REKLAMA
BADANIE

Polacy tłumnie ubezpieczali "życie". Ale najwięcej wypłat przez wypadki

2022-12-08 12:04
publikacja
2022-12-08 12:04

W ciągu trzech kwartałów 2022 r. ubezpieczyciele wypłacili 33,6 mld zł odszkodowań i świadczeń - podała w czwartek Polska Izba Ubezpieczeń. Jest to 11 proc. więcej niż rok wcześniej.

Polacy tłumnie ubezpieczali "życie". Ale najwięcej wypłat przez wypadki
Polacy tłumnie ubezpieczali "życie". Ale najwięcej wypłat przez wypadki
/ thetaXstock

W ciągu trzech kwartałów 2022 r. ubezpieczyciele wypłacili 33,6 mld zł odszkodowań i świadczeń, w tym: 12 mld zł z ubezpieczeń komunikacyjnych (OC+AC), 7,1 mld zł z pozostałych ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz 14,5 mld zł z ubezpieczeń na życie.

Polacy na ubezpieczenia przeznaczyli 52,7 mld zł, o 3,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

"Wypłaty z ubezpieczeń komunikacyjnych stanowiły 63 proc. ogółu odszkodowań i świadczeń wypłacanych w ubezpieczeniach majątkowych i osobowych. Po III kwartałach 2022 r. przekroczyły one 12 mld zł, co oznacza wzrost o 8 proc." - napisano.

Wskazano, że 7,3 mld zł trafiło do poszkodowanych w ramach wypłat odszkodowań i świadczeń z obowiązkowego OC komunikacyjnego. To o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. 4,8 mld zł odszkodowań otrzymali ubezpieczeni z autocasco, co oznacza wzrost o 8,8 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

"Na razie średnia wysokość składki za OC komunikacyjne nie ulega istotnej zmianie. Po III kwartale 2022 r. wynosiła ona 488 zł. Dla porównania rok wcześniej było to 487 zł" - napisano.

"Łączne przychody ze składek z OC komunikacyjnego wyniosły 11,3 mld zł, co oznacza 1 proc. wzrost. Na ubezpieczenia autocasco Polacy wydali 8,1 mld zł, czyli niemal 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Rośnie liczba umów AC, ale też wartość samochodów. W ciągu trzech kwartałów 2022 r. zawarto 6,4 mln umów AC, czyli 6 proc. więcej niż rok wcześniej" - dodano.

Zgodnie z analizą, po III kwartałach 2022 r. widać istotny wzrost wypłat w ubezpieczeniach majątkowych od ognia i innych żywiołów. Łącznie sięgnęły one 3,3 mld zł, co oznacza 32 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego.

"Klienci wydali na tego typu ubezpieczenia 7,1 mld zł, czyli o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. Czynników wzrostu łącznej zebranej składki jest kilka. W pewnej mierze nałożył się na to wzrost sum ubezpieczenia w przypadku niektórych klientów. Poza tym, do użytkowania oddane zostały obiekty budowlane, których budowa rozpoczęta została w okresie koniunktury gospodarczej. Niezależnie od tego należy zauważyć, że obecny rok jest drugim z rzędu, w którym globalny rynek ubezpieczeniowo-reasekuracyjny notuje wysokie wypłaty z tytułu katastrof naturalnych" - napisano.

Jak wskazano, wypłaty z tytułu polis na życie wyniosły po III kwartałach 2022 r. 14,5 mld zł, z czego 5,1 mld zł to wypłaty z ubezpieczeń na życie o charakterze ochronnym. Było to o 8 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

"Na koniec III kwartału łączne przychody ze składek z ubezpieczeń na życie wyniosły 15,9 mld zł. Z tego aż 12,7 mld zł (wzrost o 5,1 proc.) przypadło na ochronne ubezpieczenia na życie (7,1 mld zł) i oraz wypadkowe i chorobowe (5,6 mld zł)" - napisano.

Zgodnie z analizą, ubezpieczyciele na koniec III kwartału 2022 r. ulokowali 79,9 mld zł aktywów w obligacjach i innych papierach wartościowych o stałej kwocie dochodu, wspierających gospodarkę i finanse publiczne. Dodatkowo 16,8 mld zł aktywów było ulokowanych w akcjach spółek z GPW i innych papierach o zmiennej kwocie dochodu. Wynik finansowy netto rynku ubezpieczycieli wyniósł 3,8 mld zł, a zapłacony podatek dochodowy wyniósł 987 mln zł. (PAP Biznes)

alk/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ubezpieczenia wakacyjne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki