REKLAMA
BADANIE

Rząd chce oskładkować wszystkie umowy-zlecenia. To oznacza niższe zarobki

Dominika Florek2023-03-16 09:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-16 09:50

Składki ZUS będą odprowadzane od wszystkich kolejnych umów-zleceń. Zmiany mają wejść w życie w pierwszym kwartale 2024 r. Rząd przedstawił plan oskładkowania w Krajowym Programie Reform na lata 2023-2024. W ten sposób zleceniobiorcy otrzymają niższe pensje, ale odłożą więcej pieniędzy na emeryturę.

Rząd chce oskładkować wszystkie umowy-zlecenia. To oznacza niższe zarobki
Rząd chce oskładkować wszystkie umowy-zlecenia. To oznacza niższe zarobki
fot. vivooo / / Shutterstock

Rząd planuje oskładkować wszystkie umowy-zlecenia. Nowy pomysł znalazł się w Krajowym Programie Reformy na lata 2023/2024 (KPR). W praktyce odprowadzanie składek ZUS od każdej kolejnej umowy oznacza niższe wynagrodzenie dla pracowników oraz wyższą sumę środków pieniężnych odłożonych na emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 

"I kwartał 2024 r.: Wejście w życie przepisów wprowadzających obowiązek objęcia wszystkich kolejnych umów-zleceń składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów." - czytamy w założeniach Krajowego Programu Reformy. Z zapisów KPR wynika, że zmiana dotycząca składek ZUS ma objąć wyłącznie umowy-zlecenia bez umów o dzieło. 

Obecnie pełne składki na ubezpieczenia społeczne płacą pracownicy zatrudnieni na umowę-zlecenie od jednego kontraktu. Jest dodatkowy warunek - wynagrodzenie w ramach umowy musi być na poziomie co najmniej minimalnej krajowej. Każda kolejna umowa-zlecenie jest już zwolniona z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Składek ZUS nie płaci pracownik, który jest już zatrudniony u pracodawcy na etacie.

Warto zaznaczyć, że pracownik obecnie ma możliwość dobrowolnego opłacania składek z każdej umowy-zlecenia. W tym celu powinien złożyć odpowiedni wniosek. 

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak tłumaczy rząd, celem oskładkowania wszystkich zleceń jest ograniczenie segmentacji rynku pracy poprzez zwiększenie ochrony socjalnej wszystkich osób pracujących na takiej podstawie. Ponadto planowane zmiany mają przyczynić się do uporządkowania i uszczelnienia systemu ubezpieczeń społecznych, zwiększenia ochrony ubezpieczeniowej czy podwyższenia przyszłych świadczeń – długo- i krótkoterminowych.

"Objęcie ubezpieczeniem zbiegów umów-zleceń jest postulatem firm zrzeszonych w Federacji Przedsiębiorców Polskich od kilku lat. Na pewno pozytywnie wpłynęłoby to na konkurencję na rynku, gdzie obecnie taniej można zatrudnić zleceniobiorcę, który jest już ubezpieczony z tytułu pracy wykonywanej na rzecz innego podmiotu. Skorzystaliby też ubezpieczeni, którzy mogliby liczyć np. na wyższe emerytury, bo ich wkład do systemu (z tytułu składek) byłby większy – komentuje Łukasz Kozłowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

"Oskładkowanie każdej umowy cywilnoprawnej będzie dla pracodawców kolejnym kosztem. Zmiana uderzy w osoby aktywne zawodowo, które korzystają z możliwości dodatkowego zarabiania" — wskazuje Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan cytowany przez Business Insider. 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (49)

dodaj komentarz
jas2
Trzeba skończyć z dumpingiem podatkowym.
Alby wszyscy płacimy ZUS albo nikt.

Konkurencję powinna wygrywać firma lepsza, a nie ta, która nie płaci podatków lub ZUS-u.
prawdziwynierobot
to ja jestem za likwidacją zusu - i tak straszą, że emerytura będzie głodowa, więc po co to płacić i utrzymywać? Można to robić w ramach PPK, czy OFE, można samemu - wystarczy tylko chcieć, a nie oglądać się ze wszystkim, że ktoś to zrobi za nas.
pikawka
im szybciej obedra ludzi z wszelkich zludzen tym lepiej. to zgnile bagno samo sie przeciez nie oczysci i nie uwolni z patoli.
janmieszak
Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała ją składka zdrowotna 9%. Pensja niższa o kilka złotych. Dziekuję. Proszę rządzących, aby więcej nie obniżali mi podatków. Ceny wyższe, a pensje niższe. Mamy Polski bezład. Tu dali, tam zabrali i wyszło na zero lub na minus. W TVP mówi się tylko o tym, co dali. Tylko księgowi i urzednicy mają więcej roboty. Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy i na urzędach nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, biura, samochody i mieszkania służbowe, darmowe loty, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
vacarius
Szkoda ze dziś gdy kupuje jakąś kamienice gdzie mieszka jakiś bezdomny. To nie mogę tego bezdomnego zatrudnić, nie mogę mu tam pozwolić mieszkać. Muszę wezwać policje i go wyp....
tomkooo
leheheh okazalo sie, ze pis kradnie wiecej od po ;) kto by pomyslal :)))
emerytpl
Tak to już jest że podatki trzeba płacić. Dobrze jak te pieniądze zostaną w Polsce, gorzej jak zasilą konta zagraniczne.
tomkooo
no, super. szczegolnie jak za te podatki otrzymujesz marnej jakosci uslugi, a w przyszlosci bedziesz mial glodowa emeryture, o ile nie wprowadza obywatelskiej ;)))
czy gornicy placa wieksze podatki ? bo emerytury maja wieksze, zarobki tez sobie wystrajkowali, tak jak odprawy i gwarancje zatrudnienai. czy mundurowi placa wieksze
no, super. szczegolnie jak za te podatki otrzymujesz marnej jakosci uslugi, a w przyszlosci bedziesz mial glodowa emeryture, o ile nie wprowadza obywatelskiej ;)))
czy gornicy placa wieksze podatki ? bo emerytury maja wieksze, zarobki tez sobie wystrajkowali, tak jak odprawy i gwarancje zatrudnienai. czy mundurowi placa wieksze podatki ? dlaczego beda mieli 3-4 razy wieksze emerytury od normalnie pracujacych ?
trolley
Czyżby pisowska sekta zdrajców ostro przeszarżowała w sponsoringu biednu Ukrainu i amerykańskiego sektora zbrojeniowego? Oczywiście że tak :)
tomkooo
zaponiales o elektrowniach atomowych z usa ;) moze uklad jest taki, ze wy nam zbudujecie, a w zamian my wam swoj kraj oddamy ;))))

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki