REKLAMA

Polski rynek pracy coraz bardziej globalny. Przybywa obcokrajowców, nie tylko zza wschodniej granicy

2023-09-01 11:51
publikacja
2023-09-01 11:51

Polski rynek pracy staje się coraz bardziej globalny - cudzoziemcy stanowią 6.5 proc. pracowników. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej narodowości rozpoczyna pracę i nie są to już tylko pracownicy zza wschodniej granicy, ale z innych kontynentów - przekazała agencja zatrudnienia Gremi Personal.

Polski rynek pracy coraz bardziej globalny. Przybywa obcokrajowców, nie tylko zza wschodniej granicy
Polski rynek pracy coraz bardziej globalny. Przybywa obcokrajowców, nie tylko zza wschodniej granicy
fot. Josue Isai Ramos Figueroa / / Pexels

Centrum Analityczne Gremi Personal przeanalizowało dane dotyczące zatrudnienia. Wynika z nich, że nadal Ukraińcy stanowią największą grupę cudzoziemców zatrudnionych w Polsce, ale ich liczba w rejestrach ZUS (749,1 tys.) była w lipcu tylko o 13,3 tys. wyższa niż w 2022 r. Zdecydowanie szybciej przybywało legalnych pracowników z innych państw, w tym z Białorusi, Gruzji, Indii, Filipin czy Nepalu.

"Dane ZUS wskazują również na to, że pracodawcy kładą nacisk na ściąganie osób z państw geograficznie bliskich – w czerwcu składki opłacało 122 tys. Białorusinów" - dodano.

Jak informuje Gremi Personal, w rejestrach ZUS pod koniec lipca znajdowało się 1 mln 98 tys. pracujących obcokrajowców. To o 40,2 tys. więcej niż w styczniu i prawie o 73 tys. więcej niż w 2022 r. Tylko w niewielkim stopniu przyczynili się do tego rekordu pracownicy z Ukrainy - w rezultacie udział Ukraińców wśród obcokrajowców w rejestrach ZUS zmalał na koniec do 68,3 proc. z prawie 72 proc. W 2022.

"Do nowego rekordu w ZUS przyczynił się głównie napływ pracowników z innych państw, w tym z Białorusi. W lipcu pracowało w Polsce (albo prowadziło tu firmy) prawie 122,7 tys. Białorusinów, czyli o 12,4 tys. więcej niż w styczniu" - wskazano.

Gremi Personal podaje, że według statystyk ZUS, w końcu drugiego kwartału, trzecią po Ukraińcach i Białorusinach największą grupę cudzoziemców objętych ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym w Polsce stanowili Gruzini (27,4 tys.). Widać też (nie tylko w rejestrach ZUS) napływ pracowników z Indii, których na koniec czerwca legalnie pracowało 18,6 tys.

Dodano, że wprawdzie Ukraińcy pozostają największą grupą cudzoziemców w rejestrach ZUS, lecz ich udział spada. O ile w 2019 roku sięgał 75 proc., o tyle na koniec lipca zmalał do 68,2 proc. Rośnie za to udział migrantów z innych państw, w tym Białorusinów, Gruzinów, Hindusów czy Filipińczyków. Ich liczba w rejestrach ZUS wzrosła w ostatnich dwóch latach ponad dwukrotnie. W 2022 roku w Polsce pracowali pracownicy ze 150 państw, a na koniec grudnia 2022 r. udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł 6,5 proc.

"Chociaż nadal zdecydowaną większość obcokrajowców na polskim rynku pracy stanowią Ukraińcy, Białorusini, Gruzini i Mołdawianie – co jest na pewno efektem działania znowelizowanej Ustawy o cudzoziemcach, to nadal nie jest to wystarczająca pula dostępnych pracowników z krajów, których obejmuje uproszczona procedura oświadczeniowa, która ułatwia i przyspiesza ich zatrudnienie. Znacznie trudniej jest ściągnąć pracowników z Azji czy Afryki" - wskazał cytowany w komunikacie Damian Guzman, zastępca dyrektora generalnego międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal.

"Polska stoi zagranicznym pracownikiem fizycznym, to ich najczęściej poszukują pracodawcy i to oni coraz częściej wypełniają wakaty, do obsadzenia których trudno jest dziś pozyskać nie tylko Polaków, ale i już Ukraińców. Ten problem narasta w takich branżach jak budownictwo i przemysł, w tym zwłaszcza przetwórstwo spożywcze, rolnictwo i co sezon HoReCa. Obecnie stosunkowo łatwo jest uzyskać pozwolenie na pracę, ale jest stosunkowo duży odsetek odmów wiz, np. jeśli chodzi o Azję, to rząd około 20 %. Dodatkowo, obcokrajowcy z bogatszych krajów nie chcą pracować za płacę minimalną, co również zawęża pulę dostępnych pracowników" - dodał.

Najwięcej cudzoziemców pracuje w przetwórstwie przemysłowym, HoReCa, TSL, budownictwie, handlu i agencjach zatrudnienia – w tych sektorach pracuje w Polsce trzech na czterech cudzoziemców objętych ubezpieczeniami społecznymi w ZUS.(PAP)

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (27)

dodaj komentarz
ewinka
Dla nich może polska pensja jest atrakcyjna, ja tam nie jestem w stanie się utrzymać za najniższą krajową i jeżdżę do opieki do Niemiec z laxo care. Dużo wyższe zarobki, a w ofertach można przebierać.
mknowak
Znowu lewackie kłamstwa PiS nie wpuszcza do Polski migrantów niech redakcja skończy z tą polityką oszczerstw.
tomitomi
....a , za nami tylko Cyganie ( Bułgarzy i Rumuni ) z napisem ''Koniec Europy '' - jak zwykle !

............................................i z czego tu się cieszyć !!???? , nie rozumiem .
bha
Raczej coraz bardziej ,coraz mocniej i coraz szerzej i szerzej żerujący i wyzyskujący latami na pracę innych szukający ciągle i ciągle od dekad jak najtańszej alternatywy ludzkiej pracy niestety jak najtańszym kosztem się tylko da i uda i to w coraz większym ogromie branż i zawodów w wielu krajach.Cóż... Dokąd to dalej zaprowadzi Raczej coraz bardziej ,coraz mocniej i coraz szerzej i szerzej żerujący i wyzyskujący latami na pracę innych szukający ciągle i ciągle od dekad jak najtańszej alternatywy ludzkiej pracy niestety jak najtańszym kosztem się tylko da i uda i to w coraz większym ogromie branż i zawodów w wielu krajach.Cóż... Dokąd to dalej zaprowadzi światowy rynek pracy strach dalej myśleć. Brak na to coraz większe dojenie nie tylko na pracy od dekad więcej słów.Niestety
and00
Wszystko ok, żeby tylko nie popełnili błędów jak Niemcy
powinni wprowadzić zakaz osiedlania się, i np max 5 albo 8 letni okres maksymalnego pobytu
Można by tez zapisać ustawowo brak prawa do emerytury i jakoś inaczej nazwać ta część składki płaconej przez cudzoziemców
jenak
A m24 i kredens się tu wyraźnie marnują i nie mają tu co liczyć na profity (na forum).

Tu trzeba obcokrajowców przekierować trym miga, w stronę milionów wakatów u Niemca. m 24 zarobi, gdy im tylko powie to, co nam, że tam 4 x tyla wyciągną co nad Wisłą.

Kredens zaś ma swój skrywany głęboko raj dla pracujących, a nie
A m24 i kredens się tu wyraźnie marnują i nie mają tu co liczyć na profity (na forum).

Tu trzeba obcokrajowców przekierować trym miga, w stronę milionów wakatów u Niemca. m 24 zarobi, gdy im tylko powie to, co nam, że tam 4 x tyla wyciągną co nad Wisłą.

Kredens zaś ma swój skrywany głęboko raj dla pracujących, a nie wylegujących się na 500 plus czy na 14. emeryturze. Powinien przekierować, oczywiście za opłatą, ku czeskiemu pragmatycznemu zlaicyzowanemu Rajowi nad raje.

Obaj będą zliczać nieprzebrane dutki zamiast dokazywać na forum u Jara, ups bankiera.
karbinadel
Osiem lat promocji nieróbstwa zrobiło swoje...
jenak
Dlaczego do Niemca nie lec0, gdy ten 4 x tyla płaci?

Zachodzę w głowę....
okragly_stol odpowiada jenak
Bo tam trzeba pracować
ajwajszalom
Ilu aktwynych zawodowo zdezaktywował PIS swoim rozdawnictwem? Wszystko w tym kraju jest postawione na głowie.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki