REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Polska w elicie finansowej świata. Prezes NBP na szczycie G20 w Waszyngtonie

2026-04-17 09:43
publikacja
2026-04-17 09:43
Dodaj Bankier.pl w Google

Obecnie w Waszyngtonie trwają kluczowe obrady ministrów finansów oraz prezesów banków centralnych państw zrzeszonych w grupie G20, w których aktywnie uczestniczy szef Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński. Wydarzenie to jest częścią szerszego cyklu wiosennych spotkań organizowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Grupę Banku Światowego.

Polska w elicie finansowej świata. Prezes NBP na szczycie G20 w Waszyngtonie
Polska w elicie finansowej świata. Prezes NBP na szczycie G20 w Waszyngtonie
/ nbp

Dla polskiej delegacji ma ono charakter historyczny, ponieważ jest to pierwsze posiedzenie na tak wysokim szczeblu, w którym Polska bierze udział jako pełnoprawny członek tego elitarnego grona, co stało się możliwe dzięki zaproszeniu wystosowanemu przez Stany Zjednoczone w grudniu 2025 roku.

Prezes NBP podkreślił, że dołączenie do klubu dwudziestu najpotężniejszych gospodarek świata wynika z silnej pozycji naszego kraju mierzonej nominalnym produktem krajowym brutto, a obecność przy głównym stole decyzyjnym jest szansą, którą należy wykorzystać do dalszego wzmacniania polskiej gospodarki.

Główna oś dyskusji podczas waszyngtońskiego szczytu koncentruje się na zagadnieniach związanych z utrzymaniem stabilności globalnej gospodarki oraz identyfikacją barier hamujących jej wzrost. Przedstawiciele NBP oraz Ministerstwa Finansów biorą czynny udział w panelach dotyczących uwarunkowań makroekonomicznych i poszukiwania reform, które mogłyby wspierać długofalowy rozwój w dobie podwyższonego ryzyka.

Istotnym punktem debat są również aktualne napięcia geopolityczne, w tym przede wszystkim wpływ konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie na funkcjonowanie międzynarodowych łańcuchów dostaw, płynność handlu oraz sytuację na światowych rynkach surowców energetycznych.

Wakacje na giełdzie

Zaangażowanie Prezesa Narodowego Banku Polskiego w te prace jest realizacją mandatu banku centralnego, umożliwiającą wymianę cennych doświadczeń w prowadzeniu polityki pieniężnej z najważniejszymi partnerami zagranicznymi. Narodowy Bank Polski zaznacza przy tym, że uczestnictwo w procesach konsultacyjnych G20 jest kluczowe dla właściwej oceny ryzyk finansowych i skutecznego reagowania na wyzwania stojące przed współczesnym światem.

red.

Źródło:
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
Spółka polskich naukowców wyceniona na 500 mln USD. Rzuca wyzwanie OpenAI i Anthropicowi
Tematy

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bha
Są od lat coraz to lepsze osiągalne Zyski Wyniki to nie mogło Nas tam zabraknąć.
wizytator
Wizyta kurtuazyjna raczej. Już nie przesadzajmy z tym prężeniem bicepsików.
sterl
Załatwił przywiezienie naszego złota? i mam nadzieję że nie podpisał żadnych zobowiązań...
tomasz666
ciekawe co tym razem koszerni chcą od Polin:)

Powiązane: G20

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki