REKLAMA
PILNE

Polska w UE bardziej innowacyjna tylko od Rumunii

2015-10-23 06:40
publikacja
2015-10-23 06:40

W najnowszym rankingu Global Innovation Index 2015 określającym poziom innowacyjności poszczególnych państw Polska zajęła 46. miejsce na świecie (na 141 sklasyfikowanych krajów). Ranking otwierają Szwajcaria i Wielka Brytania.

/ YAY Foto

W porównaniu z 2014 rokiem Polska w ogólnym zestawieniu spadła o jedno miejsce; wyprzeda ją 26 państw Unii Europejskiej. Słabiej wypadła tylko Rumunia.

Ranking otwierają kraje Europejskie: Szwajcaria (1), Wielka Brytania (2), Szwecja (3) i Holandia (4). Pierwszym nieeuropejskim krajem są Stany Zjednoczone, które w tym roku uplasowały się na piątym miejscu.

W rankingu zestawiono także kraje pod względem efektywności innowacji (Efficiency Ratio). Wskaźnik ten pokazuje sensowność nakładów na innowacje w stosunku do ich efektów. Pod tym względem Polska uplasowała się dopiero na 93. pozycji.

Krzysztof Szubert z BCC przypomina, że nakłady na polską innowacyjność (w tym B+R) to zaledwie 1 proc. PKB, czyli poziom 17-18 mld zł. Ekspert zwraca uwagę, że tematy innowacyjności, innowacyjności gospodarki i nowoczesnych technologii - są praktycznie pomijane przez partie polityczne w toku kampanii parlamentarnej. "To dziwi, bo jest to segment gospodarki zdecydowanie przyszłościowy, szczególnie w kontekście młodych ludzi, do których partie polityczne chcą adresować swój przekaz" - zaznacza Szubert.

Raport The Global Innovation Index 2015 - Effective Innovation Policies for Development jest opracowywany cyklicznie m.in. przez Uniwersytet Cornella. Tegoroczna edycja jest już ósmą z rzędu i obejmuje 141 gospodarek, co stanowi 95,1 proc. ludności na świecie i 98,6 proc. światowego produktu krajowego brutto. (PAP)

mp/ bk/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Michal_Warszawa
To wstyd I hanba, TO BANANA REPUBLIC OF POLAND To wynik neoliberalnej gospodarki przez ostatnie 26 lat ! To wynik takiej kompradorskiej polityki gospodarczej, teraz na 100 firm najwiekszych w Polsce a takie inwestuja realnie w R&D tylko 17 to firmy polskie !!! To wynik calkowiecie blednej polityki innowacyjnej w naszym kraju To wstyd I hanba, TO BANANA REPUBLIC OF POLAND To wynik neoliberalnej gospodarki przez ostatnie 26 lat ! To wynik takiej kompradorskiej polityki gospodarczej, teraz na 100 firm najwiekszych w Polsce a takie inwestuja realnie w R&D tylko 17 to firmy polskie !!! To wynik calkowiecie blednej polityki innowacyjnej w naszym kraju jaka prowadzimy, rozpraszania srodkow, rozdrabniania, wspracia nie tych co trzeba, tzw absorbcji technologii czyli wspierana zakupu technologii a niej jej wytworzenia, To wynik ustawy podatkowej ktora PREMIUJE ZAKUP TECHNOLOGII a nie MA W POLSCE ULGI TECHNOLOGICZNEJ !!! TO WSTYD I HANBA !!! TO BANANA REPUBLIC OF POLAND !!! Mam taka malutka nadzieje ze za pare tygodni do Polski powroci odrobina normalnosci, odrobina dbania o wlasne interesy, odrobina zdrowego rozsadku, odrobina godnosci, odrobina poczcucia wlasnej wartosci I odrobina nadziei ale Polacy to dziwny narod...my dajemy sie wkrecac w teorie Pana Grossa, w dyskusje o Invitro o LGBT, a nie ma dyskusji o sprawach najwazniejszych... o tym ze wyprzedalismy nasze zasoby, rentowne firmy, o tym ze nie mamy osrodkow deczyjnych w Polsce nie mamy odrodkow R&D, ze jestesmy tylko cwierc darmowa sila robocza, od prostych czynnosci, o tym ze polska placa nawet w relacji do niskiego polskiego PKB na osobe to tylko 37%, o tym ze Polak ma tylko 6600 EURO oszczednosci czyli tyle ile wynosci przecietna placa we Frankfurcie Hamburgu Sztokholmie, Antwerpii, Lyonie, Kopenhadze.....O tym ze LUKA TECHNOLOGICZNA WZRASTA MIMO MLD EURO zmarnowanych na pseudo parki technologiczne, zakup drogiegoe sprzetu, o tym ze PAKIET KLIMATYCZNY JEST DLA NAS ZABOJCZY GOSPDOARCZO, o tym ze nie mamy wlasnych bankow, sieci handlowych, technologii, wlasnych duzych silnych firm !!! A .moze my poprostu chcemy byc polkolonia, finansujaca takie filmy jak IDA, gdzie firmy zagraniczne nie placa podatkow ? gdzie nie ma na pensje dla lekarzy, gdzie nauczyciel musi dorabiac korepetycjami, gdzie praca ludzka sie nie liczy, I jak ktos nie oszukuje to ledwa zyje....moze my tak chcemy ? moze my to mamy jeszcze z czasow zaborow ? moze my moze my chcemy byc BANANA REPUBLIC OF POLAND
~uyrof
Wszystko prawda, tylko gdzie widziałeś tę neoliberalną gospodarkę.... Socjalizm pełną gębą, a że w innym opakowaniu?
~MłodyKorwinowiec
Wszelkie szkolnictwo czy to podstawowe czy wyższe, powinno się sprywatyzować. Jak Korwin dojdzie do władzy, nie będzie już państwo finansowało naukowych instytutów za pieniądze podatnika.
~andrea
Z pewnością mamy bardziej innowacyjnego prezydenta i polityków , no i " dudki " związkowe ! Ale teraz z pewnością się wszystko zmieni , nadchodzi wybawienie w postaci " szydełkowania !
~ANTY_ryży_kutong
Polecam poczytać o zderzaku Łągiewki jak to polski urząd zablokował patent i po paru latach okazało się że anglik żydowskiego pochodzenia ma bliźniaczo podobne urządenie.

Tak się niszczy Polskie innowacje. Ten patent mógłby uratować setki ludzi gdyby był wprowadzony prawie 20 lat temu.
~JK
Jeden wynalazek na 20 lat, pięknie... Brawo...
~emeryt
Politycy i innowacje-dobre sobie!,przecież wszystkim wiadomo gdzie oni to maja.problem podstawowy tomizerota nauki polskiej,brak powiazan z przemyslem a przede wszystkim bardzo niski poziom kończących studia.Na codzien powtarza się jak mantre slowo "innowacja",co z tego jednak wynika to widać w Politycy i innowacje-dobre sobie!,przecież wszystkim wiadomo gdzie oni to maja.problem podstawowy tomizerota nauki polskiej,brak powiazan z przemyslem a przede wszystkim bardzo niski poziom kończących studia.Na codzien powtarza się jak mantre slowo "innowacja",co z tego jednak wynika to widać w statystyce.
~We
Po z PSL przespali tyle tematów przez 8 lat ze h.... nakopałaby bym do dupy.
~Grzechu_comeback
nie bądź Cyba.... Niech trafią do PIERDLA, tam o ich doope zadbają ich wyborcy (największe POparcie w zakładach karnych miała...........oczywiście, że mafia)
~spostrzegawczy
Dlaczego się tym pani premier nie pochwali ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki