zł, w 2018 roku – 1043, zaś w 2019 roku – 1187. W latach 2014-2015 prowadzono odpowiednio: 623 i 667 takie sprawy" - wskazała prokuratura.

Ponadto, w ramach postępowań, o których mowa wyżej zarzuty przedstawiono, zmieniono lub uzupełniono w 2017 roku – 1866 podejrzanym, w 2018 roku – 1838, zaś w 2019 roku – 2138 . W latach 2014-2015 analogiczne czynności procesowe wykonano z 1128 i 1328 podejrzanymi. Jak zaznaczono, łączna kwota uszczupleń lub narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych objęta zarzutami wyniosła w latach 2017 - 2019 prawie 54 mld zł. W latach 2014-2015 kwoty uszczupleń objętych zarzutami wynosiły tylko 18 mld zł.

Aktami oskarżenia obejmującymi przestępstwa związane z różnymi mechanizmami wyłudzania podatku od towaru i usług, w których wartość uszczuplenia należności Skarbu Państwa lub narażenia na uszczuplenie przekraczała 1 mln złotych zakończono w 2017 roku – 196 spraw, w 2018 roku – 307 i w 2019 roku – 380. Objęto nimi odpowiednio: 862; 1064 i 1294 oskarżonych. W latach 2014-2015 w tego rodzaju postępowaniach skierowano odpowiednio: 103 i 138 aktów oskarżenia, którymi objęto odpowiednio: 343 i 329 oskarżonych.

"Wartość zabezpieczeń majątkowych w sprawach gospodarczych w tym dotyczących wyłudzeń podatku VAT w latach 2016-2020 wynosiła około 10 mld zł" - poinformowała PK.

Prokuratura zauważyła, że na skutek działań prokuratury i organów ścigania, zlikwidowano wiele grup przestępczych zajmujących się tym procederem a osoby popełniające tego rodzaju przestępstwa zostały pozbawione wolności, co znacznie zmniejszyło przestępczość "vatowską". "Skuteczne, szeroko zakrojono działania prokuratury odniosły efekt prewencyjny, odstraszający potencjalnych przestępców" - wskazała PK.

Zaznaczyła przy tym, że wskazane wyżej kwoty zabezpieczeń prokuratura przekazuje do budżetu państwa po uprawomocnieniu się orzeczeń sądowych. "Czynienie z tego faktu zarzutu przez TVN24 jest kuriozalne. Podobnie kuriozalny jest zarzut, że postępowania przeciwko członkom mafii vatowskich są długotrwałe. Są to śledztwa niezwykle skomplikowane, wymagające przeprowadzenia szerokich czynności procesowych i operacyjnych. Ich zakończenie w krótkim czasie nie jest możliwe" - przekazała PK.

W ocenie PK, szczególnie skandaliczne jest niczym nie uzasadnione twierdzenie, że w postępowaniach karnych dotyczących mafii vatowskich prokuratura oskarża niewinnych ludzi, a wielkie kwoty wyłudzeń często istnieją tylko na papierze. "To nie dziennikarze TVN24, a sądy rozstrzygają o winie oskarżonych. Kwoty wyłudzeń nie istnieją zaś tylko na papierze – są to realne pieniądze wyłudzone przez przestępców z budżetu państwa" - wskazała PK.

Prokuratura wyraziła przy tym oburzenie, że "obszerna informacja udzielona dziennikarzom stacji przygotowującym publikację została przez nich zatajona w programie przed widzami co świadczy o złej woli i nierzetelności w kształtowaniu informacji". 

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (208)

dodaj komentarz
tigerbonzo
Wzrost PKB napędzany konsumpcją, którą z kolei nakręcały transfery socjalne jak 500+, 13, 14 i 15 (czy ile ich tam było) dla emerytów oraz podniesienie minimalnej pensji dorzućmy do tego inflację = większe wpływy z VATu, to jest w stanie zrozumieć nawet statystyczny wyborca PiSu.... chyba. Niestety nie ma to nic wspólnego Wzrost PKB napędzany konsumpcją, którą z kolei nakręcały transfery socjalne jak 500+, 13, 14 i 15 (czy ile ich tam było) dla emerytów oraz podniesienie minimalnej pensji dorzućmy do tego inflację = większe wpływy z VATu, to jest w stanie zrozumieć nawet statystyczny wyborca PiSu.... chyba. Niestety nie ma to nic wspólnego z łataniem luki VATowskiej, która nadal istnieje i bez wątpienia jest dla nas niekorzystna z czym się chyba wszyscy zgodzimy niezależnie od popieranej opcji politycznej, no może poza samymi beneficjentami tego procederu.
endes
Nie dajcie się nabrać naiwni... to taka sama prowokacja jak z urodzinami hitlera w lesie... to jedyne co potrafi zrobić lewacka opozycja: wymyślić fake’a, rozdmuchać go i potem bohatersko rozwiązywać nieistniejący problem.... żenada!
niederfurzdorf
To ciekawe dlaczego coraz wiecej panstw wzorujac sie na pisiorach zaczyna uszczelniac podatek VAT skoro to tylko sciema? Wiem co pisze, bo sam jestem tego swiadkiem w Niemczech i mam kontakt z doradcami podatkowymi wlasnie na to zwracajacymi uwage w obrocie wewnatrzwspolnotowym powolujac sie na sciganie VATU w Polsce. Ciekawe dlaczego?
_jasko
Zdecydowana większość krajów UE ograniczyła lukę VAT w ostatnich latach prosperity (czy wzorowała się na pisiorach?)
Ściemą jest, że 500+ i 13. są finansowane ze zmniejszenia luki VAT, gdyż koszt wspomnianych transferów jest znacznie wyższy.
Ponadto, po sukcesach 2017 i 2018 roku, już 2019 luka VAT minimalnie
Zdecydowana większość krajów UE ograniczyła lukę VAT w ostatnich latach prosperity (czy wzorowała się na pisiorach?)
Ściemą jest, że 500+ i 13. są finansowane ze zmniejszenia luki VAT, gdyż koszt wspomnianych transferów jest znacznie wyższy.
Ponadto, po sukcesach 2017 i 2018 roku, już 2019 luka VAT minimalnie wzrosła, a wzeszłym roku wzrosła znacząco (i o tym fakcie Mitoman Morawiecki nie raczył wspomnieć).
meryt odpowiada _jasko
_jasko "już 2019 luka VAT minimalnie wzrosła, a wzeszłym roku wzrosła znacząco (i o tym fakcie Mitoman Morawiecki nie raczył wspomnieć)"

Mitoman _jasko wspomniał, ze 12,1 < 12,0 "już 2019 luka VAT minimalnie wzrosła" :)
pstrzezek
Myślę że za jakiś czas poziom wk..wienia osiągnie takie limity że nawet trolle na bankierze na nadążą klikać łapek w dół.
marszalek2020
ten reportaż powinien mieć tytuł "Kłamstwo vatowskie na urodzinach Hitlera w maju" :)))
pstrzezek
Hej marszał. Uwielbiam twoją teorię że PiS robi tyle afer po to by PO mogła o nich pisać i przykryć swoje własne afery ;)))) Geniusz dedukcji i dobrego humoru.

marszalek2020 2021-02-18 17:38
Tyle było krzyku a tu sprawa pięknie wyjaśniona. Jedyne co nadaje sens tym narzekaniom, to to że robią to ludzie którzy
Hej marszał. Uwielbiam twoją teorię że PiS robi tyle afer po to by PO mogła o nich pisać i przykryć swoje własne afery ;)))) Geniusz dedukcji i dobrego humoru.

marszalek2020 2021-02-18 17:38
Tyle było krzyku a tu sprawa pięknie wyjaśniona. Jedyne co nadaje sens tym narzekaniom, to to że robią to ludzie którzy buchnęli 280 miliardów i rozpaczliwie chcą to jakąś 'aferą' przykryć. Nie z nami te numery, media nie są już w 100% wasze :)
krrzysiek2
nikt rozumny nie wierzy w to co mówi pinokio, nawet meryt i inni etatowi klakierzy pisowscy.
Zresztą nastaje era "boskiego daniela" namaszczonego przez prezesa. Takiego cyrku nie było za gierka i gomułki...

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki