REKLAMA

Dyrektor PISM: Porozumienie o NS2 realizuje interesy rosyjskie i przypomina najgorsze historyczne tradycje

2021-07-23 20:37
publikacja
2021-07-23 20:37
Dyrektor PISM: Porozumienie o NS2 realizuje interesy rosyjskie i przypomina najgorsze historyczne tradycje
Dyrektor PISM: Porozumienie o NS2 realizuje interesy rosyjskie i przypomina najgorsze historyczne tradycje
fot. Grażyna Myślińska / / FORUM

Amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie Nord Stream 2 traktuje przedmiotowo Ukrainę, realizuje interesy rosyjskie i przypomina najgorsze historyczne tradycje decydowania o państwach trzecich bez ich udziału – uważa dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski.

„Porozumienie NS2 bezpośrednio dotyczy interesów i bezpieczeństwa Ukrainy, ale Kijów nie jest stroną tego porozumienia ani nie uczestniczył w jego powstaniu, co budzi mroczne skojarzenia z takimi historycznymi wydarzeniami jak konferencje w Jałcie czy Teheranie. Tam o losach wielu państw, w tym Polski, decydowały państwa imperialne i kolonialne” – ocenił w rozmowie z PAP dr Dębski.

Jak wskazał, porozumienie jest niekorzystne dla państw Europy Środkowej, ale „najbardziej uderza w Ukrainę”.

„Filozofia budowy tego rurociągu polegała właśnie na tym, by Europę Środkową i Ukrainę pominąć jako państwa tranzytowe. W praktyce jego powstanie rozwiązuje Rosji ręce – będzie mogła swobodnie używać szantażu” – powiedział szef PISM. Jak ocenił, „Rosja dzięki temu będzie mogła stworzyć ryzyko wojny totalnej przeciwko Ukrainie bez ryzykowania przerwania dostaw do Europy Zachodniej”.

Dębski ocenił, że „kanclerz (Niemiec Angela) Merkel, podobnie jak jej poprzednik Gerhard Schroeder, działa w interesach Rosji”, a w porozumieniu wystąpiła de facto jako adwokat Moskwy.

„To porozumienie to dyplomatyczna katastrofa. Administracja (prezydenta USA Joe) Bidena przystępowała do negocjacji bez żadnych atutów w ręce. Najpierw ogłosiła, że nie chce nakładać sankcji na sojusznicze Niemcy, a potem oczekiwała od nich ustępstw. W efekcie pozbawiła się elementów negocjacyjnego nacisku” – ocenił rozmówca PAP.

„Nie ma tam żadnej warunkowości. Nie podjęto prób zagwarantowania tranzytu gazu przez Ukrainę po 2024 roku” – podkreślił Dębski.

Kreml, jak przypomniał ekspert, natychmiast po podpisaniu porozumienia oświadczył, że takie dostawy będą kontynuowane tylko wówczas, jeśli będzie to „opłacalne ekonomicznie”.

Porozumienie mówi o tym, że w przypadku agresji lub innych działań destruktywnych, w tym wykorzystania energii jako broni przeciwko Ukrainie, USA i Niemcy będą działać na rzecz wprowadzenia sankcji wobec Rosji.

„Niemcy mają dążyć do tego, by dostawy przez Ukrainę po 2024 roku były kontynuowane, ale w obecnej sytuacji można to nazwać +obiecywaniem Niderlandów+” – skonstatował dyrektor PISM.

Przypomniał, że w 2014 roku, po rozpoczęciu wojny w Donbasie i aneksji Krymu przez Rosję, Zachód nie wywiązał się z Memorandum Budapeszteńskiego, w którym w 1994 roku USA, Wielka Brytania i Rosja zagwarantowały Ukrainie poszanowanie jej suwerenności i integralności w zamian za rezygnację z broni atomowej.

„Tamto memorandum stało się martwe po aneksji Krymu” – ocenił analityk.

„Dzisiaj jest jeszcze gorzej. Podpisując porozumienie o NS2 Niemcy i USA de facto przychyliły się do rosyjskiej narracji, według której Ukraina jest państwem sztucznym, którego istnienia nie warto uwzględniać, a w każdym razie można decydować o jego losie ponad głowami jej demokratycznych władz” – oświadczył dr Dębski.

Justyna Prus (PAP)

just/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Nord Stream 2

Komentarze (17)

dodaj komentarz
drzaraza
Tutuł powinien brzmieć: „jak merkel z bidenem sprzedali Polskę.
itso_a_dlaczego
nie sprzedali bo ja nie wyraziłem zgody na sprzedaż :D
drzaraza
Te sankcje dla Rosji okazały się sankcjami dla Europy wschodniej w tym dla Polski kraju podobno z unii europejskuej.
itso_a_dlaczego
ważniejsza jest pomoc w potrzebie Ukrainie niż przejmowanie się gospodarką
karbinadel
A teraz przestańmy się na chwilę nadymać, i spójrzmy na problem z boku, bez antykacapskiej fobii: dlaczego Rosja miałaby nie skorzystać z możliwości ominięcia wrogich jej państw w transporcie strategicznego surowca? I dlaczego miałaby się układać w tej sprawie z jakimiś krajami na drugim końcu świata?
itso_a_dlaczego
a dlaczego Kreml nas uznaje za wrogi kraj ?
jpelerj
Polska za PIS sobie mocno zapracowała na takie traktowanie, a teraz partia jojczy. Jak widać, rozbiory nie nauczyły niczego. A teraz jeszcze rządzący chcą wyjścia z UE...
itso_a_dlaczego
zapracowała bardzo ciekawe chyba tym ze istnieje
jasiek2017
nie wiem na jakiej podstawie Rosja i Niemcy miały konsultować z kimkolwiek sprawę NS2
Czy Polska konsultuje np z Czechami zakupy towarów w Chinach ?
itso_a_dlaczego
no może dlatego ze Rosja nie jest w NATO i stanowi zagrożenie militarne dla NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki