REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Plan MSP dla kopalń: integracja z energetyką, zwiększanie popytu na węgiel - Czerwiński

2015-10-15 19:03
publikacja
2015-10-15 19:03

Oprócz restrukturyzacji spółek, plan dla górnictwa opiera się na integracji kopalń z energetyką, zwiększeniu popytu na węgiel i rozwijaniu regionu - poinformował PAP szef MSP Andrzej Czerwiński, komentując przedwstępną umowę Tauronu i SRK ws. kopalni Brzeszcze.

W czwartek biuro prasowe Tauronu podało, że Grupa Tauron i Spółka Restrukturyzacji Kopalń uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za symboliczną złotówkę aktywów kopalni Brzeszcze. Ostateczna umowa czeka m.in. na zgody korporacyjne i pozytywną decyzję UOKiK.

"Mój plan dla górnictwa, oprócz restrukturyzacji spółek, opiera się na trzech filarach: integracji z kopalń z energetyką, zwiększeniu popytu na węgiel oraz wszechstronnym rozwijaniu regionu zgodnie z ideą Programu dla Śląska" - poinformował PAP po tym fakcie minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński.

"Jestem przekonany, że jego realizacja to realna szansa na urynkowienie górnictwa, zabezpieczenie stabilności cen energii na wiele lat oraz rozwijanie Śląska" - dodał.

Jak zaznaczył, podstawą polskiego systemu elektroenergetycznego jest i będzie przez kilkadziesiąt lat węgiel.

"Cieszę się, że Tauron zdołał się porozumieć ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń co do warunków przejęcia oznaczonej części kopalni Brzeszcze. Udany proces restrukturyzacji i uruchomienie wydobycia na atrakcyjnym pokładzie 510 przyniesie Tauronowi wymierne korzyści w średnim i długim okresie. Mam nadzieję, że spółka szybko porozumie się ze związkami zawodowymi co do warunków zatrudnienia" - skomentował.

Wskazał, że konsekwentna restrukturyzacja spółek węglowych i prowadzone w nich procesy naprawcze przynoszą wymierne efekty.

"Kompania Węglowa od początku roku obniżyła koszty wydobycia z blisko 300 zł do 233 zł za tonę. Przy współdziałaniu z odpowiedzialnymi związkami zawodowymi zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdołał wypracować oszczędności kosztowe na poziomie 700 mln zł rocznie przez następne trzy lata" - podkreślił.

Przypomniał też, że Katowicki Holding Węglowy poinformował w środę o dobrych wynikach finansowych. "To dowody na to, że górnictwo staje się coraz bardziej rynkowe i konkurencyjne" - podsumował. (PAP)

jzi/ gma/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~dżepetto
Zwiekszenie popytu na wegiel , co to za bzdury ❕❕❕. Cały świat przechodzi na energię odnawialną nawet chiny to rozumieją a nasz rząd bedzie kopał w ziemi coraz głębiej i smrodził . Nałożą na nas niebawem takie kary że tona bedzie kosztowa 2 tys. Zapłacimy za nią wszyscy i staniemy się skansenem i pośmiewiskiem Zwiekszenie popytu na wegiel , co to za bzdury ❕❕❕. Cały świat przechodzi na energię odnawialną nawet chiny to rozumieją a nasz rząd bedzie kopał w ziemi coraz głębiej i smrodził . Nałożą na nas niebawem takie kary że tona bedzie kosztowa 2 tys. Zapłacimy za nią wszyscy i staniemy się skansenem i pośmiewiskiem europy i świata .
~Artur
Energia odnawialna powiadasz. Z jakiego paliwa (źródła energii odnawialnej) Twoim zdaniem Polska powinna wytwarzać energię?
Wszyscy bluzgają na węgiel. Czy wiecie czym stanie się Polska jak zostaną zamknięte kopalnie? Czy wiecie ilu ludzi straci pracę? Nie mówię tu o górnikach tylko o firmach związanych z branżą
Energia odnawialna powiadasz. Z jakiego paliwa (źródła energii odnawialnej) Twoim zdaniem Polska powinna wytwarzać energię?
Wszyscy bluzgają na węgiel. Czy wiecie czym stanie się Polska jak zostaną zamknięte kopalnie? Czy wiecie ilu ludzi straci pracę? Nie mówię tu o górnikach tylko o firmach związanych z branżą górniczą i energetyczną?
A co jak Australia czy Rosja czy ktokolwiek kto będzie nam sprzedawać węgiel zakręci nam kurek? Z czego będziesz miał światło? Niby z energii odnawialnej?? Wiesz jakie to są chociaż technologie i jakie koszta? Wiesz jakie zagrożenia w energetyce są z tym związane? Wiesz jakie są koszta kupna 1 tony np. biomasy?? Wszystkim się dobrze pisze skupiając tylko na węglu ale grono ludzi nie patrzy szerzej co i jak jest powiązane.
~tiaa odpowiada ~Artur
I to jest powód żeby państwowy węgiel do którego trzeba dopłacać z pieniędzy podatników kradł kontrakty prywatnym spółkom polskim, które wciąż jeszcze wykazują zysk i płacą podatki do budżetu? Kopalnia kopalni nierówna. Dlatego nacjonalizuje się jedyną rentowną spółkę żeby wpuścić ją z powrotem w kanał I to jest powód żeby państwowy węgiel do którego trzeba dopłacać z pieniędzy podatników kradł kontrakty prywatnym spółkom polskim, które wciąż jeszcze wykazują zysk i płacą podatki do budżetu? Kopalnia kopalni nierówna. Dlatego nacjonalizuje się jedyną rentowną spółkę żeby wpuścić ją z powrotem w kanał państwowej hucpy i mafii węglowej?
Węgiel tak, ale ze spółek które walczyły o optymalizację kosztów, a nie takich które poza powtarzaniem "daj, daj" jak rumuńskie dziecko uczone żebractwa od niemowlęcia nic innego nie potrafią.
~tata
Cała Polska poprzez podwyższone opłaty za prąd dołoży się do przywilejów górników!
~TED
Panie Czerwiński daj Pan sobie spokój narobił Pan takiego zamieszania że wystarcza na kolejną kadencję dla Pis, zostaw Pan coś na deser dla konkurencji
pozdrawiam

oJ.. Macierewicz zapuka do Drzwi po 25.10.15
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Tauron
Najpierw wywalił zarząd, żeby cynicznie dzień po zmianie powiedzieć, że zarząd "porozumiał się" ;-)
~dd
Zwiększenie popytu na węgiel poprzez kradzież wieloletnich kontraktów Bogdance? Ciekawa strategia.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki