REKLAMA

Posłowie KO pytają, dlaczego wciąż importujemy gaz LPG z Rosji

2023-04-12 16:26
publikacja
2023-04-12 16:26

Posłowie KO Paweł Poncyljusz i Urszula Zielińska chcą wiedzieć, dlaczego wciąż Polska importuje z Rosji gaz płynny LPG, a wartość tego importu w ubiegłym roku wynosiła 3 mld zł. Płynny gaz można dziś pozyskać z innych kierunków niż rosyjski, a jego cena nie jest wcale dużo wyższa - zaznaczyli.

Posłowie KO pytają, dlaczego wciąż importujemy gaz LPG z Rosji
Posłowie KO pytają, dlaczego wciąż importujemy gaz LPG z Rosji
/ Shutterstock

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Urszula Zielińska i Paweł Poncyljusz zorganizowali w środę konferencję przed gmachem MSZ, na której mówili o kulisach importu płynnego gazu LPG z Rosji.

Według Urszuli Zielińskiej gaz LPG cały czas importowany jest z Rosji przez spółki skarbu państwa. Żeby dowiedzieć się o szczegółach, posłowie zdecydowali się wejść do gmachu MSZ w ramach kontroli poselskiej. Poinformowali jednocześnie, że spotkanie w MSZ odbywa się "w trybie niejawnym", więc nie będą mogli mówić o jego szczegółach.

"Kiedy niedawno gościliśmy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, polski rząd na czele z Mateuszem Morawieckim podkreślał, że jesteśmy całym sercem z Ukrainą. Ale nie wspomniał wtedy o tym, że Polska jest dziś największym w UE importerem rosyjskiego gazu LPG" - zauważyła Zielińska. Posłanka poinformowała, że w 2022 roku zapłaciliśmy za import gazu LPG z Rosji 3 mld złotych.

"Zastanawialiśmy się, dlaczego rząd nie chce nałożyć embarga na import gazu LPG do Polski. Dziś to jest jasne - w imporcie rosyjskiego gazu LPG do Polski uczestniczy spółka PKP Cargo Connect, we współpracy z rosyjskimi oligarchami, a w jej władzach są przedstawiciele PiS i rządu, pracownicy Ministerstwa Aktywów Państwowych" - podkreśliła posłanka.

"Próbujemy od jakiegoś czasu ustalić, kto w imieniu polskiego rządu koordynuje starania na poziomie UE nałożenia embarga na różne surowce, które docierają do Polski z Rosji" - mówił Paweł Poncyljusz. Jak dodał, posłowie byli wcześniej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, gdzie okazało się, że to nie ten resort jest odpowiedzialny za kwestie nałożenia ewentualnego embarga na gaz LPG.

"Nie wiemy, co stoi na przeszkodzie, by zawnioskować o takie embargo. Mętne tłumaczenia dowodzą, że nikt nie miał odwagi postawić tej sprawy twardo w Brukseli" - zaznaczył Poncyljusz. Jego zdaniem płynny gaz można dziś pozyskać z innych kierunków niż rosyjski, a jego cena nie jest wcale dużo wyższa.

"Pan premier Morawiecki bez problemu stawiał embargo na węgiel z Rosji, wyprzedzał nawet całą Unię Europejską i nie było problemu. Tyle, że na imporcie węgla nie zarabiały spółki skarbu państwa, więc nikt się nie martwił wieloletnimi umowami" - zauważył Poncyljusz.

Poinformował, że importem LPG do Polski zajmuje się spółka Transgaz, która jest spółką polsko-rosyjską. "Dziwnym trafem nie jest ona objęta żadnymi sankcjami w Polsce, choć pan minister (Mariusz) Kamiński jednym podpisem zamykał firmy rosyjskie w Polsce. W przypadku tej spółki wszystko kręci się tak, jak się kręciło" - dodał poseł KO.

Według Poncyljusza jednym z dwóch właścicieli spółki Transgaz jest spółka PKP Cargo Connect. Jak dodał, prezesem PKP Cargo Connect jest Paweł Skoczowski, radny PiS w powiecie łańcuckim, a we władzach tej spółki są też inni radni PiS - Adam Stolarz i Damian Paczkowski. Drugim współwłaścicielem spółki Transgaz jest natomiast rosyjska spółka Polski Gaz, formalnie zarejestrowana w Wiedniu. Udziałowcem spółki Polski Gaz, informował Poncyljusz, jest miliarder Jakow Goldowski, który "od 2003 roku chwalił się swoimi kontaktami z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji". Z kolei w radzie nadzorczej spółki Transgaz zasiada Sławomir Starzec, obecny szef gabinetu politycznego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który wcześniej pracował u wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

"Jak mogą premier Morawiecki czy wicepremier Sasin spojrzeć rano w lustro, skoro podległa im spółka ma spółkę razem z rosyjskimi oligarchami" - komentował Poncyljusz. "Słyszymy te pohukiwania premiera Morawieckiego, polityków PiS, jak są pryncypialni, zasadniczy, by nie współpracować z Rosją, likwidować firmy rosyjskie, a w tym przypadku mamy jakąś kompletną bezradność. Choć może nie bezradność" - dodał poseł KO.

Gaz LPG jest surowcem energetycznym, którego import z Rosji nie jest objęty sankcjami.

W kwietniu 2022 roku Senat wniósł poprawkę do tzw. ustawy sankcyjnej, zakładającą wprowadzenie zakazu importu i tranzytu gazu płynnego LPG z Rosji i z Białorusi. Większość sejmowa odrzuciła tę poprawkę. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin tłumaczył wtedy, że gdyby poprawka została przyjęta, 3,5 mln Polaków poruszających się pojazdami napędzanymi gazem LPG byłoby pozbawionych możliwości tankowania tańszego paliwa. Krajowa produkcja pokrywa jedynie ok. 20 proc. polskiego zużycia, a 65 proc. importu LPG pochodzi z Rosji. Sasin zapowiedział, że rząd pracuje nad tym, aby jak najszybciej usunąć komponent rosyjski z importu, a od importu gazu LPG z Rosji odejdziemy do końca 2022 roku.

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych Ewa Malik (PiS) powiedziała PAP, że z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika, iż import LPG z Rosji będzie stopniowo wygaszany, a fakt jego importu wynika z wcześniej zawartych umów. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (16)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Dla Poncyljusza 3 razy droższy surowiec to żadna różnica. On przecież za swoje nie tankuje, to i skąd ma wiedzieć. Kompletnie gość się odkleił od rzeczywistości.
luckyrich
Żaden polityk czy partia mi nie pomoże tyle, ile sam mogę dla siebie zrobić.
Trwoni i kradnie się nasze pieniądze. Cały czas... tylko część tego syfu wypływa na wierzch. O reszcie nawet nie mamy pojęcia. Ciągle jakieś afery.... widmo porażki zagląda w oczy i trezba jeszcze zdążyć się nachapać, bo powrót do koryta może zając wiele
Żaden polityk czy partia mi nie pomoże tyle, ile sam mogę dla siebie zrobić.
Trwoni i kradnie się nasze pieniądze. Cały czas... tylko część tego syfu wypływa na wierzch. O reszcie nawet nie mamy pojęcia. Ciągle jakieś afery.... widmo porażki zagląda w oczy i trezba jeszcze zdążyć się nachapać, bo powrót do koryta może zając wiele lat.... albo trwać wieczność. Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach…sporcie, zdrowiu, na energii, na paliwach…. Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie ksiazke pt. Emerytura nie jset Ci potrzebna . Opisuje proste zasady budowania majątku. Ludzie sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski i to wcale nie jakimiś skomplikowanymi metodami.
aszkenazyjski
ok, oprocz namolnej ksizki.
max5000
Teraz widać ze PO to opcja niemiecka ulokowana w Polsce. Kilka dni temu ten wątek pojawił się w niemieckich mediach a teraz podchwyciła to opcja niemiecka Tuska. Zrezygnować z LPG z Rosji i kupować LPG z USA dzięki czemu ceny będą 2 razy wyższe tak jak w przypadku węgla. Trzymajcie swoje niemieckie łapy z dala od Polski. Wystarczy Teraz widać ze PO to opcja niemiecka ulokowana w Polsce. Kilka dni temu ten wątek pojawił się w niemieckich mediach a teraz podchwyciła to opcja niemiecka Tuska. Zrezygnować z LPG z Rosji i kupować LPG z USA dzięki czemu ceny będą 2 razy wyższe tak jak w przypadku węgla. Trzymajcie swoje niemieckie łapy z dala od Polski. Wystarczy że za węgiel ludzie przez wasze embarga musieli płacic 4 tys za tonę tej zimy bo nie mozna było wprowadzić okresu przjesciowego 3 miesiace jak to zrobiły Niemcy tylko natychmiastowe embargo bo Tusk wył i pokazywał jak pociągi jadą z węglem do Polski.
mkk6999
""Płynny gaz można dziś pozyskać z innych kierunków""

Flachowcy z Wiejskiej,
Katar i Jankesi np.
cena 5-10 x wyzsza

Transport temp. -183 C
30 % straty LPG na transport, sprezanie, lupkowy gaz-chemia itd.
Rosjanie maja na koncu Baltyku Ust-Luga naturalny z ziemi, tani, smaczny, wesoly
max5000
Przypominam że w 2014 r kiedy była aneksja Krymu to rząd PO nie wprowadził żadnego embarga na rosyjski węgiel aby nie pogarszać stosunków z Rosją. A w zeszłym roku jak Rosją napadła na Ukraine to Niemiec Tusk jeździl na granicę aby pokazywać jak węgiel jedzie do Polski. To jego wina że węgiel był taki drogi bo mozna było zrobić okres Przypominam że w 2014 r kiedy była aneksja Krymu to rząd PO nie wprowadził żadnego embarga na rosyjski węgiel aby nie pogarszać stosunków z Rosją. A w zeszłym roku jak Rosją napadła na Ukraine to Niemiec Tusk jeździl na granicę aby pokazywać jak węgiel jedzie do Polski. To jego wina że węgiel był taki drogi bo mozna było zrobić okres po przejściowy jak zachodnia UE 3 miesiące i przez ten czas kupić kilka mln ton taniego węgla z Rosji zamiast z RPA tak jak zrobili Niemcy.
prawnuk
A kto w 2014 ogłosił sankcje? Dziś surowce z rosji bojkotuje cała Europa - poza Polską i Węgrami
mkk6999 odpowiada prawnuk
Zmyslasz

Gaz rosyjski podaje Turcja
jako SouthStream-TureckiPotok na poludnie, srodek Europy

Ropa rosyjska idzie jako z Indii, Chin bo zmienia imie na morzu
+ gruba kasiora narzury

Wegiel rosyjski idzie jako np. z Kazachstanu,
bo sie naklejki scieraja :)
prawnuk odpowiada mkk6999
oficjalnie ktoś kupuje? to że są takie przypadki to wiadomo.
Chodzi o rok 2014.....
to tak jakby oskarżać JP2, że nie stosował w krakowie dzieiejszych norm walki z pedofilią w kościele
aszkenazyjski odpowiada prawnuk
Get out Mr an alfa an beta. Ojczyzna Ukr czeka na poborowych, jestes jednym z ww.
zadekowanym w PL.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki