REKLAMA

Pozew zbiorowy przeciwko Getin Noble Bank przyjęty do rozpoznania

Michał Kisiel2016-10-24 16:33analityk Bankier.pl
publikacja
2016-10-24 16:33

Frankowcy pozywający Getin Noble Bank odnotowali kolejny sukces – sąd przyjął sprawę do rozpoznania w trybie pozwu grupowego. Z grupy 300 pozywających sędzia wydzielił trzy przypadki kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązanie na cel związany z działalnością gospodarczą. Bank zapowiada wnikliwą analizę uzasadnienia orzeczenia.

W marcu 2014 r. grupa kredytobiorców, którzy w latach 2006-08 zaciągnęli zobowiązania oparte na franku szwajcarskim złożyła pozew zbiorowy w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Klienci Getin Banku zarzucali kredytodawcy, że stosował zawyżone kursy walut do przeliczania wartości wypłacanego kredytu na złote oraz do pobierania rat kredytowych. Sprawa dotyczy okresu, w którym nie obowiązywała jeszcze tzw. ustawa antyspreadowa, a kredytobiorcy nie mieli możliwości spłacania zobowiązania bezpośrednio w walucie.

Sąd przyjął do rozpoznania pozew zbiorowy frankowców z Getin Noble Bank / fot. Marek Wisniewski / FORUM

W pierwszym starciu wygrał bank – w marcu 2015 r. sąd oddalił pozew. Sędziowie uznali argumenty prawników instytucji i wskazali, że wniosek jest wadliwy. Pozywający w trybie grupowym powinni współdzielić położenie i sytuację prawną. Tymczasem w grupie część pozywających zaciągnęła zobowiązania na cele mieszkaniowe i konsumpcyjne, a część – na cele związane z działalnością gospodarczą. Poza wadą formalną, zgodnie z argumentacją przedstawicieli banku, wniosek „nie zawierał dowodów, nad którymi sąd mógłby się pochylić”.

Pozywający złożyli zażalenie do Sądu Apelacyjnego. We wrześniu 2015 r. wydał on postanowienie, w którym uchylił decyzję poprzedniej instancji. Sprawa wróciła do ponownego rozpoznania. Na posiedzeniu, które odbyło się 24 października 2016 r. warszawski sąd przyjął pozew do rozpoznania w trybie grupowym.

Jak poinformował redakcję mec. Mariusz Korpalski, reprezentujący kredytobiorców, sąd z grupy 300 pozywających wyłączył 3 osoby. Są to kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązania na cel gospodarczy. Pozywający nie będą zaskarżać tej decyzji, a klienci będą dochodzić swoich racji w trybie indywidualnym.

„W najbliższym czasie wystąpimy do sądu o pisemne uzasadnienie wydanego dziś postanowienia. Po wnikliwej analizie podejmiemy decyzję co do dalszych kroków prawnych, które podejmie nasz bank” – poinformował rzecznik prasowy Getin Noble Bank.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (74)

dodaj komentarz
jan80
Pozwy zbiorowe przeciw bankom są mało opłacalne: trwają bardzo długo, a i tak każdy poszkodowany musi potem złożyć jeszcze raz założyć sprawę tym razem indywidualną. Lepiej od razu pozwać bank w trybie indywidualnym, tylko trzeba do tego wykorzystać profesjonalną kancelarię. Kancelaria Mazur i wspólnicy wygrała Pozwy zbiorowe przeciw bankom są mało opłacalne: trwają bardzo długo, a i tak każdy poszkodowany musi potem złożyć jeszcze raz założyć sprawę tym razem indywidualną. Lepiej od razu pozwać bank w trybie indywidualnym, tylko trzeba do tego wykorzystać profesjonalną kancelarię. Kancelaria Mazur i wspólnicy wygrała prawomocnie w październiku 2018 sprawę przeciwko Getin, więc widać, że można to zrobić.
~Wera
Witam ,chce sie dolaczyc do pozwu zbiorowego Getin Noble Bank , kontakt : dorety@interia.pl
~Gosc
a ja mam konto w Noble Banku świetnego doradce i jestem mega zadowolony. Pozdrawiam frustratów. Ciekawe dlaczego jak bralinkredytu w chf i placili mniejsze raty to kie protestowali. Tez mialem kredyt we frankach na 35 lat !!!! Splacilem po 5 ale w 300 metrowym domu mieszkalismy w 2 pokojach!!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Michał
Widzę że obsługa Getin również tu dobrze działa :)
~żenada
nareszcie pozew przeciw GETIN. Dziwię się że skoro uznano klauzule w umowach frankowych za abuzywne. To nikt nie piętnuje tak eufemistycznie nazwanego złodziejstwa banku.

Jeżeli ktoś ci ukradnie samochód to życzliwy powie "widziały gały co brały - trza było kupić poloneza zamiast hybrydy to by cię nie okradli ????"
~frankowa
Może warto pamiętać, ze w tym czasie oferty kredytów hipotecznych były tak skonstruowane, ze na kredyt złotowy mało kto miał jakiekolwiek szanse. Mnie banki odprawiały z kwitkiem i oferta na kredyt we frankach. Nie kupiłam żadnego pałacu. Ciężko i uczciwie pracuje. Płace kredyt od 10lat. I po tym co się stało ze Może warto pamiętać, ze w tym czasie oferty kredytów hipotecznych były tak skonstruowane, ze na kredyt złotowy mało kto miał jakiekolwiek szanse. Mnie banki odprawiały z kwitkiem i oferta na kredyt we frankach. Nie kupiłam żadnego pałacu. Ciężko i uczciwie pracuje. Płace kredyt od 10lat. I po tym co się stało ze 136 tys Franków spłaconych mam zaledwie 109 tys. I na prawdę wg Was to jest sprawiedliwe i dobrze mi tak?! Nie życzę nikomu takiej drogiej lekcji zaliczanej z przymusu. Zamiast pisać takie głupie komentarze może po prostu warto się zastanowić? Bo w tym temacie jest masa ludzkich tragedii, na które nikt nie zasługuje. Wszystkiego dobrego dla wszszytkich ekspertów z obozu "dobrze im tak".
~50tka
dla mnie trochę niepoważne, żeby zwalać winę na bank. każdy podpisywał co chciał, bo myślał że na tym dobrze wyjdzie. a tu się okazało,że różnie bywa. trzeba być świadomym swoich decyzji i ponosić ich konsekwencje. a w getinie mają świetną obsługę, więc nie widzę problemu w dogadaniu się z nimi.
~Wies
Wybudowali pałace za nieswojo teraz im dopłacać to jest nie etyczne
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki