REKLAMA

Polscy pracownicy coraz częściej myślą o wyjeździe za granicę

2022-10-19 06:58
publikacja
2022-10-19 06:58

Pierwszy raz od zniesienia pandemicznych obostrzeń wzrosły obawy przed zwolnieniami. Coraz częściej polscy pracownicy myślą też o dodatkowym zajęciu albo o wyjeździe za granicę – pisze w środę "Rzeczpospolita".

Polscy pracownicy coraz częściej myślą o wyjeździe za granicę
Polscy pracownicy coraz częściej myślą o wyjeździe za granicę
/ Shutterstock

Niemcy, Czechy i Węgry – z tych trzech państw pochodziło najwięcej ofert pracy za granicą, które opublikowano we wrześniu na portalach pracy i w mediach społecznościowych w Polsce – wynika z danych agencji zatrudnienia Adecco Group i firmy Job Market Insights, które publikuje "Rzeczpospolita".

Gazeta podaje, że według analizy w minionym miesiącu w polskim internecie pojawiło się 10,5 tys. nowych ofert pracy w innych krajach.

"Było ich więc nieco mniej niż we wrześniu zeszłego roku (13 tys.), co oznacza, że o pracę za granicą może być teraz trudniej" – dodaje.

Ale – zauważa gazeta – chętnych do migracji przybyło. Tak wynika z ogłoszonego we wtorek Monitora Rynku Pracy agencji zatrudnienia Randstad.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Według jej danych na przełomie sierpnia i września co czwarty pracujący Polak planował wyjazd zarobkowy za granicę. To podobnie jak w poprzednich latach, choć teraz znacząco więcej osób (7 proc.) deklaruje chęć wyjazdu na stałe" – podkreśla gazeta.

Dziennik zwraca uwagę, że co prawda najczęściej podawaną przyczyną planów wyjazdu są lepsze warunki zatrudnienia (63 proc.), ale obecnie znacznie wzrosło znaczenie stabilnej sytuacji ekonomicznej w innych krajach, na co wskazuje teraz 35 proc. badanych wobec 9 proc. w 2020 r.

"Rz" pisze, że chcąc zwiększyć swoje dochody, co piąty z badanych podjął dodatkową (często dorywczą) pracę, a co siódmy (13 proc.) pracuje po godzinach, przy czym 7 proc. twierdzi, że robi to, by pokazać się pracodawcy z jak najlepszej strony.

"Nie bez powodu, skoro po raz pierwszy od czasu zniesienia pandemicznych obostrzeń zauważalnie wzrosły obawy przed zwolnieniem" – pisze dziennik. (PAP)

dka/ joz/

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (22)

dodaj komentarz
juuulia
Koszty utrzymania rosną, inflacja rośnie, a płace stoją w miejscu. Mąż jeszcze trzyma etat, ale ja już zrezygnowałam i jeżdżę na kontrakty do opieki do Niemiec z laxo care, żeby jakoś spiąć domowe finanse. Za najniższą krajową można co najwyżej głodować.
kroko1
no niestety ale u nie ma co myslec, trzeba działac, jak ktos jeszcze nie wyjechał to polecam. kumpel wyjechał z otto, i bardzo zadowolony, cos czuje że nie długo do niego dołącze.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
Z tym że będąc TAM trzeba też jakoś wyżyć, i jeszcze odłożyć
Czyli 4 facetów w pokoju, najtańsza pucha z chlebem tostowym...
Miód malina...
men24a
W Niemczech najniższa pensja to w przeliczeniu na płn prawie 10 tys zł czyli tyle ile w Polssce 10% najlepiej zarabiających. Jak to Jaro powiedział nadal gonimy.
and00
co na rękę daje Niemcowi ok 600zł minimum, czyli 2x więcej niż od przyszłego roku minimalna Polaka...
I gonimy szybko, bo za Tuska, w latach '10 to w Polsce zarabiało się tyle co w Niemczech, tylko że tam w Euro...
w 2015 minimalna w Polsce była 400 euro brutto, w '23 będzie prawie 700 netto
kyjo
10 tys.zl. za tyle to można w Polsce przeżyć na prowincji, mówiła była prezes sądu najwymzszego.
kimdzonk
i słusznie niech jadą ! Donald Tusk już załatwia im super robotę przy zbieraniu niemieckich szparagów !!!
kaczdzonjar
lepsze zbieranie szparagów niż siedzenie na socjalu i o mice ryżu, ale sPiSkowcy już wytłumaczą to że praca jest beee, lepiej siedziec i nic nie robić - a za kilka lat bankrut z państwa polskiego będzie
piotr76
Jak potrafisz tylko szparagi zbierać to twój problem. Dla bardziej ogarniętych jest sporo bardzo dobrze płatnych ofert pracy w IT, inżynierii itp.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki