REKLAMA

Premier Czech zapowiada szokowy wzrost cen energii, ale oferuje obywatelom pomoc. "Nie pozwolimy wam upaść"

2022-06-22 22:14
publikacja
2022-06-22 22:14
Premier Czech zapowiada szokowy wzrost cen energii, ale oferuje obywatelom pomoc. "Nie pozwolimy wam upaść"
Premier Czech zapowiada szokowy wzrost cen energii, ale oferuje obywatelom pomoc. "Nie pozwolimy wam upaść"
fot. David Cerny / / Reuters

Premier Czech Petr Fiala wygłosił w środę wieczorem telewizyjne orędzie do narodu, w którym m.in. zapowiedział szokowy wzrost cen energii, zapewniając jednak obywateli o pomocy państwa. Jak mówił, Rosja chce uczynić kraje zachodniej Europy, w tym Czechy, słabymi i podatnymi na szantaż.

"Rosja toczy dwie wojny, pierwsza ma charakter militarny i dotyczy terytorium Ukrainy. Druga to wojna moralno-gospodarcza, a jej celem są kraje świata zachodniego, w tym Republika Czeska" - powiedział premier. Jego zdaniem Rosja chce uczynić kraje zachodniej Europy, w tym Czechy, słabymi i podatnymi na szantaż. "Ma dwa rodzaje broni - zakłócenia na rynku żywności oraz uzależnienie Europy od gazu i ropy" - powiedział Fiala.

Obiecał, że jeśli zimą dojdzie do scenariusza kryzysowego związanego z dostawami gazu, rząd będzie w stanie dostarczyć gaz do wszystkich gospodarstw domowych. Wskazał trzy główne zadania rządu: zabezpieczenie wystarczającej ilości gazu na zimę; osiągnięcie suwerenności energetycznej i odcięcie się od dostaw z Rosji oraz pomoc ludziom i przedsiębiorstwom w radzeniu sobie z szokiem związanym z cenami energii.

Fiala powiedział, że państwo nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, aby sprostać tym podwyżkom we wszystkich sektorach i w pełni zrekompensować straty. Zapewnił jednak, że państwo będzie pomagać. „Nie pozwolimy wam upaść” – zadeklarował. Odpowiedzialnością za drożyznę oraz uzależnienie od rosyjskich surowców częściowo obarczył poprzedni rząd, którym kierował Andrej Babisz.

Rząd na posiedzeniu w środę przeznaczył ponad 2,5 mld euro na pomoc dla firm i gospodarstw domowych, które w najbliższym sezonie grzewczym zostaną dotknięte wysokimi cenami energii. Ceny te mają wpływ na rosnącą inflację, która w maju wyniosła 16 proc. W związku z nią rada Czeskiego Banku Narodowego poniosła w środę stopy procentowe o 125 punktów bazowych do poziomu 7 proc.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (27)

dodaj komentarz
santoriusz
„Nie pozwolimy wam upaść” - to jest dobre , bo ONI na pewno nie upadną mimo że państwo upadnie. Ciekawe czy Czesi wierzą w te banialuki.
midas69
Nadrukowane w ciagu "zarazy tysiąclecia" biliony wracają na rynek nie mając pokrycia w niczym. Wzrost cen wszystkiego w połączeniu z niedoborem spowodowanym wojna spowoduje "szokowy wzrost cen energii" i nie jest to tajemnica.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
Można się obrazić, można kupować od "przyjaciół" drożej!
Gratulacje!
Jak to mówią - przyjaciół poznaje się w biedzie.
Taaa....
bha
Nienasycona na maxa wciąż zachłanność rynkowa sterowalna tylko czeka na coraz bardziej krótkowidzące nieodpowiedzialne decyzje coraz mocniej dojące zwykłych ludzi.Brak słów na tą coraz większą od lat bezmyślność krótkowzroczności rządzicielskiej bezyślnie zadłużającej po uszy i uzależniającej coraz mocniej i mocniej własne kraje Nienasycona na maxa wciąż zachłanność rynkowa sterowalna tylko czeka na coraz bardziej krótkowidzące nieodpowiedzialne decyzje coraz mocniej dojące zwykłych ludzi.Brak słów na tą coraz większą od lat bezmyślność krótkowzroczności rządzicielskiej bezyślnie zadłużającej po uszy i uzależniającej coraz mocniej i mocniej własne kraje i społeczeństwa. A zachłanność niesty coraz bardziej triumfuje na rynkach udając jarząbka nie bez celu!!!!!!!!!!!!!!!.
thorshammer
Przeczytałem transkrypcję oryginalnego przemówienia i brakuje mi w artykule trzech istotnych informacji. Najpierw Fiala poinformował, że czeskie państwo kupiło udziały w holenderskich terminalach gazowych. Po drugie, osiągnięto porozumienie w sprawie wzmocnienia przepustowości gazociągu TALL. Po trzecie, premier Fiala wspomniał też,Przeczytałem transkrypcję oryginalnego przemówienia i brakuje mi w artykule trzech istotnych informacji. Najpierw Fiala poinformował, że czeskie państwo kupiło udziały w holenderskich terminalach gazowych. Po drugie, osiągnięto porozumienie w sprawie wzmocnienia przepustowości gazociągu TALL. Po trzecie, premier Fiala wspomniał też, że Czechy odkupili firmę Skoda JS od Gazprombanku, który Czesi lekkomyślnie sprywatyzowali w latach 90. Skoda JS jest strategicznym producentem technologii w obszarze energetyki jądrowej. Firma ta wyprodukowała reaktory dla dwóch czeskich i dwóch słowackich elektrowni jądrowych. Kolejnych około dwudziestu reaktorów jądrowych zbudowano w Europie i Ameryce Północnej, a także produkują małe reaktory dla instytutów badawczych. Produkuje komponenty dla Westinghouse i francuskiej Arevy. Są w stanie wyprodukować nawet małe serie reaktorów modułowych, jeśli Unia Europejska zmieni przepisy i pozwoli na ich eksploatację. Niewiele jest krajów na świecie, które kontrolowałyby tę technologię, i jeśli w Polsce powstanie elektrownia jądrowa, jest bardzo prawdopodobne, że jej część będzie produkowana w Czechach.
andriej_duda
Moze najwyzszy czas na rozdział, tak zeby zwolennicy zielonej energii korzystali z energii z wiatru słonca itp a reszta z brudnej to jest gazu... wegla. Nukleanrą możan uznać za wspólną. Wbrew pozorom, jest to obecnie techniczne wykonalne w tej chwili. DLACZEGO MAM PLACIĆ ZA SZALENSTWO SASIADA? Niech kazdy placi za siebie i swóje wybory
ptokbentoniczny2
Obudź się. Tak jest ze wszystkim. Dlaczego mam płacić na służbę zdrowia pod przymusem skoro chodzę do lekarzy prywatnie. Dlaczego mam płacić na 500+ i inne socjalne kiedy jestem ich przeciwnikiem. Dlaczego w ogóle mam ponosić koszty wszystkich durnych pomysłów, zachcianek i ograniczeń rządu skoro na nich nie Obudź się. Tak jest ze wszystkim. Dlaczego mam płacić na służbę zdrowia pod przymusem skoro chodzę do lekarzy prywatnie. Dlaczego mam płacić na 500+ i inne socjalne kiedy jestem ich przeciwnikiem. Dlaczego w ogóle mam ponosić koszty wszystkich durnych pomysłów, zachcianek i ograniczeń rządu skoro na nich nie glosowałem?
samsza
Cała Europa realizuje "zielony ład", czyli program zimnej wody w kranie.

Czekam na wpisy, zawsze byłem, czy byłam za uniom i jej postępem postępu, duma mnie aż rozpiera z tego programu decywilizacyjnego!
zenonn
W 1990 USRR była bogatsza od PRL.
30 lat później Ukraina jest biedniejsza od RP.

Panowania Rosji u nas wystarczy
UE jest niedoskonała, ale problemy kraju przywiślańskiego są w Wolakach , Bolakach i agenturze chazarskiej. Bolak dostanie chrust+ i zagłosuje

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki